Robert Cialdini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Cialdini
Robert Beno Cialdini
Data urodzenia

27 kwietnia 1945

Zawód, zajęcie

psycholog, wykładowca

Tytuł naukowy

profesor

Uczelnia

Uniwersytet Arizony

Robert Beno Cialdini (ur. 27 kwietnia 1945) – profesor psychologii Uniwersytetu Stanowego w Arizonie[1] zajmujący się psychologią społeczną.

Najbardziej znany jako autor książki Wywieranie wpływu na ludzi (ang. Influence: Science and Practice), będącej rezultatem ponad 15 lat badań, która od wielu lat jest bestsellerem. Sklasyfikował w niej metody stosowane do wywierania wpływu na ludzi w postaci 6 „zasad”: zasada wzajemności, zobowiązanie i konsekwencja, dowód społeczny („inni tak robią”), lubienie kogoś (przeniesienie uczuć dotyczących osoby na przekazywaną przez nią propozycję), autorytet (oceniamy go według atrybutów, a nie merytorycznej wartości przekazu), niedobór czegoś („może zabraknąć”).

A cała sprawa zaczęła się od pytania znajomej właścicielki małego sklepiku:

Kazałam sprzedawczyni obniżyć o połowę ceny ozdób ze skorupy żółwia, których nikt nie kupował, a ona przez pomyłkę podniosła ceny dwukrotnie i wszystko sprzedała – dlaczego ludzie to kupowali?.

Wraz z Douglasem Kenrickem i Stevenem Neubergiem wydał również podręcznik Social Psychology. Unraveling the Mystery (Psychologia społeczna. Rozwiązane tajemnice).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ASU. [dostęp 2008-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-29)].