Robert Ballard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Ballard

Robert "Bob" Ballard (ur. 30 czerwca 1942) – doktor nauk, geolog morski, geofizyk amerykański, znany badacz głębin morskich. Oficer marynarki wojennej USA. Profesor oceanografii Uniwersytetu Stanu Rhode Island (USA). Związany z Woods Hole Oceanographic Institution. Zyskał sławę, odkrywając w 1985 roku wrak RMS Titanic i w 1993 wrak Lusitanii.

Inne znaczące znaleziska Ballarda to wrak niemieckiego pancernika Bismarck zatopionego w 1941 roku przez flotę brytyjską na Atlantyku, oraz amerykańskiego lotniskowca Yorktown, zatopionego w 1942 roku przez Japończyków w bitwie pod Midway. Na zlecenie US NAVY poszukiwał i prowadził badania amerykańskich atomowych okrętów podwodnych "Tresher" i "Scorpion", które uległy katastrofom w latach 60. XX w. w głębinach Oceanu Atlantyckiego.

Ballard zajmował się również problemem legendarnego potopu, szukając dowodów na poparcie tezy, że potopem było przedarcie się wód Morza Śródziemnego do Morza Czarnego, 7500 lat temu, gdy Morze Czarne było słodkowodnym jeziorem. Teza ta jest obecnie przedmiotem kontrowersji w świecie nauki.