Robert Bosse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Bosse
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 lipca 1832
Quedlinburg
Data i miejsce śmierci 31 lipca 1901
Berlin
Pruski Minister Kultury
Okres od 1891
do 1892
Przynależność polityczna socjaldemokratyczna

Robert Bosse (ur. 12 lipca 1832 w Quedlinburgu, zm. 31 lipca 1901 w Berlinie) – niemiecki polityk, ostatni pruski minister kultury.

Pomnik Roberta Bosse

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bosse był trzecim dzieckiem w rodzinie destylatora Juliusza Bosse i jego żony Dorothei (z.d.Gernrode). Studiował prawo na uniwersytetach w Heidelbergu, Halle i na Friedrich-Wilhelms-Universität w Berlinie. W 1851 roku stał się członkiem Korpusu Suevia Heidelbergu i Palaiomarchia.

Pełnił różne funkcje: komornika, oficera prawnego, był też w 1876 roku wykładowcą Rady pruskiego Ministerstwa Kultury. W 1881 roku został dyrektorem nowo utworzonego działu społeczno-politycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wniósł znaczący wkład do ustaw ubezpieczeniowych pracowników, w 1889 roku został Podsekretarzem i tamże w 1890 Sekretarz Stanu. W 1891 roku Sekretarz Stanu Sprawiedliwości Niemiec i przewodniczący Komisji dla nowego cywilnego kodeksu. Od 1892 roku do września 1899 roku był ministrem Kultury, gdzie grał główną rolę we wprowadzeniu wynagrodzenia za ustawodawstwo kapłanów i nauczycieli w szkole podstawowej. Na emeryturze, spisał swoje wspomnienia.

Dzieci Roberta Bosse: syn Friedrich Bosse.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Bosse był honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta, jego nazwiskiem nazwano ulicę i plac. Pomnik ku czci Roberta Bosse (Bosse Denkmal) powstał w 1908 roku, znajdował się w parku obok domu niemieckiego nauczyciela (niem. des Deutschen Lehrerheims), obecnie przy Domu Wypoczynkowym ZNP „Świteź” w Szklarskiej Porębie (niem. Schreiberhau).


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]