Roś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora w Polsce. Zobacz też: inne znaczenia hasła Roś.
Roś
Jezioro Warszawskie
Ilustracja
Zachód słońca nad jeziorem Roś
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Miejscowości nadbrzeżne Pisz, Pilchy, Ruda
Wysokość lustra 115 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 18,88 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

11,4 km
0,7 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

8 m
31,8 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Wilkus, Święcek, Konopka
Rzeki wypływające Pisa
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Roś”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Roś”
Ziemia53°40′01″N 21°53′36″E/53,666944 21,893333

Roś (również Jezioro Warszawskie, niem. Rosch See, Warschau See) – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim na południowy wschód od jeziora Śniardwy, ok. 2 km na północny wschód od miejscowości Pisz. Kształtem przypomina odrębne baseny, składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno-kanałowych z wieloma zbiornikami, m.in. Kanałem Jeglińskim poprzez jezioro Seksty z jeziorem Śniardwy.

Występują dwie zatoki: Rudzka i Bylicka. Pomiędzy częścią centralną a północną jeziora rozciąga się Półwysep Piechowski. Drugi półwysep to Czarny Róg, na którym leży osada o tej samej nazwie.

Dane morfometryczne jeziora[edytuj | edytuj kod]

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bogata rzeźba dna, o podłożu piaszczystym ze zmienną głębokością, nieregularny kształt oraz urozmaicona linia brzegowa. Na brzegach rozciągają się podmokłe łąki, a w części południowo-wschodniej i centralnej znajdują się lasy. Północne ramię jeziora jest bardzo płytkie i zarośnięte, głębokość nie przekracza tu 1 metra.

Do jeziora uchodzą: Wilkus, Święcek, Konopka, a wypływa rzeka Pisa.

W trzcinach przybrzeżnych gnieździ się wodne ptactwo. Jest tutaj więcej perkozów, czapli i różnych gatunków kaczek, niż na bardziej uczęszczanych wodnych szlakach. Wysoko nad taflą jeziora krążą ptasie drapieżniki.

Nazwę Roś ustalono urzędowo w 1950 r.[1]. Polska nazwa jest odpowiednikiem niemieckiej Rosch See. Używana jest również nazwa jeziora Jezioro Warszawskie lub potocznie Warsz (niem. Warschau See, dosł. "jezioro Warszawa").

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 4 kwietnia 1950 r. (M.P. z 1950 r. nr 52, poz. 588, s. 427)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]