Riverdance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Występ Riverdance w Gaiety Theatre w Dublinie, 2019

Riverdance - tytuł wokalno-tanecznego widowiska opartego na tradycji i kulturze irlandzkiej. Z partyturą skomponowaną przez Billa Whelana, powstał jako występ interwałowy podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku. Od tego czasu show odwiedziło ponad 450 miejsc na całym świecie i zostało obejrzane na żywo ponad 25 milionów ludzi, co czyni go jedną z najbardziej popularnych produkcji tanecznych na świecie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy show wykonano 30 kwietnia 1994 roku jako 7-minutowe przedstawienie interwałowe podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. Występ został transmitowany do około 300 milionów widzów na całym świecie[2][3], oraz otrzymał głośne oklaski od czterotysięcznej widowni konkursu[4]. Występ jest często uważany za najlepszy interwał konkursu Eurowizji[5]. 9 lutego 1995 grupa wystąpiła po raz pierwszy wykonując pełnometrażowe przedstawienie w teatrze The Point w Dublinie. W składzie zespołu znaleźli się mistrzowie tańca irlandzkiego - Jean Butler i Michael Flatley, a także grupa wokalna Anúna. Wszystkie bilety na pokazywane przez cztery tygodnie show były wyprzedane w ciągu 3 dni[4].

Z powodu konfliktu z producentami Flatley opuścił wkrótce zespół[6]. Liderem grupy został Colin Dunne; odszedł w 1998.

Po sukcesach w wielu miastach europejskich Riverdance dało pokaz w Radio City Music Hall w Nowym Jorku. Tu także osiągnięto wielki sukces. Grupę ogłoszono międzynarodowym fenomenem.

Obecne produkcje grupy nastawione są na występy w mniejszych teatrach. Odchodzi się od wystawiania show na wielkich scenach. Rezultatem jest zmniejszenie liczby tancerzy do 20. We wcześniejszych wersjach występowały 24 czy nawet 32 osoby. Poszczególne grupy występujące w określonych miejscach noszą nazwy irlandzkich rzek: Boyne (grupa występująca w Ameryce Północnej), Corrib (Europa) i Foyle (Irlandia).

Folklor irlandzki[edytuj | edytuj kod]

Przedstawienie wykorzystuje liczne elementy kultury celtyckiej: ludowe tańce (step irlandzki, slip jig i inne), piosenki, podania, mity i legendy, stroje, zabawy.

Riverdance rozpowszechniło modę na naukę, szkoły i konkursy tańca irlandzkiego na całym świecie. Jakkolwiek zarzuca się artystom, że pokazują wypaczone oblicze folkloru irlandzkiego. Przedstawienia realizowane są z wielkim rozmachem i tzw. broadwayowskim stylu, a wspomniane elementy kulturowe są w znacznym stopniu modyfikowane.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Amazing fact's about the Irish dance phenomenon "Riverdance" [online], IrishCentral.com, 29 stycznia 2015 [dostęp 2021-05-02] (ang.).
  2. Interval Act Riverdance Steals Eurovision Limelight [online], RTÉ Archives [dostęp 2021-05-02] (ang.).
  3. | Ad Age [online], adage.com, 30 czerwca 1997 [dostęp 2021-05-02] (ang.).
  4. a b MR riverdance steps up a gear [online], independent [dostęp 2021-05-02] (ang.).
  5. Eurovision's Greatest Hits: Riverdance To Perform [online], Eurovoix, 22 marca 2015 [dostęp 2021-05-02] (ang.).
  6. Michael Flatley's very last dance [online], independent [dostęp 2021-05-02] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]