Robert De Niro Sr.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert De Niro Sr.
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1922
Syracuse
Data i miejsce śmierci 3 maja 1993
Nowy Jork
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka ekspresjonizm abstrakcyjny
Strona internetowa

Robert De Niro Sr. (ur. 3 maja 1922 w Syracuse, zm. 3 maja 1993 w Nowym Jorku) – amerykański malarz i rzeźbiarz abstrakcyjny. Ojciec aktora Roberta De Niro Jr.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Syracuse w stanie Nowy Jork w pierwszej połowie lat dwudziestych XX wieku. Jego ojciec, Henry Martin De Niro, był z pochodzenia Włochem, a matka, Helen O’Reilly, była Irlandką. W dorosłym życiu Robert cierpiał na ataki depresji. Był orientacji homo- lub biseksualnej, romansował z poetą Robertem Duncanem[1][2]. W latach pięćdziesiątych studiował w Black Mountain College. Pod kierunkiem słynnego niemieckiego malarza Hansa Hofmanna De Niro uczył się także w letniej szkole artystycznej w Provincetown w stanie Massachusetts, gdzie poznał Virginię Admiral, która następnie – w 1942 roku – została jego żoną. Para zamieszkała w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village, wynajmując mieszkanie na poddaszu jednego z budynków. Oboje zajmowali się malarstwem. W gronie ich bliskich przyjaciół znajdowali się wówczas pisarze Henry Miller i Anaïs Nin, dramaturg Tennessee Williams oraz aktorka i słynna berlińska tancerka Valeska Gert. Wkrótce po przyjściu na świat syna, Roberta Jr. (ur. 1943), Admiral i De Niro znaleźli się w stanie separacji, a w roku 1945 rozwiedli się. W latach siedemdziesiątych Robert De Niro Jr. został popularnym na skalę światową aktorem.

Rodzinny grobowiec rodu De Niro na Kensico Cemetery.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Poniedziałkowym rankiem, 3 maja 1993, De Niro Sr. zmarł na raka mając 71 lat. Pochowano go na Kensico Cemetery w Valhalli w Nowym Jorku. Film Prawo Bronksu (A Bronx Tale, 1993) został mu pośmiertnie dedykowany; wyreżyserował go jego syn.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baird Jones, „Celebrity Art”, dostęp 2009-09-16 (ang.)
  2. John Baxter (2003), De Niro: A Biography, HarperCollins, ​ISBN 0-00-653230-6​.