Risotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Risotto alla marinara

Risotto [riˈzɔtto] – popularna potrawa północnej kuchni włoskiej[1], gotowana z dodatkiem bulionu do uzyskania kremowej konsystencji. Wiele rodzajów risotto zawiera masło, wino oraz cebulę. To jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowania ryżu we Włoszech.

Rodzaj posiłku[edytuj | edytuj kod]

Risotto określane jest jako danie pierwsze (primo piatto), i serwowane jest przed daniem głównym, zamiennie z zupą bądź makaronem.

Odmiany ryżu[edytuj | edytuj kod]

Do gotowania risotto są zwykle używane ziarna ryżu białego – okrągłe krótkie bądź średnie, o wysokiej zawartości skrobi, a niskiej amylozy. Tego typu ziarna mają zdolność do wchłaniania płynów i uwalniania skrobi, dlatego ryż staje się bardziej kleisty niż przy użyciu długich odmian. Główne odmiany nadające się na risotto to Arborio, Baldo, Carnaroli, Maratelli, Padano, Roma i Vialone Nano[2].

Podstawowe przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wiele przepisów gotowania risotta, wszystkie jednak oparte są na użyciu odpowiedniej odmiany ryżu, a procedura zwykle jest podobna, różnią się tylko składniki w zależności od rodzaju dania czy regionu z jakiego dane risotto pochodzi.

Po uprzednim zeszkleniu cebuli na oliwie dodaje się do niej ryż i smaży, mieszając, około 2 minut. Następnie patelnię podlewa się wytrawnym winem, które ma zostać wchłonięte przez ziarna. Kiedy wino wyparuje, można przejść do stopniowego podlewania ryżu bulionem. Przed dodaniem kolejnej porcji należy pamiętać, aby każda poprzednia została wchłonięta przez ryż, a także nie zapominać o ciągłym mieszaniu. Gdy ryż uzyska kremową konsystencję (z reguły trwa to kilkanaście minut, od 16 do 18), można ściągnąć go z palnika, dodać masło i wymieszać z parmezanem bądź innym serem długo dojrzewającym[3].

Typy risotto[edytuj | edytuj kod]

Risotto alla milanese[edytuj | edytuj kod]

Specjalność Mediolanu, przygotowana na bulionie oraz szpiku wołowym, doprawiona szafranem.

Risotto al Barolo[edytuj | edytuj kod]

Specjalność Piemontu, przygotowana na czerwonym winie, może zawierać mięso i/lub fasolę.

Risotto al nero di seppia[edytuj | edytuj kod]

Specjalność wenecka, przygotowana z mątwy razem z jej sepią, co nadaje potrawie czarny kolor.

Risotto alla zucca[edytuj | edytuj kod]

Przygotowane z dynią, gałką muszkatołową oraz startym serem.

Risotto alla pilota[edytuj | edytuj kod]

Specjalność Mantui, przygotowana z kiełbasą, wieprzowiną i serem.

Risotto ai funghi[edytuj | edytuj kod]

Przygotowana z borowikami bądź innymi grzybami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksandra Sowińska, Risotto i jego tajemnice, Studia, parla, ama! Blog o języku włoskim, 8 listopada 2015 [dostęp 2022-02-01] (pol.).
  2. Ryż do risotto. Jaki najlepiej wybrać?, kobieta.onet.pl, 3 lutego 2021 [dostęp 2022-02-01] (pol.).
  3. Olga Badowska, 6 doskonałych przepisów na risotto. Kuchnia włoska, Kuchnia. Magazyn dla smakoszy, 27 lutego 2018 [dostęp 2022-02-01] (pol.).