Ringebu stavkirke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół w Ringebu
Ringebu stavkirke
Ilustracja
Państwo  Norwegia
Miejscowość Ringebu
Wyznanie protestanckie
Kościół Norwegii
Położenie na mapie Opplandu
Mapa lokalizacyjna Opplandu
Kościół w Ringebu
Kościół w Ringebu
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Kościół w Ringebu
Kościół w Ringebu
Ziemia61°30′32″N 10°10′24″E/61,508889 10,173333

Kościół klepkowy w Ringebu (Ringebu stavkirke) – kościół klepkowy (słupowy), znajdujący się w norweskim mieście Ringebu, w regionie Oppland.

Kościół został wspomniany po raz pierwszy w 1270 roku. Znalezione w trakcie prac archeologicznych w latach 1980 - 1981 monety pochodzą również z XIII wieku, najstarsze z 1217 roku. Kościół został prawdopodobnie wybudowany na miejscu starszego, którego pozostałości zostały odkryte.

Świątynia została przebudowana w 1630 roku na planie krzyża. Wtedy też dobudowano charekterystyczną czerwoną wieżę. Z oryginalnej konstrukcji zachowano jedynie nawę oraz wolnostojące słupy. W 1717 roku wykonano polichromię we wnętrzu świątyni. Pokrywa ona jedynie dolne części ścian, gdyż sklepienie znajdowało się wtedy niżej niż obecnie. W późniejszych latach malowidła zamalowano na biało. Prace restauracyjne przeprowadzone w 1921 roku przywróciły kościołowi bardziej zbliżony do pierwotnego kształt bryły. Usunięto też białą farbę pokrywającą polichromię. Od czasu reformacji świątynia należy do Kościoła Norweskiego.

Świątynia należy do grupy kościołów klepkowych (słupowych) - stavkirken