Robert Cialdini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Cialdini
Robert Beno Cialdini
ilustracja
Data urodzenia

27 kwietnia 1945

Zawód, zajęcie

psycholog, wykładowca

Tytuł naukowy

profesor

Uczelnia

Uniwersytet Arizony

Robert Beno Cialdini (ur. 27 kwietnia 1945) – profesor psychologii Uniwersytetu Stanowego w Arizonie[1] zajmujący się psychologią społeczną.

Najbardziej znany jako autor książki Wywieranie wpływu na ludzi (ang. Influence: Science and Practice), będącej rezultatem ponad 15 lat badań, która od wielu lat jest bestsellerem. Sklasyfikował w niej metody stosowane do wywierania wpływu na ludzi w postaci 6 „zasad”: zasada wzajemności, zobowiązanie i konsekwencja, dowód społeczny („inni tak robią”), lubienie kogoś (przeniesienie uczuć dotyczących osoby na przekazywaną przez nią propozycję), autorytet (oceniamy go według atrybutów, a nie merytorycznej wartości przekazu), niedobór czegoś („może zabraknąć”).

A cała sprawa zaczęła się od pytania znajomej właścicielki małego sklepiku:

Kazałam sprzedawczyni obniżyć o połowę ceny ozdób ze skorupy żółwia, których nikt nie kupował, a ona przez pomyłkę podniosła ceny dwukrotnie i wszystko sprzedała – dlaczego ludzie to kupowali?.

Wraz z Douglasem Kenrickem i Stevenem Neubergiem wydał również podręcznik Social Psychology. Unraveling the Mystery (Psychologia społeczna. Rozwiązane tajemnice).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ASU. [dostęp 2008-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-29)].