Risotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Risotto alla marinara

Risotto [riˈzɔtto] – popularna potrawa północnej kuchni włoskiej, gotowana z dodatkiem bulionu i pomidorów do uzyskania kremowej konsystencji. Wiele rodzajów risotto zawiera masło, wino oraz cebulę. To jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowania ryżu we Włoszech.

Rodzaj posiłku[edytuj | edytuj kod]

Risotto określane jest jako danie pierwsze (primo piatto), i serwowane jest przed daniem głównym, zamiennie z zupą bądź makaronem.

Odmiany ryżu[edytuj | edytuj kod]

Ziarna ryżu białego o wysokiej zawartości skrobi, a także niskiej amylozy, okrągłe krótkie bądź średnie są zwykle używane do gotowania risotto. Tego typu ziarna mają zdolność do wchłaniania płynów i uwalniania skrobi, dlatego ryż staje się bardziej kleisty niż przy użyciu długich odmian zbóż. Główne odmiany to Arborio, Baldo, Carnaroli, Maratelli, Padano, Roma i Vialone Nano.

Podstawowe przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wiele przepisów gotowania risotta, wszystkie jednak oparte są na użyciu odpowiedniej odmiany ryżu, a procedura zwykle jest podobna, różnią się tylko składniki w zależności od rodzaju dania czy regionu z jakiego dane risotto pochodzi.

Po uprzednim zeszkleniu cebuli na maśle bądź oliwie dodaje się do niej ryż i smaży mieszając około 2 minuty. Następnie podlewa się wytrawnym winem, które ma zostać wchłonięte przez ziarna. Kiedy już całkowicie wyparuje, można przejść do stopniowego podlewania bulionem łyżką wazową. Przed dodaniem kolejnej porcji należy pamiętać, aby każda poprzednia została uprzednio wchłonięta przez ryż, a także nie zapominać o ciągłym mieszaniu. Gdy ryż uzyska kremową konsystencję (z reguły twa to kilkanaście minut, od 16 do 18), można ściągnąć go z palnika i wymieszać z parmezanem bądź innym serem długo dojrzewającym.

Typy risotto[edytuj | edytuj kod]

Risotto alla milanese[edytuj | edytuj kod]

Specjalność Mediolanu, przygotowana na bulionie oraz szpiku wołowym, doprawiona szafranem.

Risotto al Barolo[edytuj | edytuj kod]

Specjalność Piemontu, przygotowana na czerwonym winie, może zawierać mięso i/lub fasolę.

Risotto al nero di seppia[edytuj | edytuj kod]

Specjalność wenecka, przygotowana mątwą i gotowa razem z jej sepią, co nadaje potrawie czarny kolor.

Risotto alla zucca[edytuj | edytuj kod]

Przygotowane z dynią, gałką muszkatołową oraz startym serem.

Risotto alla pilota[edytuj | edytuj kod]

Specjalność Mantui, przygotowana z kiełbasą, wieprzowiną i serem.

Risotto ai funghi[edytuj | edytuj kod]

Przygotowana z borowikami bądź innymi grzybami.