Ridgewood (Queens)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Nowego Jorku Ridgewood
Dzielnica Nowego Jorku
Ilustracja
Myrtle Avenue
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Miasto Nowy Jork
Dzielnica Queens
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Ridgewood
Ridgewood
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Ridgewood
Ridgewood
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Ridgewood
Ridgewood
Ziemia40°42′00″N 73°54′20″W/40,700000 -73,905556
Portal Portal Stany Zjednoczone

Ridgewood – dzielnica (ang. neighborhood) nowojorskiego hrabstwa Queens, która sąsiaduje z Maspeth, Glendale, Middle Village i Bushwick w hrabstwie Brooklyn.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie tereny obecnego Ridgewood przynależały do osady Brushwick, która została założona przez holenderskich osadników nazywających ją po niderlandzku Boswijk. Do dziś przetrwała po nich pamiątka w postaci Onderdonk House z 1709 r., która to budowla jest najstarszą z zachowanych kolonialnych budynków holenderskich w Nowym Jorku.

W późniejszych latach tereny Ridgewood zostały przyłączone do Breuckelen w hrabstwie Brooklyn. Jednak XIX wiek przyniósł liczne zmiany (w tym przyłączenie do hrabstwa Queens). Kolejna fala przybyszów angielskich przemianowała nazwę na obecną w związku z faktem rolniczego charakteru osiedla oraz położenia na wyraźnie wypiętrzającym się wzgórzu. Rozwój przemysłu i transportu znacząco przyczynił się do wzrostu zamożności mieszkańców dzielnicy. Fakt ten przyciągnął w latach 1905-1915 tysiące emigrantów niemieckich, a następnie po I wojnie światowej ich współbraci Koczewarów (Niemcy z terenów austriackiej Słowenii).

W latach międzywojennych Ridgewood ponownie zmieniło swój charakter etniczny. Powstanie linii M metra nowojorskiego i wybudowanie atrakcyjnych pasaży handlowych wzdłuż Fresh Pond i Myrtle Avenue przyciągnęło z kolei obrotnych Włochów i Irlandczyków. Obecnie[kiedy?] o dawnym wizerunku dzielnicy świadczą tylko pozostałości po biznesach tych nacji, gdyż współcześnie Ridgewood zostało zdominowane przez Latynosów (na południu) i Polaków (na północy).

Polska dzielnica[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich latach[kiedy?] na Ridgewood osiedliło się blisko 45 tys. Polaków, a także powstały dziesiątki polskich działalności gospodarczych (głównie sklepów i agencji). Na obszarze dzielnicy funkcjonują także 4 polskie kościoły, restauracje, jeden z głównych oddziałów największej na kontynencie amerykańskim polskiej spółdzielni finansowej, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej[1] oraz siedziba jednego z bardziej znanych polskojęzycznych pism w USA, The Poland Times[2]. Obecnie[kiedy?] Rigewood uznawana jest za "polską" dzielnicę niemal na równi z Greenpointem i Maspeth, jeśli już nie największą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]