Rie Beisenherz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rie Beisenherz
Data i miejsce urodzenia 8 września 1901
Amsterdam
Data i miejsce śmierci 12 kwietnia 1992
Bussum
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Holandia

Maria Martha "Rie" Beisenherz (ur. 8 września 1901 r. w Amsterdamie, zm. 12 kwietnia 1992 r. w Bussum) – holenderska pływaczka i waterpolistka z pierwszej połowy XX wieku, mistrzyni kraju, uczestniczka igrzysk olimpijskich.

Beisenherz mając trzynaście lat chciała się zapisać do amsterdamskiego klubu pływackiego HDZ, lecz jej prośba został odrzucona z powodu wieku. Wtedy to wraz z innymi nieprzyjętymi dziewczętami założyła własny klub nazwany później Amsterdamsche Dames Zwemclub (ADZ).

W 1920 roku Beisenherz wygrała pierwszy tytuł mistrzyni kraju w wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym, co powtórzyła w 1921 i 1922 roku. Grała również w klubowej reprezentacji waterpolistek.

Podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku, Beisenherz, jako mistrzyni kraju, wystartowała w wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym. Stała się w ten sposób pierwszą holenderską olimpijką. W swoim wyścigu eliminacyjnym zajęła trzecie miejsce z czasem 1:22,6. Mimo, iż był to nowy rekord Holandii, nie pozwolił by zakwalifikowała się do finału. Beisenherz wzięła również udział w pokazie holenderskich waterpolistów, osiemdziesiąt lat przed pojawieniem się żeńskiej piłki wodnej na igrzyskach olimpijskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]