Robert F. Barkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert F. Barkowski
Ilustracja
Robert F. Barkowski podczas XXVII Targów Książki Historycznej, Warszawa, 2018
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1963
Zielona Góra
Narodowość polska
Język polski, włoski, niemiecki, łacina
Alma Mater Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin
Dziedzina sztuki literatura, powieść historyczna
Epoka średniowiecze
Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Strona internetowa

Robert F. Barkowski (ur. 29 marca 1963 w Zielonej Górze) – polski pisarz, autor książek historycznych piszący w języku polskim[1] i niemieckim[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo, lata szkolne, początek studiów i pracy zawodowej spędził w Gdańsku. Od końca lat 80. mieszka w Berlinie.

W latach 2000-2017 współpracował z niemieckimi wydawnictwami (Stroemfeld Verlag, Parthas Berlin, form+zweck, viceversaverlag, Deutscher Kunstverlag, vorwärts buch) jako autor, redaktor, tłumacz i wydawca, z czego aktualnie pozostała tylko współpraca z Parthas Berlin jako autor. Od roku 2014 współpracuje z polskim wydawnictwem (Bellona) jako autor.

Od wielu lat popularyzuje i promuje literaturę polską lub wiedzę na temat Polski w Niemczech. Wydał między innymi:

11 maja 2016 został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ma syna Patryka Andrzeja (ur. 1982)

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Twórczość autorska Barkowskiego koncentruje się głównie wokół historii politycznej Europy w średniowieczu, w tym szczególnie dzieje Polski piastowskiej i Słowiańszczyzny.

Tematyka książek popularno-naukowych: powstawanie państw i narodów; wzloty i upadki dynastii książęcych i królewskich; plemiona słowiańskie i germańskie; chrystianizacja Europy; historia Słowiańszczyzny połabskiej; pierwsza i druga monarchia Piastów; przyjęcie Chrztu przez Polskę[4]; krzepnięcie Polski na arenie międzynarodowej; królestwa teutońskie, cesarstwa Karolingów i Niemców, księstwa Longobardów w Italii, powstanie i upadek Rusi Kijowskiej, narodziny królestw skandynawskich, ekspansja wikingów, dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego. Sporadycznie pisze publikacje osadzone tematycznie w innych epokach.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Książki historyczne:

Opowiadania:

  • war jewesen, West-Berlin 1961–1989 (Unvorstellbar ist, was man erlebt). Parthas Verlag, Berlin 2009, ​ISBN 978-3-86964-014-3​.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Odkrycie tej książki i pism Sobańskiego dla czytelników jest zasługą prof. Tomasza Szaroty, który jest autorem opracowania, wstępu i przypisów polskiego wydania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]