Przejdź do zawartości

Rob Roy (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rob Roy
Gatunek

melodramat
historyczny

Data premiery

7 kwietnia 1995
9 czerwca 1995 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

139 minut

Reżyseria

Michael Caton-Jones

Scenariusz

Alan Sharp

Główne role

Liam Neeson
Jessica Lange
Tim Roth

Muzyka

Carter Burwell

Zdjęcia

Karl Walter Lindenlaub

Scenografia

Asheton Gordon
Ann Mollo

Kostiumy

Sandy Powell

Montaż

Peter Honess

Produkcja

Peter Broughan
Richard Jackson

Budżet

28.000.000 $ (szacowany)

Strona internetowa

Rob Roy − film historyczno-biograficzny, produkcji amerykańskiej. Opowiada historię życia szkockiego zbójnika i banity Roberta Roya MacGregora (1671–1734). MacGregor, zwany również Rob Royem, zyskał sławę jako przywódca zbójnickiego klanu. Cieszył się jednak opinią człowieka szlachetnego, dzięki czemu przez niektórych nazywany był szkockim Robin Hoodem. Film został wyreżyserowany przez brytyjskiego reżysera Michaela Catona-Jonesa. Na ekrany kin trafił w 1995 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w XVIII-wiecznej Szkocji. Rob Roy MacGregor (Liam Neeson) jest poganiaczem bydła oraz głową zbójnickiego klanu. W nadziei na złagodzenie głodu i chorób nękających wioskę w której mieszka, postanawia pożyczyć pieniądze od Markiza Montrose (John Hurt), które umożliwiłyby mu wyhodowanie większej ilości bydła. Jeden z popleczników markiza, Archibald Cunningham (Tim Roth), dowiaduje się o pożyczce zaciągniętej przez MacGregora. Killearn (Brian Cox), sprawujący pieczę nad młodym Cunninghamem, postanawia wykorzystać ten fakt jako narzędzie służące do zmanipulowania bezmyślnego młodzieńca.

Cunningham zabija najlepszego przyjaciela MacGregora, Alana MacDonalda (Eric Stoltz), po czym kradnie jego pieniądze. Rob Roy nie jest w stanie spłacić zaciągniętego wcześniej kredytu, porzuca więc swoje dotychczasowe zajęcia i zostaje banitą. Jako człowiek honoru nie przystaje na propozycję Markiza, który chce, żeby MacGregor odegrał rolę fałszywego świadka w sporze z Księciem Argyll. MacGregor zostaje uznany za wyjętego spod prawa. Jest ścigany przez Cunninghama, który w ramach prowokacji gwałci żonę i podpala dom Rob Roya.

Tymczasem służąca Betty, utrzymująca intymne stosunki z Cunninghamem, zachodzi w ciążę, co uniemożliwia jej wykonywanie niektórych obowiązków. Kiedy Cunningham się od niej odwraca, Betty szuka schronienia u MacGregora. Dziewczyna trafia pod opiekę jego żony, Mary, która pomaga przyszłej matce w utrzymaniu ciąży. Niedługo przed rozwiązaniem Betty popełnia samobójstwo wieszając się w szopie w pobliżu domu MacGregora.

MacGregor dowiaduje się o uczestnictwie Cunninghama w przestępstwie oraz jego stosunkach z Killearnem i porywa go. Killearna zdradza mu prawdę o gwałcie na Mary. Kobieta informuje uwięzionego przez MacGregora Killearna, że zostanie wypuszczony na wolność, jeżeli będzie współpracował z jej mężem. Killearn, świadomy tego, że Mary jest w ciąży, w zamian za dotrzymanie tajemnicy na temat oczekiwanego przez nią dziecka, proponuje jej, aby ta pomogła mu wydostać się na wolność. Kobieta wyciąga sztylet i rani nim więźnia, który ucieka z celi i wkrótce umiera.

Cunningham porywa MacGregora. Kiedy porywacz prezentuje swojego więźnia Markizowi, MacGregor ucieka. Mary zdradza Księciu Argyll przyczynę ucieczki męża. Mówi mu, że MacGregor uciekł, ponieważ nie chciał składać fałszywych zeznań na niekorzyść arystokraty, mimo usilnych namów Markiza Montrose.

MacGregor wyzywa Cunninghama na pojedynek, który kończy się śmiercią tego ostatniego. W wyniku zakładu z Księciem Argyll Markiz anuluje wszystkie długi MacGregora. Ten wraca do swojej rodziny.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Tim Roth, odtwórca roli Archibalda Cunninghama, otrzymał nagrodę BAFTA oraz KCFCC (Kansas City Film Critics Circle) w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”.

Film został też nominowany do Oscara, Złotego Globu oraz Saturna w tej samej kategorii.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska na zlecenie CANAL+
Reżyseria: Ewa Złotowska
Dialogi: Ewa Ziemska
Dźwięk i montaż: Janusz Tepper
Kierownictwo produkcji: Bogumiła Adler
Obsada wersji polskiej:

oraz

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]