Rintarō Okabe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rintarō Okabe
岡部倫太郎
Kyōma Hōōin, Okarin
Postać z Steins;Gate
Ilustracja
Cosplay Rintarō Okabe
Pierwsze wystąpienie

odc. 1: Hajimari to Owari no Purorōgu

Ostatnie wystąpienie

film: Steins;Gate: Fuka Ryōiki no Déjà vu

Twórca

Kyūta Sakai

Dubbing

Mamoru Miyano

Liczba odcinków

24 + 1 OVA + 1 film

Dane biograficzne
Pochodzenie

człowiek

Przynależność

Laboratorium Gadżetów Przyszłości

Płeć

mężczyzna

Data urodzenia

ok. 1992

Rintarō Okabe (jap. 岡部倫太郎 Okabe Rintarō) – postać fikcyjna, protagonista serii Steins;Gate. Koncepcja postaci w anime została stworzona przez Kyūtę Sakaia[1], a głosu użyczył mu Mamoru Miyano[2].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Rintarō Okabe jest studentem Tokyo Denki University i założycielem Laboratorium Gadżetów Przyszłości[3]. Ma zwyczaj nazywania siebie „szalonym naukowcem” i prowadzenia urojonych rozmów telefonicznych[3]. Tytułuje siebie pseudonimem Kyōma Hōōin (jap. 鳳凰院凶真 Hōōin Kyōma), a także „Okarin” co stanowi portmanteau jego imienia i nazwiska[4]. Pewnego dnia, wizytując w siedzibie radia w Akihabarze na wykładzie doktora Nakabachiego, Okabe jest świadkiem śmierci dziewczyny – Kurisu Makise[4]. Widząc to, wysyła do swojego przyjaciela Daru SMSa z informacją o tym wydarzeniu[4]. Wkrótce potem okazuje się, że rzekomo zmarła dziewczyna, natomiast w telefonie Daru nie ma wiadomości o jej śmierci[5]. Wkrótce potem Okabe odkrywa, że SMS (D-mail) został wysłany do przeszłości (przy współpracy komórki i mikrofalówki), co zapobiegło śmierci Kurisu[6]. Chcąc zgłębić to zjawisko, postanawia włamać się do systemów CERNu, a także skontaktować się na forum internetowym z osobą podającą się za Johna Titora[6]. Wkrótce potem Okabe testuje wysyłanie wiadomości do przeszłości poprzez próbę wygrania trzeciej nagrody w loterii pieniężnej (nieudanej, z powodu pomyłki Ruki)[7]. Okabe, przekonany o skuteczności zmieniania przeszłości, spełnia prośby swoich przyjaciół – umożliwia Moece zakaz zmiany numeru telefonu, a Ruce – zmianę płci[8]. Pomimo zmian, Okabe jako jedyny zachowuje wspomnienia z równoległych światów, co według Titora umożliwia mu zdolność zwana „Reading Steiner”[8]. Pomimo zauważalnych zmian w otoczeniu, wynikających z efektu motyla, Rintarō kontynuuje ingerowanie w przeszłość, poprzez uchronienie ojca Faris przed przedwczesną śmiercią[9]. Dzięki podłączeniu do Wielkiego Zderzacza Hadronów ekipie laboratoryjnej udaje się skonstruować wehikuł przeskoku czasowego, umożliwiający nadpisanie pamięci samego siebie w przeszłości[10]. Tymczasem grupa Moeki atakuje laboratorium i zabija Mayushi[10].

Wobec tych wydarzeń, Okabe usiłuje za wszelką cenę uratować przyjaciółkę, cofając się w przeszłość[11]. Orientuje się jednak, że zapobieżenie jej śmierci jest niemożliwe[11]. Suzuha informuje go, że do uniknięcia śmierci Mayushi, Okabe musi wydostać się ze świata alfa i przekroczyć granicę rozbieżności 1%, dzięki czemu będzie mógł przejść do świata beta[12]. Aby tego dokonać, musi odczynić efekty wszystkich wiadomości, które wcześniej zostały wysłane w przeszłość[12]. Po anulowanie D-maili Faris, Ruki i Moeki, Okabe orientuje się, że musi także anulować pierwszą wiadomość, która zapobiegła śmierci Kurisu[13]. Gdy tego dokonuje, przybywa do niego Suzuha z 2036 roku (która okazuje się być Johnem Titorem) i nakazuje mu uratowanie Makise[14]. Aby tego dokonać należy przesunąć granicę do świata, na który nie wpływa konwergencja atraktora pola[14] (tytułowa Brama Steina[a]). Po jednej nieudanej próbie uratowania Kurisu, Okabe otrzymuje wiadomość od samego siebie z 2025 roku[14]. Przyszły Rintarō twierdzi, że aby uratować Kurisu, „nie można zmienić przeszłości, która już się wydarzyła”, czyli ówczesny Okabe musi zobaczyć ranną Makise i być przekonanym, że ona nie żyje[14]. Dowiadując się tego, Okabe ponownie udaje się do przeszłości, niszczy pracę doktora Nakabachiego i pozoruje śmierć Kurisu, dzięki czemu udaje mu się zachować linię świata[15].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku Rintarō Okabe został uznany najlepszą postacią męską według miesięcznika Newtype[16]. Dwa lata później postać Okabe ponownie uplasowano na pierwszym miejscu[17]. W głosowaniu fanów i miłośników fantastyki naukowej, zorganizowanym przez portal Mad Bracket Status, Rintarō Okabe został uznany najlepszym podróżnikiem w czasie w historii[18].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według samego głównego bohatera, sformułowanie Brama Steina (jap. シュタインズ・ゲート Shutainzu Gēto; Steins;Gate) nic nie znaczy i jest jedynie stworzonym przez niego neologizmem[14]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steins;Gate To See Animated Movie Next Year. Siliconera. [dostęp 2017-06-26]. (ang.).
  2. Steins;Gate. Agency for Cultural Affairs. [dostęp 2017-06-26]. (jap.).
  3. a b Rintarō Okabe. Oficjalna strona anime. [dostęp 2017-06-26]. (ang.).
  4. a b c Hajimari to Owari no Purorōgu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 1.
  5. Jikan Chōyaku no Paranoia. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 2.
  6. a b Heiretsu Katei no Paranoia. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 3.
  7. Dansō no Daibājensu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 7.
  8. a b Mugen no Homeosutashisu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 8.
  9. Gensō no Homeosutashisu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 9.
  10. a b Seishi Genkai no Doguma. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 12.
  11. a b Keijika no Nekurōshisu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 14.
  12. a b Kyozō Waikyoku no Konpurekkusu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 17.
  13. Ensa Danzetsu no Apotōshisu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 20.
  14. a b c d e Sonzai Ryōkai no Meruto. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 23.
  15. Owari to Hajimari no Purorōgu. Steins;Gate. TV Aichi. Odcinek 24.
  16. Madoka Magica Wins 12 of 21 Newtype Anime Awards. Anime News Network. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  17. Attack on Titan Wins Top Prizes in Newtype Anime Awards. Anime News Network. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  18. Okabe Rintarou is the Top Time Traveler. Mad Bracket Status. [dostęp 2017-06-26]. (ang.).