Robert Caspary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Caspary
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 stycznia 1818
Królewiec

Data i miejsce śmierci

18 września 1887
Iłowo

Profesor nauk przyrodniczych
Specjalność: botanika, mykologia
Alma Mater

Uniwersytet Albrechta w Królewcu
Uniwersytet w Bonn

Doktorat

28 marca 1848

Profesura

1859

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Friedricha Wilhelma w Berlinie
Uniwersytet Albrechta w Królewcu

Rektor Uniwersytetu w Królewcu

Johann Xaver Robert Caspary (ur. 29 stycznia 1818 w Królewcu, zm. 18 września 1887 w Iłowie w powiecie sępoleńskim) – niemiecki botanik i mykolog[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w niemieckim Królewcu. Był synem Franza Xavera, który zajmował się handlem nieruchomościami i Justine z domu Wartmann. Dzieciństwo i młodość spędził w Królewcu, gdzie uczył się w Kneiphöfisches Gymnasium – najstarszej szkole w Prusach Wschodnich. W 1837 roku zdał egzamin dojrzałości[2] i od tego roku do 1840 studiował teologię i filozofię na Uniwersytecie w Królewcu. Podczas studiów zainteresował się przyrodą, szczególnie entomologią. Studia teologiczne w Królewcu uwieńczył egzaminem końcowym, a następnie wstąpił na Uniwersytet w Bonn[1], aby studiować nauki przyrodnicze (1843–46)[2]. W 1843 r. został członkiem burschenschaftu Fridericia Bonn[1]. W 1845 r. podjął pracę jako nauczyciel w placówce edukacyjnej Kortegan w Bonn. Jako wychowawca w służbie kupca Elberfelda wyjechał na dziewięć miesięcy do Włoch (1847), skąd przywiózł dużą kolekcję roślin i zwierząt. 28 marca 1848 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Bonn, gdzie również wkrótce się habilitował[2][1].

Ponieważ w Niemczech nie był w stanie znaleźć pracy, wyjechał do Anglii, gdzie przez dwa i pół roku poświęcił się głównie badaniu glonów morskich i słodkowodnych. Po krótkich podróżach do Europy kontynentalnej przez sześć miesięcy pracował jako nauczyciel w Pau na południu Francji. Zebrał tu dużą kolekcję roślin. W 1851 r. został docentem prywatnym na Uniwersytecie Friedricha Wilhelma w Berlinie, gdzie pracował pod kierunkiem Alexandra Brauna[1]. W 1859 ożenił się z jego córką – Marie, z którą miał trójkę dzieci[2].

W 1856 roku został dyrektorem zielnika i adiunktem ogrodu botanicznego w Bonn. W 1858 roku został wybrany członkiem Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina. W 1859 r. przyjął zaproszenie Uniwersytetu Alberta w Królewcu, by objąć tam katedrę botaniki. Był także dyrektorem ogrodu botanicznego w Królewcu. 1870/71 i 1872/73 był rektorem Albertiny. Był także członkiem Towarzystwa Niemieckich Przyrodników i Lekarzy[1].

Zmarł 18 września 1887 w wyniku upadku w majątku rodziny Langner w miejscowości Illowo[1] w powiecie Flatow (Złotów). Obecnie to miejscowość Iłowo w powiecie sępoleńskim. Pochowany został na tzw. cmentarzu uczonych w Królewcu (cmentarzu parafialnym przy kościele w Neurossgärter)[2].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Caspary zajmował się wieloma dziedzinami biologii, ale głównie roślinami, zwłaszcza roślinami słodkowodnymi, systematyką rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae) i wawrzynowatych (Lauraceae). Badał także wzrost drzew, interesował się odchyleniami w ich formowaniu i strukturze naczyń przewodzących w drewnie. Zasłynął także jako paleobotanik. W szczególności zajmował się inkluzjami botanicznymi w bursztynie bałtyckim. Z jego pism praca Die Angiospermern des Bernsteins, opublikowana w 1886 r., uznawana jest do dzisiaj za standardową pracę w tej dziedzinie badań[1].

Wraz z Juliusem von Klinggraeffem założył w Królewcu Vereinigung der Freunde der Flora Preussens (Towarzystwo Miłośników Flory Prus), które przekształciło się w Preussische Botanische Verein (Pruskie Towarzystwo Botaniczne). Caspary był przewodniczącym tych towarzystw i współtworzył plan badań flory Prus, koordynował pracę innych botaników i wysyłał młodszych botaników w różne obszary Prus w celu uzupełniania wiedzy o ich florze. Raporty z badań florystycznych i sprawozdania z działalności towarzystwa zamieszczał w roczniku Jahresbericht der Preußischen Botanischen Vereins. Od czasu pracy w Berlinie zajmował się zwłaszcza roślinami wodnymi. Popularyzował techniki mikroskopowe w badaniach botanicznych. Jako pierwszy w 1865 roku opisał struktury komórkowe, nazwane później na jego cześć pasemkami Caspary’ego. Opublikował ponad 290 rozpraw i krótkich doniesień z dziedziny botaniki. Przez 25 lat gromadził dane o pruskiej florze, których jednak nie zdążył zestawić i opublikować w formie monografii. Jego dzieło życia – monografia grzybieniowatych (Nymphaeaceae), nad którą długo pracował – pozostało niedokończone. Tylko raz – w 1863 roku – opublikował w wydawnictwie jubileuszowym obszerniejszy przegląd flory Prus[2].

Opisał nowe gatunki roślin i grzybów[1]. W naukowych nazwach opisanych przez niego taksonów dodawany jest skrót jego nazwiska Casp.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Hermann Ziegenspeck, Caspary, Johann Xaver Robert, [w:] (NDB), band 3, Duncker & Humblot, Berlin 1957, ISBN 3-428-00184-2 [online] [dostęp 2020-07-02] (ang.).
  2. a b c d e f Magdalena Ziarnek: Badacze szaty roślinnej Pomorza sprzed roku 1945. Szczecin: ZUT i Lonicera, 2012, s. 53–55. ISBN 978-83-936344-0-8.
  3. Index Fungorum [dostęp 2020-07-02] (ang.).