Riverside (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Riverside
Ilustracja
Riverside na koncercie w Mediolanie 18 marca 2019 roku.
Rok założenia

2001

Pochodzenie

Warszawa

Gatunek

rock progresywny, metal progresywny

Wydawnictwo

InsideOut Music, Mystic Production, Laser’s Egde, Rock Serwis, Progteam

Powiązania

Hate, Thunderbolt, Lunatic Soul, Saltus, Kataxu, Domain, Swastyka, Meller Gołyźniak Duda

Skład
Mariusz Duda
Piotr Kozieradzki
Michał Łapaj
Maciej Meller
Byli członkowie
Piotr Grudziński
Jacek Melnicki
Strona internetowa

Riverside – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Został założony w 2001 roku w Warszawie przez perkusistę Piotra Kozieradzkiego, gitarzystę Piotra Grudzińskiego (zmarły w 2016), basistę i wokalistę Mariusza Dudę, i klawiszowca Jacka Mielnickiego, zastąpionego w 2003 przez Michała Łapaja. Skład zadebiutował wydanym w 2003 roku albumem pt. Out of Myself. Płyta przysporzyła zespołowi pewnej popularności w Polsce, w tym za sprawą piosenki „Loose Heart” notowanej na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne nagrania kwartetu ukazały się w 2005 roku na płycie zatytułowanej Second Life Syndrome. Była to pierwsza produkcja Riverside, która znalazła się w zestawieniu OLiS.

Trzeci album składu zatytułowany Rapid Eye Movement ukazał się w 2007 roku. Płyta przyniosła zespołowi pierwszy, choć niewielki sukces w Holandii, gdzie trafiła na tamtejszą listę sprzedaży MegaCharts. W 2009 roku ukazała się czwarta produkcja Riverside pt. Anno Domini High Definition. Wyróżniony złotą płytą materiał znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS). Piąta płyta zespołu zatytułowana Shrine of New Generation Slaves została wydana w 2013 roku. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu.

W swej twórczości grupa poruszała takie zagadnienia jak zaburzenia psychiczne, miłość czy konflikt wewnętrzny. Powszechnie zespół zalicza się do grup, grających rocka lub metal progresywny. Ponadto, kwartet w swej twórczości odwołuje się do stylów muzyki, m.in. : rock alternatywny, indie rock, hard rock, post-rock, heavy metal, metal alternatywny i rock eksperymentalny. Pomimo znacznej popularności, w tym głównie na europejskiej scenie muzyki rockowej i heavymetalowej, grupa nigdy nie zwróciła większej uwagi mediów głównego nurtu w Polsce[1]. Byli i obecni członkowie grupy utworzyli lub współtworzyli inne zespoły i projekty poboczne, m.in. : Hate, Thunderbolt, Lunatic Soul, Saltus, Kataxu, Domain czy Sunwheel.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2001–2004 (Out Of Myself)[edytuj | edytuj kod]

Mariusz Duda podczas koncertu 3 października 2011

Zespół został założony w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Piotra Grudzińskiego, znanego z występów w grupie Unnamed i perkusisty Piotra Kozieradzkiego, byłego członka kwartetu Hate[2]. Muzycy do współpracy zaprosili wokalistę i basistę Mariusza Dudę, byłego członka Xanadu i klawiszowca Jacka Melnickiego, byłego członka Cedamus[3]. Rok później muzycy dali pierwsze koncerty w Warszawie i Otwocku[4]. W 2003 roku w limitowanym do 300 egzemplarzy nakładzie ukazało się pierwsze demo zespołu pt. Riverside. Nagrania zostały rozdane podczas koncertu Riverside w warszawskim klubie Kopalnia 15 marca tego samego roku[5]. W grudniu tego samego roku został wydany singel Loose Heart. Piosenka dotarła do 17. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia (LP3)[6]. W międzyczasie nakładem samego zespołu ukazał się debiutancki album Riverside pt. Out of Myself. Płyta została nagrana w należącym do Melnickiego DBX Studio[7]. Natomiast oprawę graficzną wykonał Pjepshu. 15 grudnia nakładem Mystic Production ukazało się pierwsze dostępne w powszechnej sprzedaży wznowienie debiutu. Oprawę graficzną reedycji wykonał amerykański grafik Travis Smith, znany m.in. ze współpracy z zespołami, m.in. : Control Denied czy Lux Occulta. Pod koniec roku z zespołu odszedł Jacek Melnicki, którego zastąpił Michał Łapaj[8]. W 2004 roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Laser’s Egde, nakładem której na świecie został wydany debiut Riverside[9]. Wcześniej grupa odbyła trasę koncertową w Polsce, pod nazwą Progressive Tour I 2004. Natomiast 11 czerwca muzycy wystąpili na festiwalu Ryockowisko w Goleniowie[10]. W październiku skład udał się do Holandii, gdzie wziął udział w festiwalu Prog Power Festival w Baarlo. Po powrocie do Polski Riverside kontynuował występy w ramach Progressive Tour II 2004.

2005–2006 (Second Life Syndrome)[edytuj | edytuj kod]

7 marca 2005 roku ukazał się minialbum Voices in My Head. Pochodzące z płyty piosenki „Stuck Between” i „Us” dotarły odpowiednio do 20. i 34. miejsca LP3[6]. W kwietniu, muzycy rozpoczęli europejską trasę koncertową Out Of Myself European Tour 2005[11]. Latem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną InsideOut Music[12]. Następnie formacja wystąpiła na wielu festiwalach, w tym na Eclipsed Festival w Niemczech i Prog Nose Festival w Belgii. 8 października tego samego roku został wydany singel Conceiving You, który poprzedził wydany 31 października drugi album pt. Second Life Syndrome[13]. Płytę nagraną w Serakos Studio we współpracy z producentami muzycznymi Magdą i Robertem Srzednickimi ozdobiła grafika Travisa Smitha. Wydawnictwo spotkało się z przychylnymi recenzjami krytyków muzycznych[14]. Holenderski magazyn Aardshock i niemiecki magazyn Eclipsed Magazine uznały Second Life Syndrome albumem miesiąca[14]. Płyta dotarła także do 22. miejsca zestawienia OLiS[15]. Od marca do maja 2006 roku skład dał wiele koncertów w ramach europejskiej trasy koncertowej Second Live Syndrome Tour[16]. Występy odbyły się m.in. w Polsce, Czechach, Austrii i Hiszpanii. Natomiast latem zespół wystąpił m.in. podczas festiwalów, w tym m. in: : Castle Party w Polsce, Masters of Rock w Czechach, czy NEARFest w USA[17]. W październiku grupa odbyła drugą część Second Live Syndrome Tour, która objęła wyłącznie Polskę.

2007–2008 (Rapid Eye Movement)[edytuj | edytuj kod]

10 czerwca 2007 roku ukazał się singel „02 Panic Room”, który zwiastował trzeci album. Podczas promocji do piosenki zrealizowano teledysk, który wyreżyserowali Maciej Pawelczyk i Radosław Wikiera[18]. W międzyczasie formacja wzięła udział w trasie koncertowej Chaos In Motion – World Tour, poprzedzając występy Dream Theater, m.in. w Polsce, Portugalii i Francji[19]. 24 września została wydana płyta Rapid Eye Movement[20]. Nagrania zostały zrealizowane w łódzkim Toya Sound Studios i warszawskim studiu Serakos[21]. Oprawę graficzną przygotował Travis Smith[21]. Płyta dotarła do 2. miejsca zestawienia OLiS[15]. Płyta przyniosła zespołowi także pierwszy, choć niewielki sukces w Holandii, gdzie trafiła na 73. miejsce tamtejszej listy sprzedaży – MegaCharts[22]. Trzeci album studyjny Riverside był promowany podczas trasy koncertowej Rapid Eye Movement Tour. Muzycy wystąpili m.in. w Turcji, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. 17 marca 2008 został wydany kolejny singel pt. „Schizophrenic Prayer[23]. Utwór dotarł do 31. miejsca LP3[6]. Również w marcu singel „02 Panic Room” uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy[24][25][26]. Latem kwartet koncertował podczas festiwalów, m.in. : Prog Power w USA, FMPM Festival w Kanadzie, Burg Herzberg Festival w Niemczech czy Union of Rock w Polsce. Natomiast w listopadzie ukazał album koncertowy Reality Dream. Nagrania zostały wydane w limitowanym do 1000. egzemplarzy nakładzie w formie płyty CD, a także w wersji płyty gramofonowej w nakładzie 500 sztuk. Równolegle odbyła się europejska trasa koncertowa składu Reality Dream Tour.

2009–2012 (Anno Domini High Definition)[edytuj | edytuj kod]

Riverside po koncercie 7 listopada 2009

26 kwietnia 2009 roku zespół wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz poszkodowanego w wypadku samochodowym Adriana Kowanka[27], wokalisty znanego z występów w kwartecie deathmetalowym Decapitated. Wcześniej formacja rozpoczęła prace nad kolejną płytą. 19 czerwca został wydany czwarty album Riverside pt. Anno Domini High Definition[28]. Płyta została zrealizowana w olsztyńskim Studiu X we współpracy z producentem muzycznym Szymonem Czechem[29]. Okładkę ponownie wykonał Travis Smith. Wyróżnione złotą płytą za sprzedaż 15 tys. egzemplarzy[30] nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS[15]. Album dotarł także do 58. i 94. miejsca, odpowiednio holenderskiej i niemieckiej list sprzedaży[22][31]. Natomiast pochodząca z albumu piosenka „Egoist Hedonist” dotarła do 31. miejsca LP3[6]. Podczas promocji, do końca roku zespół koncertował na europejskiej trasie koncertowej Anno Domini High Definition Tour[32]. Grupa wystąpił m.in. w Polsce, Rosji, Włoszech, Francji i Niemczech. 14 grudnia 2009 zostało wydane w Europie pierwsze wydawnictwo DVD zespołu pt. Reality Dream[33]. Na albumie poza nagraniami koncertowymi znalazł się także zrealizowany przez Johna Visa film pt. „Behind the Curtain”[34]. Na początku 2010 roku Riverside kontynuował promocję czwartej płyty podczas koncertów, m.in. w Grecji, Bułgarii, Turcji i Szwajcarii.

2013–2014 (Shrine Of New Generation Slaves)[edytuj | edytuj kod]

Piotr Grudziński podczas koncertu 3 października 2011

W maju 2011 roku z okazji dziesięciolecia działalności Riverside grupa wspomagana przez Tides From Nebula odbyła europejską trasę koncertową Riverside Anniversary Tour[35]. 20 czerwca tego samego roku nakładem wytwórni muzycznych Progteam, Glassville Records i Laser’s Edge ukazał się drugi minialbum Riverside pt. Memories in My Head[36]. Materiał był promowany singlem pt. Forgotten Land, który dotarł do 6. miejsca LP3[6]. Piosenka posłużyła także do promocji fabularnej gry komputerowej Wiedźmin 2: Zabójcy królów[37]. Latem kwartet zagrał podczas festiwali De Pul i Bospop w Holandii, Veruno Prog Festival we Włoszech i Przystanek Woodstock w Polsce[38][39]. Natomiast od października do listopada formacja kontynuowała trasę Riverside Anniversary Tour. W międzyczasie, 5 września do sprzedaży trafił sześciopłytowy BOX Reality Dream Trilogy[40]. Na wydawnictwo złożyły się cztery albumy studyjne zespołu i nagrania koncertowe[41].

18 stycznia 2013 roku w Polsce ukazał się piąty album studyjny kwartetu pt. Shrine of New Generation Slaves[42]. W pozostałych krajach i w Stanach Zjednoczonych materiał został wydany odpowiednio 21 stycznia i 5 lutego tego samego roku. Album został zarejestrowany w warszawskim Serakos Studio we współpracy z jego właścicielami Magdą i Robertem Srzednickimi. Okładkę po raz kolejny namalował Travis Smith[43]. Płytę poprzedził wydany 17 grudnia 2012 roku singel pt. „Celebrity Touch”, który dotarł do 24. miejsca LP3[6]. Do promocji utworu został zrealizowany również teledysk, który wyreżyserował Mateusz Winkiel[44]. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS[15]. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii[22][31][45][46][47]. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu. Promocja płyty wiązała się również z najdłuższą w historii zespołu trasą koncertową, w ramach której zespół zagrał nie tylko w niemal wszystkich krajach europejskich, ale również w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych[48]. Ostatni, setny koncert odbył się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie[49].

Od 2015 (Love, Fear and the Time Machine i Eye Of The Soundscape)[edytuj | edytuj kod]

4 września 2015 ukazała się szósta płyta Love, Fear and the Time Machine, która została uznana albumem roku w plebiscycie miesięcznika Teraz Rock[50][51]. 21 lutego 2016 w wieku 40 lat zmarł nagle Piotr Grudziński[52]. Kondolencje z powodu niespodziewanej śmierci muzyka złożyli m.in. Steven Wilson, Mike Portnoy i Anathema[53]. W oficjalnym oświadczeniu zespół poinformował, że zgon gitarzysty nastąpił z powodu nagłego zatrzymania krążenia, jednocześnie zostały odwołane wszystkie koncerty planowane na 2016 rok[54]

22 września 2016 roku zespół na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikował oświadczenie, w którym poinformował, iż zespół będzie kontynuował działalność w składzie Mariusz Duda, Michał Łapaj i Piotr Kozieradzki, nie przeprowadzając castingu na nowego gitarzystę. Poinformowano również o planach koncertowych, między innymi o zagraniu koncertu kilka dni po rocznicy śmierci Grudzińskiego i o chęci nagrania nowego albumu, który ma być „powrotem do mocniejszego i bardziej intensywnego brzmienia”[55].

21 października 2016 roku został wydany kompilacyjny, instrumentalny album Eye of the Soundscape zawierający również nowe utwory, ostatnie nagrane z Piotrem Grudzińskim[56]. 4 listopada grupa zapowiedziała koncert w Progresji, który odbył się 25 lutego 2017 roku. Bilety na koncert zostały wyprzedane w przeciągu jednego dnia[57]. Tydzień później zespół zapowiedział kolejny koncert w Progresji mający się odbyć 26 lutego. Bilety na drugi koncert również wyprzedano w komplecie. 16 listopada tego roku została wydana biografia zespołu, pt. „Sen w wysokiej rozdzielczości” autorstwa Maurycego Nowakowskiego (ISBN 978-83-64373-43-5).

Muzyka i teksty[edytuj | edytuj kod]

Michał Łapaj podczas koncertu 12 lipca 2009

Zespół jest powszechnie zaliczany do grup grających rocka[58][59][60][61][62][63][64] lub metalu progresywnego[62][65][66][64] kwartet w swej twórczości odwołuje się ponadto do stylów: rock alternatywny[63], indie rock[63], post-rock[63], heavy metal[63], metal alternatywny[63], rock eksperymentalny[63] i hard rock[67]. Według gitarzysty zespołu, Piotra Grudzińskiego rozwiązania kompozycyjne w muzyce Riverside mogą budzić skojarzenia z twórczością zespołów, m. in: Pain of Salvation, Porcupine Tree, czy Tool[7]. Autorem tekstów na wszystkich płytach grupy był basista i wokalista Mariusz Duda. Motywy są niezmienną dla Riverside cechą występującą na wszystkich albumach studyjnych. Na wydanym w 2003 roku debiucie zespołu Out of Myself dziennikarz czasopisma Teraz Rock – Michał Kirmuć – przywołał odniesienia do twórczości zespołu Pink Floyd[68]. Wydany w 2005 roku album pt. Second Life Syndrome przyniósł zmiany stylistyczne za sprawą klawiszowca Michała Łapaja, który w 2003 roku zastąpił Jacka Melnickiego. Nowy muzyk w grupie Riverside zastosował partie organów Hammonda, które według Łukasza Wewióra, redaktora, także związanego z pismem Teraz Rock, sugerują wpływy wczesnej twórczości hard rockowej grupy, Deep Purple[69].

Trzecia produkcja zespołu Rapid Eye Movement nie przyniosła zmian stylistycznych[70][71]. Kolejny album formacji, Anno Domini High Definition, ukazał się w 2009 roku. Recenzent serwisu Onet.pl – Przemysław Jurek – wymienił nieobecne na poprzednich produkcjach Riverside wpływy muzyki elektronicznej[72]. Jurek wskazał także na uformowanie się oryginalnego stylu Riverside. Jednakże dziennikarz nie wymienił części składowych swego stwierdzenia. Z kolei według dziennikarza magazynu Teraz Rock – Marcina Gajewskiego – za sprawą piosenki „Driven To Destruction” zespół ponownie odwołał się do Porcupine Tree[73]. Drugi, jubileuszowy minialbum składu pt. Memories in My Head z 2011 roku zawierał wpływy hard rocka[74]. Nagrania były w pewnym stopniu zapowiedzią kierunku, jaki grupa obrała na kolejnej płycie. Wydany w 2013 roku piąty album Riverside pt. Shrine of New Generation Slaves został utrzymany w stylistyce hardrockowej, czego przyczyną, według Mariusza Dudy było wyczerpanie się formuły stylistycznej obecnej na poprzednich wydawnictwach[75]. Potwierdzeniem tego była recenzja Pawła Gzyla na łamach Onet.pl, który wymienił ponadto „echa” twórczości zespołów Yes i Opeth (patrz Heritage, 2011)[67]. Wydany w 2015 album Love, Fear and the Time Machine przyniósł znaczne złagodzenie brzmienia. Inspiracje Mariusza Dudy (który pierwszy raz samodzielnie skomponował materiał na płytę) sięgały lat osiemdziesiątych i do twórczości zespołów, w tym m.in. The Cure lub Marillon[76]

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Oś czasu

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
[15]
HOL
[22]
DEU
[31]
CHE
[46]
FIN
[47]
BEL (WAL)
[45]
BEL (FLA)
[45]
UK
[78]
Out of Myself
 • Data: 15 grudnia 2003
 • Wydawca: Laser’s Edge, Mystic Production
13
Second Life Syndrome
 • Data: 31 października 2005
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
22
Rapid Eye Movement
 • Data: 24 września 2007
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
2 73
Anno Domini High Definition
 • Data: 19 czerwca 2009
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
1 58 94
Shrine of New Generation Slaves
 • Data: 18 stycznia 2013
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
2 28 33 51 41 109 130
 • ZPAV: złota płyta[81]
Love, Fear and the Time Machine
 • Data: 4 września 2015
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
2 4 18 25 31 51 73 67
Wasteland
 • Data: 28 września 2018
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
1 28 13 23 30 111 79 83
 • ZPAV: złota płyta[81]
ID.Entity
 • Data: 20 stycznia 2023
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
2 9 4 6 14 125 87 89
„–” album nie był notowany.

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż
POL
[15]
HOL
[22]
DEU
[31]
CHE
[46]
BEL (WAL)
[45]
BEL (FLA)
[45]
Reality Dream Trilogy
 • Data: 5 września 2011
 • Wydawca: Mystic Production
Eye of the Soundscape
 • Data: 21 października 2016
 • Wydawca: InsideOut Music, Mystic Production
4 60 69 92 112 122
„–” album nie był notowany.

Albumy wideo[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
FIN
[84]
Reality Dream
 • Data: 14 grudnia 2009
 • Wydawca: ProgTeam
8

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
[85]
Voices in My Head
 • Data: 7 marca 2005
 • Wydawca: Rock Serwis
Memories in My Head
 • Data: 20 czerwca 2011
 • Wydawca: ProgTeam
34[86]
„–” album nie był notowany.

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat Album
LP3
[6]
UWM
[87]
SLiP
[88]
Turbo Top
[89]
Loose Heart 2003 17 Out of Myself
Conceiving You 2005 31 Second Life Syndrome
02 Panic Room 2007
 • ZPAV: złota płyta[26]
Rapid Eye Movement
Schizophrenic Prayer 2008 31
„Forgotten Land” 2011 6 Memories in My Head
Celebrity Touch 2013 24 28 45 10 Shrine of New Generation Slaves
Vale of Tears 2018
Wasteland
River Down Below 1 1
Lament
"I'm Done With You" 2022 ID.Entity
"Self-Aware" 22 23 19
"Friend or Foe?" 2023 33
„–” singel nie był notowany.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[6]
UWM
[90]
LP1
[91]
Turbo Top
[89]
PiK
[92]
PRO
[93]
PRM
[94]
„Out of Myself” 2003 1 Out of Myself
„Stuck Between” 2005 20 Voices in My Head
„Us” 34
„Egoist Hedonist” 2009 31 1 Anno Domini High Definition
„The Depth of Self Delusion” 2013 1 17 2 10 18 5 Shrine of New Generation Slaves
„We Got Used To Us” 6 14 11 13
„Found (The Unexpected Flaw of Searching)” 2015 4 9 4 16 Love, Fear and the Time Machine
„Time Travellers” 2016 3 13 13
„Guardian Angel” 2018 3 1 Wasteland
„–” utwór nie był notowany.

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Uwagi
Riverside
 • Data: 15 marca 2003
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
Demo
Reality Dream
 • Data: 26 listopada 2008
 • Wydawca: InsideOut Music
Album koncertowy
Lost’ n’ Found – Live in Tilburg Data: 20 kwietnia 2017

Wydawca: Vintage Vinyl Records

Album koncertowy

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Piotr Grudziński podczas koncertu 8 lipca 2011
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„02 Panic Room” 2007 Maciej Pawelczyk, Radek Wikiera Rapid Eye Movement [18]
„Celebrity Touch” 2013 Mateusz Winkiel Shrine of New Generation Slaves [44]
„The Depth Of Self-Delusion” (Lyric Video) [95]
„Discard Your Fear” (Lyric Video) 2015 Love, Fear and the Time Machine [96]
„Found (The Unexpected Flaw of Searching)” Tomasz Pulsakowski, Sightsphere [97]
„Shine” 2016 Eye of the Soundscape [98]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Michał Łapaj podczas koncertu 8 lipca 2011
Piotr Kozieradzki podczas koncertu 8 lipca 2011
Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2006 The Best Progressive Metal Album Second Life Syndrome Metal Storm Awards, 2005 6. miejsce [99]
Najlepszy wokalista Mariusz Duda Plebiscyt Teraz Rock, 2005 6. miejsce [100]
Najlepszy instrumentalista Piotr Grudziński 9. miejsce
Najlepszy zespół Riverside 2. miejsce
Najlepsza płyta Second Life Syndrome 4. miejsce
Najlepszy przebój „Conceiving You” 5. miejsce
Nadzieja 1. miejsce
2008 Album roku Rapid Eye Movement Plebiscyt Mystic Art, 2007 1. miejsce [101]
Płyta roku 2007 Plebiscyt Rockmetal.pl 3. miejsce [102]
Najlepsze zdjęcia „02 Panic Room” Yach Film Nominacja [103]
2009 Najlepszy zespół – Polska Riverside Plebiscyt Magazynu Gitarzysta, 2009 2. miejsce [104]
Najlepsza płyta – Polska Anno Domini High Definition 2. miejsce
2010 The Best Progressive Metal Album Metal Storm Awards, 2009 3. miejsce [105]
2011 Instrumentalista roku Mariusz Duda Plebiscyt magazynu Metal Hammer, 2010 1. miejsce [106]
2012 Zespół roku Riverside Plebiscyt Teraz Rock, 2011 10. miejsce [107]
2013 Breakthrough Artist Progressive Music Awards Nominacja [108]
Anthem „Celebrity Touch” Nominacja
2014 Instrumentalista roku Mariusz Duda Plebiscyt Teraz Rock, 2013 5. miejsce [109]
Zespół roku Riverside 3. miejsce
Płyta roku Shrine of New Generation Slaves 2. miejsce
Przebój roku „The Depth of Self Delusion” 4. miejsce
2015 Zdjęcia „Found (The Unexpected Flaw of Searching)” Yach Film Nominacja [110]
2016 Music video Award of Excellence
Canada International Film Festival
Nagroda [111]
Album roku rock Love, Fear and the Time Machine Fryderyki 2016 Nominacja [112]
Anthem „Towards The Blue Horizon” Progressive Music Awards Nagroda [113]
Band / Artist Of The Year Riverside Nominacja [114]
2023 Najlepszy przebój „I'm Done With You” Plebiscyt Teraz Rock, 2022 4. miejsce [115]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zbigniew Zegler: Riverside śpiewa o tym, że Polacy są zniewoleni. polskieradio.pl. [dostęp 2013-02-11]. (pol.).
 2. Maurycy Nowakowski: Biografia Riverside. riversideband.pl. [dostęp 2013-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-15)]. (pol.).
 3. Brian Adair: Riverside Biography. progarchives.com. [dostęp 2009-12-28]. (ang.).
 4. Adam Kaliszewski: Debiut warszawskich grup progresywnych. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 5. Riverside: Promo gotowe. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 6. a b c d e f g h Archiwum Listy Przebojów Trójki. lp3.pl. [dostęp 2009-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-07)]. (pol.).
 7. a b Wywiad: Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-09]. (pol.).
 8. Riverside: Sukcesy na Zachodzie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 9. Światowy kontrakt Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 10. Riverside gwiazdą Ryockowiska. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 11. Europejska trasa Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 12. Riverside w Inside Out. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 13. Singiel i płyta Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 14. a b Druga płyta Riverside podbija Europę. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 15. a b c d e f OLiS – sprzedaż w okresie 24.10.2005 – 06.11.2005. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 24.09.2007 – 30.09.2007. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 15.06.2009 – 21.06.2009. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 21.01.2013 – 27.01.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-02-01]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 11.09.2015 – 17.09.2015. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-25]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 21.10.2016 – 27.10.2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-11-03]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 28.09.2018 – 04.10.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-10-11]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 20.01.2023 – 26.01.2023. olis.pl. [dostęp 2023-02-02]. (pol.).
 16. Wiosenna trasa Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 17. XIII edycja Castle Party. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 18. a b Dyskografia Riverside. riverside.art.pl. [dostęp 2009-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-14)]. (pol.).
 19. Riverside przed Dream Theater!. interia.pl, 2007-04-13. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 20. Wieści z obozu Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 21. a b „Rapid Eye Movement” Riverside gotowy. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 22. a b c d e Riverside Dutch Charts. dutchcharts.nl. [dostęp 2009-12-07]. (niderl.).
 23. Riverside: „modlitwa schizofrenika”. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 24. Sukces Riverside. interia.pl, 2008-03-17. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 25. Złota płyta dla Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 26. a b Złote płyty CD przyznane w 2008 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-09].
 27. Riverside i Vader dla Covana. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 28. Riverside: nowy album w sprzedaży. onet.pl, 2009-06-16. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 29. Riverside: obraz naszych czasów w rozdzielczości HD. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
 30. a b Złote płyty CD przyznane w 2011 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-09].
 31. a b c d Chartverfolgung / Riverside / Longplay. musicline.de. [dostęp 2011-03-21]. (niem.).
 32. Riverside: najdłuższa trasa w historii. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 33. Reality Dream DVD. riversideband.pl. [dostęp 2013-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-28)]. (pol.).
 34. Znamy szczegóły podwójnego DVD Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 35. Trasa Riverside na 10. urodziny. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 36. „Memories In My Head” Riverside w sklepach. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 37. Riverside z Wiedźminem. interia.pl, 2011-05-07. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 38. Riverside zagra na trzech festiwalach. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 39. Startuje „Przystanek Woodstock 2011”. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 40. Jubileuszowa trylogia Riverside. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 41. Riverside – Reality Dream Trilogy. discogs.com. [dostęp 2013-02-08]. (ang.).
 42. Nowa płyta Riverside od dzisiaj w sklepach. [dostęp 2013-01-18].
 43. Riverside prezentuje szczegóły nowego albumu. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 44. a b Zobacz najnowszy klip Riverside!. riversideband.pl. [dostęp 2013-01-21]. (pol.).
 45. a b c d e Riverside Belgian Albums Chart. ultratop.be. [dostęp 2013-02-01]. (ang.).
 46. a b c Chartverfolgung / Riverside / Longplay. hitparade.ch. [dostęp 2013-02-01]. (niem.).
 47. a b Riverside Finnish Albums Chart. finnishcharts.com. [dostęp 2013-02-06]. (ang.).
 48. Riverside wyrusza w wielką trasę. terazrock.pl. [dostęp 2015-07-04]. (pol.).
 49. Riverside w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. [dostęp 2015-01-04].
 50. Teraz Rock, nr 2 (156), luty 2016.
 51. Riverside – Love, Fear and the Time Machine. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
 52. Nie żyje Piotr Grudziński gitarzysta Riverside. www.terazrock.pl. [dostęp 2016-02-24]. (pol.).
 53. Muzycy reagują na śmierć Piotra Grudzińskiego. antyradio.pl. [dostęp 2016-02-24]. (pol.).
 54. Riverside odwołuje trasę koncertową. terazrock.pl. [dostęp 2016-03-03]. (pol.).
 55. Riverside – And there where three... again, riversideband.pl [dostęp 2017-02-25] (pol.).
 56. Riverside – Eye of the Soundscape. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
 57. Dodatkowy koncert Riverside w Progresji. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
 58. Grzegorz Żurek: Riverside – Anno Domini High Definition recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]. (pol.).
 59. Jurek Gibadło: Riverside – Memories In My Head recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]. (pol.).
 60. Szymon Kubicki: Riverside – Reality Dream recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-07]. (pol.).
 61. Robert Trusiak: Riverside – Shrine of New Generation Slaves recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-06]. (pol.).
 62. a b Encyclopaedia Metallum – Riverside. metal-archives.com. [dostęp 2009-04-04]. (ang.).
 63. a b c d e f g Gregory Heaney: Riverside Biography. allmusic.com. [dostęp 2013-02-07]. (ang.).
 64. a b Riverside Biography. musicmight.com. [dostęp 2013-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-07)]. (ang.).
 65. Riverside Band info. metalstorm.net. [dostęp 2013-02-09]. (ang.).
 66. Riverside. progarchives.com. [dostęp 2013-01-21]. (ang.).
 67. a b Paweł Gzyl: Riverside – Shrine of New Generation Slaves recenzja. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-06]. (pol.).
 68. Bartłomiej Biga: Riverside „Out of myself”. rockmagazyn.pl. [dostęp 2018-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-22)]. (pol.).
 69. Paweł Tkaczyk: Riverside – Second Life Syndrome recenzja. rockers.com.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 70. Ewa Chowańska: Riverside – Rapid Eye Movement recenzja. rockmagazyn.pl. [dostęp 2018-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-26)]. (pol.).
 71. Kuba Pagiński: Riverside – Rapid Eye Movement recenzja. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-07]. (pol.).
 72. Przemek Jurek: Riverside – Anno Domini High Definition recenzja. muzyka.onet.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 73. Mariusz Danielak: Riverside – Anno Domini High Definition. artrock.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 74. Mariusz Danielak: Riverside – Memories In My Head. artrock.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 75. Paweł Jaskulski, Marek Januszewicz, Jean Prisset: „Tego Deep Purple na płycie aż tak dużo nie ma” – wywiad z Riverside (część 2). orange.pl. [dostęp 2013-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-15)]. (pol.).
 76. RIVERSIDE – „Love, Fear And The Time Machine”, „Onet Muzyka”, 3 września 2015 [dostęp 2017-02-25] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23].
 77. Maciej Meller z Quidam zagra z Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
 78. Riverside UK Chart History. officialcharts.com. [dostęp 2016-10-30]. (ang.).
 79. a b c ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży. zpav.pl. [dostęp 2015-09-12]. (pol.).
 80. Matt Brown: Metal By Numbers 3/6: The Charts Are Ruined. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 2/27: You Will Confess. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 2/20: Watch Your Temper. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 2/13: Coheed Tops Post-Grammys Sales. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
 81. a b Złote płyty CD przyznane w 2013 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-09].
 82. Matt Brown: Metal By Numbers 9/16: The charts have your six and your soul. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 9/23: Slayer falls under the horizon. metalinsider.net. [dostęp 2015-10-03]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 9/30: Fortune shines down on the charts. metalinsider.net. [dostęp 2015-10-03]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 10/7: The charts drive it home. metalinsider.net. [dostęp 2015-10-08]. (pol.).
 83. Matt Brown: Metal By Numbers 11/2: Korn don’t suffer on the charts. metalinsider.net. [dostęp 2016-11-03]. (ang.).
  Matt Brown: Metal By Numbers 11/9: All the world’s a stage…for sales. metalinsider.net. [dostęp 2016-11-09]. (ang.).
 84. Suomen virallinen lista – Musiikki DVD:t 5/2010. ifpi.fi. [dostęp 2014-01-13]. (fiń.).
 85. TOP 100 – Zestawienie miesięczne za czerwiec 2011. zpav.pl. [dostęp 2011-09-06]. (pol.).
 86. Top 100 (czerwiec 2011), ZPAV [dostęp 2013-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-02] (pol.).
 87. Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 113 z dnia 01.03.2013. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
 88. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Riverside. radioszczecin.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)]. (pol.).
 89. a b Antyradio – Turbo Top notowanie 292. antyradio.pl/. [dostęp 2013-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).https://www.antyradio.pl/Radio/Turbo-Top/Turbo-Top-notowanie-1271Antyradio – TURBO TOP NOTOWANIE 130. antyradio.pl/. [dostęp 2013-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).TurboTop notowanie 317. antyradio.pl. [dostęp 2013-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-24)]. (pol.).Turbo Top – notowanie 630. antyradio.pl. [dostęp 2015-10-04]. (pol.). https://www.antyradio.pl/Radio/Turbo-Top/Turbo-Top-notowanie-1362.
 90. Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 254 z dnia 13.11.2015. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
  Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 279 z dnia 20.05.2016. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
  Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 154 z dnia 13.12.2013. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
  Lista przebojów UWUEMKA Lista przebojów UWUEMKA. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
 91. Polskie Radio Program 1 – Rockowa Lista Przebojów 12 lutego 2005. radio.com.pl. [dostęp 2013-02-09]. (pol.).
 92. The Depth Of Self-Delusion – Riverside. radiopik.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
  We Got Used To Us – Riverside. radiopik.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
 93. Riverside – The Depth Of Self Delusion. ro.com.pl. [dostęp 2013-07-02]. (pol.).
  Riverside – Found (The Unexpected Flaw of Searching). ro.com.pl. [dostęp 2015-10-04]. (pol.).
  Time Travellers – Riverside. radiopik.pl. [dostęp 2016-03-13]. (pol.).
 94. PRM – Notowanie nr 1210 na dzień 5 lipca 2013 Piątek. radiomerkury.pl. [dostęp 2013-12-27]. (pol.).
 95. Riverside – Release New Lyric Video, More Shows Announced. metalstorm.net. [dostęp 2015-07-25]. (ang.).
 96. Magdalena Słomka: Riverside wie, jak odrzucić strach!. antyradio.pl. [dostęp 2015-07-25]. (pol.).
 97. Zobacz klip Riverside. koncertomania.pl, 2015-09-05. [dostęp 2018-02-21].
 98. RIVERSIDE PREMIER “SHINE” MUSIC VIDEO. bravewords.com. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
 99. The Best Progressive Metal Album – Metal Storm Awards 2005. metalstorm.net. [dostęp 2011-11-11]. (ang.).
 100. Teraz Najlepsi 2005. terazrock.pl. [dostęp 2010-10-13]. (pol.).
 101. Podsumowanie roku 2007. „Mystic Art”. 1(44)/2008, s. 12. Michał Wardzała. Mystic Art. ISSN 1427-5538. (pol.). 
 102. Płyty roku 2007 według czytelników rockmetal.pl. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
 103. Nominacje 17. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. stopklatka.pl, 2008-09-17. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
 104. Wyniki plebiscytu – Muzyczne Podsumowanie Roku 2009. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 105. The Best Progressive Metal Album – Metal Storm Awards 2009. metalstorm.net. [dostęp 2011-11-11]. (ang.).
 106. Podsumowanie roku 2010 – czytelnicy. „Metal Hammer”. 02/2011, s. 12. Tomasz Dziubiński. Future Publishing. ISSN 1422-9048. (pol.). 
 107. Teraz Najlepsi 2011. [w:] Metal Hammer [on-line]. luxtorpeda.net. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-25)]. (pol.).
 108. Progressive Music Awards 2013 Nominees Announced. ultimate-guitar.com. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
 109. Teraz Najlepsi 2013. [w:] Teraz Rock [on-line]. facebook.com/Riversidepl. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. (pol.).
 110. Yach Film 2015: Znamy nominacje. muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-12-13]. (pol.).
 111. 2016 Official Selections. canadafilmfestival.com, 2016-02. [dostęp 2016-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-08)]. (ang.).
 112. Fryderyki 2016: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2016-03-09]. (pol.).
 113. David Farrell: Progressive Music Awards 2016 – The Winners. planetmosh.com. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
 114. Progressive Music Awards 2016 Details Announced.. eonmusic.co.uk. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
 115. Przeboje 2022 roku według „Teraz Rocka” [POLSKA], Teraz Muzyka [dostęp 2023-02-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]