Richie Ginther

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paul Ginther
Ilustracja
Richie Ginther w czerwcu 1966 roku podczas wyścigu 1000 km Nürburgring
Imię i nazwisko

Paul Richard Ginther

Państwo

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1930
Hollywood

Data i miejsce śmierci

20 września 1989
Bordeaux

Sukcesy

1963: srebro Formuła 1

Paul Richard „Richie” Ginther (ur. 5 sierpnia 1930 w Hollywood, zm. 20 września 1989 w Bordeaux) – amerykański kierowca wyścigowy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karierę rozpoczął na początku lat 50. XX wieku. Po kilku latach zwrócił na siebie uwagę Luigi Chinettiego, odpowiedzialnego za program startów zespołu Ferrari w Ameryce Północnej. W barwach włoskiego zespołu, wspólnie z Wolfgangiem von Tripsem zajął drugie miejsce w wyścigu 1000 km Buenos Aires, czym zapewnił sobie stały kontrakt.

Szybko okazało się, że Ginther znacznie lepiej radzi sobie w wyścigach samochodów o otwartym nadwoziu, niż w prototypach sportowych. Debiutował w Formule 1 w 1960 roku; w pierwszym sezonie jego najlepszym wynikiem było drugie miejsce podczas Grand Prix Włoch na torze Monza. Jednocześnie został głównym kierowcą testowym zespołu.

Po dwóch sezonach spędzonych w Ferrari przeniósł się do zespołu BRM, gdzie został partnerem Grahama Hilla. W 1963 roku zaliczył najlepszy sezon w swojej karierze, zostając wicemistrzem świata.

W 1965 roku został kierowcą Hondy, która właśnie rozpoczynała swój pierwszy, pełny sezon w Formule 1. W ostatnim wyścigu sezonu, Grand Prix Meksyku, Ginther odniósł pierwsze, historyczne zwycięstwo dla japońskiej marki w F1. Było to także jedyne zwycięstwo Amerykanina w karierze w F1.

Zakończył karierę w 1967 roku, podczas kwalifikacji przed wyścigiem Indianapolis 500. Wkrótce wycofał się z życia publicznego.

W późniejszych latach pojawił się przy okazji Grand Prix Niemiec w 1977 roku, gdzie wręczał trofeum z okazji setnego zwycięstwa w F1 firmy oponiarskiej Goodyear. Kilka tygodni przed śmiercią był obecny w Donington podczas obchodów 40-lecia założenia zespołu BRM.

W ostatnich latach życia borykał się z problemami zdrowotnymi. Zmarł na atak serca w trakcie urlopu wypoczynkowego we Francji.