Riley Finn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Riley
Riley Finn
Postać z Buffy: Postrach wampirów
Pierwsze wystąpienie The Freshman
Ostatnie wystąpienie As you were
Grany przez Marc Blucas
Liczba odcinków 31
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 1979
Inne informacje
Wiek 29
Umiejętności nadludzka siła i sprawność (wynik podawania leków), wiedza wojskowa

Riley Finn − fikcyjna postać z serialu Buffy: Postrach wampirów, student Uniwersytetu Sunnydale, asystent profesor Maggie Walsh, a także żołnierz Inicjatywy a później agent specjalny. Grany przez Marca Blucasa. Riley urodził się i wychował w Iowa w Huxley, gdzie mieszka też jego rodzina. Prawdopodobnie jest katolikiem. Jest człowiekiem, ale trening i leki podawane mu przez wojsko uczyniły go silniejszym i sprawniejszym. W Inicjatywie zajmuje wyższą funkcję, jest oficerem, i dowodzi w czasie akcji małym zespołem złożonym z Grahama Millera i Forresta Gatesa i jednocześnie sprawuje kontrole nad innymi mniejszymi oddziałami. Umieszczony w nim chip pozwala Adamowi sterować poczynaniami Rileya, lecz Finn usuwa sobie go. W sezonie czwartym dezerteruje by pomagać Buffy i reszcie grupy. W ostatecznej walce kieruje też ewakuacją pozostałych przy życiu komandosów. W sezonie piątym zostaje pozbawiony swoich zdolności i staje się normalnym człowiekiem. Nadal jednak posiada umiejętności żołnierza, mimo to czuje się zdyskredytowany i zakompleksiony przy Buffy. W wyniku tego zaczyna oddawać swoją krew wampirom, co demaskuje Spike. Po tym wydarzeniu i pojawieniu się w mieście komandosów wezwanych przez niego w sprawie tajemniczego potwora, gdy Buffy jest w słabszej formie z powodu choroby matki, Riley decyduje się wyjechać i wrócić do armii. Pojawia się jeszcze na moment w sezonie szóstym, ze swoją żoną Sam, także agentką wojska jak Finn. Oboje i Buffy stawiają czoło groźnemu potworowi nazywanemu Doktorem. Riley jest jeszcze wspominany w sezonie siódmym, gdy Buffy i Spike udają się do siedziby inicjatywy by usunąć chip z głowy wampira.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Riley jest człowiekiem, ale trening i leki dają mu sporą siłe i sprawność. Mimo jest nadal słabszy od pogromczyni. Gdy jest już normalnym człowiekiem, nadal potrafi walczyć oraz używać broni, zachowuje też nawyki z armii.

Związki[edytuj | edytuj kod]

  • Buffy Summers − w sezonach 4 i 5, są parą, ale Riley tak naprawdę nie jest przekonany o tym iż ona go naprawdę kocha, co prawdopodobnie jest spowodowane kompleksami Finna, i tym że pogromczyni ciągle jest od niego lepsza i silniejsza.
  • Sam − żona Rileya, jest agentką wojska jak Finn, jest silna i sprawna, ale nie tak jak on sam. Niewiele o niej jednak wiadomo.
  • Faith − tylko w ciele Buffy Summers w odcinku „This Year Girl”.