Rima Baškienė

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rima Baškienė
Data i miejsce urodzenia

25 października 1960
Kentriai

Zawód, zajęcie

polityk, samorządowiec

Alma Mater

Instytut Politechniczny w Kownie

Stanowisko

posłanka na Sejm Republiki Litewskiej

Partia

Litewski Związek Rolników i Zielonych

Rima Baškienė (ur. 25 października 1960 w Kentriai koło Kielmów) – litewska inżynier i samorządowiec, posłanka na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej w Kurszanach w 1978 podjęła studia w Instytucie Politechnicznym w Kownie, które ukończyła w 1983 ze specjalnością inżyniera-technologa. Po przyjeździe do Płungian pracowała w fabryce lnu jako inżynier, była również zatrudniona na posadzie ekonomisty w rejonowym komitecie wykonawczym w Szawlach oraz jako instruktorka związku zawodowego rolników rejonu szawelskiego.

W 1996 wstąpiła do Litewskiej Partii Chłopskiej, a rok później została asystentką posła Ramūnasa Karbauskisa. W 2000 uzyskała mandat radnej rejonu szawelskiego z listy ludowców, który odnowiła w głosowaniu z 2002. Sprawowała wówczas funkcję wicestarosty rejonu szawelskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2004 wybrano ją do Sejmu w okręgu wyborczym nr 45. W 2005 została członkinią Litewskiego Ludowego Związku Chłopskiego. Po raz kolejny mandat poselski uzyskiwała w 2008, 2012[1], 2016[2] i 2020[3]. We wrześniu 2021 znalazła się w grupie posłów LVŽS, którzy ogłosili odejście z frakcji i współtworzenie nowego klubu deputowanych[4].

Została członkinią zarządu organizacji kobiecej rejonu szawelskiego Atgaiva. Mężatka (mąż Raimondas, rzeźbiarz), ma dwóch synów: Laurynasa i Rokasa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]