Przejdź do zawartości

Robert Broom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Broom
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1866
Paisley

Data śmierci

6 kwietnia 1951

Zawód, zajęcie

lekarz, paleontolog, nauczyciel akademicki

Robert Broom (ur. 30 listopada 1866 w Paisley w Szkocji, zm. 6 kwietnia 1951) – południowoafrykański lekarz i paleontolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył medycynę w University of Glasgow w 1895, a w 1905 otrzymał tytuł doktora. Od 1903 do 1910 był profesorem zoologii i geologii w Universiteit Stellenbosch w południowoafrykańskim Stellenbosch, a następnie został kustoszem działu paleontologii kręgowców w South African Museum w Kapsztadzie. W 1949 otrzymał Medal Wollastona.

W trakcie pobytu w Australii Broom badał tamtejsze torbacze; opisał naukowo m.in. drzewnicę górską, jednak bardziej znane stały się jego studia nad afrykańskimi terapsydami, znanymi też jako gady ssakokształtne – nadał nazwy m.in. rodzajom Lycaenops i Moschops. Był również pierwszym paleontologiem, który udowodnił, że na terenie dzisiejszej Afryki występowały w erze mezozoicznej dinozaury z grupy zauropodów; w 1904 opisał algoazaura.

Zasłynął również jako antropolog. Po odkryciu przez Raymonda DartaDziecka z Taung” (rok 1924) zainteresowanie Brooma prehistorycznymi hominidami znacząco wzrosło. Jego najsłynniejszymi odkryciami są Paranthropus robustus oraz odnalezienie czaszki „Pani Ples”, którą uznał za przedstawiciela Plesianthropus transvaalensis, a którą później przeklasyfikowano na dorosłego osobnika gatunku Australopithecus africanus. W 1946 zaproponował utworzenie podrodziny Australopithecinae. Na krótko przed śmiercią ukończył monografię dotyczącą rodzajów Australopithecus i Paranthropus. Napisał wówczas do swego siostrzeńca:

Teraz jest już skończona... i ja również.

(„Now that's finished ... and so am I.”)[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Broom. Fossil Reptiles of South Africa. „Science in South Africa”, 1905. (ang.). 
  • Robert Broom. Reptiles of Karroo Formation. „Geology of Cape Colony”, 1909. (ang.). 
  • Robert Broom. Development and Morphology of the Marsupial Shoulder Girdle. „Transactions of the Royal Society of Edinburgh”, 1899. (ang.). 
  • Robert Broom. Comparison of Permian Reptiles of North America with Those of South Africa. „Bulletin of the American Museum of Natural History”, 1910. (ang.). 
  • Robert Broom. Structure of Skull in Cynodont Reptiles. „Proceedings of the Zoölogical Society”, 1911. (ang.). 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Virginia Morell: Ancestral Passions. Simon & Schuster Adult Publishing Group, 1996. ISBN 978-0-684-82470-3.