Robert Ballard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Ballard
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 czerwca 1942
Wichita
Zawód, zajęcie geolog morski, geofizyk, oceanograf
Narodowość amerykańska
Tytuł naukowy doktor geologii morskiej
Alma Mater University of California
w Santa Barbara,
University of Hawaii
Małżeństwo 1. Marjorie Jacobsen
2. Barbara Earle

Robert Duane Ballard (ur. 30 czerwca 1942 w Wichita) – amerykański geolog morski, geofizyk i oceanograf, znany badacz głębin morskich. Oficer Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Profesor oceanografii Uniwersytetu Rhode Island. Związany z Woods Hole Oceanographic Institution. Zyskał sławę, odkrywając w 1985 wrak „Titanica”[1] i w 1993 – „Lusitanii”.

Inne znaczące znaleziska Ballarda to wrak niemieckiego pancernika „Bismarck”[2] zatopionego w 1941 przez flotę brytyjską na Atlantyku, oraz amerykańskiego lotniskowca „Yorktown”, zatopionego w 1942 przez Japończyków w bitwie o Midway. Na zlecenie US Navy poszukiwał i prowadził badania amerykańskich atomowych okrętów podwodnych „Tresher” i „Scorpion”, które uległy katastrofom w latach 60. XX w. w głębinach Oceanu Atlantyckiego.

Ballard zajmował się również problemem legendarnego potopu, szukając dowodów na poparcie tezy, że potopem było przedarcie się wód Morza Śródziemnego do Morza Czarnego 7500 lat temu, gdy Morze Czarne było słodkowodnym jeziorem. Teza ta jest obecnie przedmiotem kontrowersji w świecie nauki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]