Robert Berdella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Berdella (ur. 31 stycznia 1949 w Cuyahoga Falls; zm. 8 października 1992) – amerykański seryjny morderca, zwany Rzeźnikiem z Kansas City. W latach 1984-1987 zamordował w Kansas City (Missouri) sześciu mężczyzn. Przed zabójstwami Berdella gwałcił i torturował swoje ofiary.

Zbrodnie[edytuj]

Berdella został aresztowany wiosną 1988, gdy Chris Bryson – jego niedoszła ofiara, uciekł z domu, w którym Berdella przetrzymywał go przez tydzień. W czasie przeszukania domu Berdelli, znaleziono wiele zdjęć wykonanych aparatem typu Polaroid. Zdjęcia te przedstawiały kilku bestialsko torturowanych młodych mężczyzn; na ich podstawie udało się ustalić tożsamość ofiar. W czasie przesłuchania Berdella przyznał się do sześciu morderstw, ale uparcie podkreślał, że zawsze po torturowaniu swoich ofiar podawał im silne środki przeciwbólowe. Czaszki dwóch ofiar Berdella pochował w swoim ogródku, a ciała pozostałych ofiar poćwiartował i wrzucił do śmieciarki. Ciał tych nigdy nie udało się odnaleźć, pomimo długich poszukiwań na wysypisku śmieci.

Za sześć morderstw ze szczególnym okrucieństwem został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.

Robert Berdella zmarł w więzieniu Missouri State Penitentiary na zawał serca. Kilka dni przed śmiercią Berdella napisał list do władz, w którym twierdził, że strażnicy więzienni umyślnie nie podają mu lekarstw. W sprawie jego śmierci nigdy nie wszczęto śledztwa wyjaśniającego.

Ofiary Roberta Berdelli[edytuj]

  • Jerry Howell
  • Robert Sheldon
  • Mark Wallace
  • James Ferris
  • Todd Stoops
  • Larry Pearson

Linki zewnętrzne[edytuj]