Risotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Risotto alla marinara

Risotto [riˈzɔtto] – popularna potrawa północnej kuchni włoskiej[1], gotowana z dodatkiem bulionu do uzyskania kremowej konsystencji. Wiele rodzajów risotto zawiera masło, oliwę, wino, ser (np. Grana padano) oraz cebulę[2]. To jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowania ryżu we Włoszech.

Risotto określane jest jako danie pierwsze (primo piatto) i serwowane jest przed daniem głównym, zamiennie z zupą bądź makaronem.

Do gotowania risotto są zwykle używane ziarna ryżu białego – okrągłe krótkie bądź średnie, o wysokiej zawartości skrobi, a niskiej amylozy. Tego typu ziarna mają zdolność do wchłaniania płynów i uwalniania skrobi, dlatego ryż staje się bardziej kleisty niż przy użyciu długich odmian. Główne odmiany nadające się na risotto to Arborio[2], Baldo, Carnaroli[2], Maratelli, Padano, Roma i Vialone Nano[2][3].

Istnieje wiele przepisów gotowania risotta, wszystkie jednak oparte są na użyciu odpowiedniej odmiany ryżu, a procedura zwykle jest podobna, różnią się jedynie składniki w zależności od rodzaju dania czy regionu, z jakiego dane risotto pochodzi.

Rodzaje risotto[edytuj | edytuj kod]

  • Risotto alla milanese: specjalność Mediolanu, przygotowane na bulionie oraz szpiku wołowym, doprawiona szafranem[2].
  • Risotto al Barolo: specjalność Piemontu, przygotowane na czerwonym winie, może zawierać mięso i/lub fasolę.
  • Risotto al nero di seppia: specjalność wenecka, przygotowane z mątwy razem z jej sepią, co nadaje potrawie czarny kolor.
  • Risotto alla zucca: przygotowane z dynią, gałką muszkatołową oraz startym serem.
  • Risotto alla pilota: specjalność Mantui, przygotowane z kiełbasą, wieprzowiną i serem.
  • Risotto ai funghi: przygotowane z borowikami bądź innymi grzybami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksandra Sowińska, Risotto i jego tajemnice, Studia, parla, ama! Blog o języku włoskim, 8 listopada 2015 [dostęp 2022-02-01] (pol.).
  2. a b c d e Aleksander Smakosz, Historia naturalna przypraw, Wrocław: Pharmacopola, 2022, s. 196.
  3. Ryż do risotto. Jaki najlepiej wybrać?, kobieta.onet.pl, 3 lutego 2021 [dostęp 2022-02-01] (pol.).