Robert Hayles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Hayles
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 stycznia 1973
Portsmouth

Wzrost

188 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
srebro Ateny 2004 kolarstwo
(Druż. na dochodzenie)
brąz Ateny 2004 kolarstwo
(Madison)
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
złoto Los Angeles 2005 Druż. na dochodzenie
złoto Los Angeles 2005 Madison
srebro Stuttgart 2003 Druż. na dochodzenie
srebro Melbourne 2004 Druż. na dochodzenie
srebro Melbourne 2004 Na dochodzenie
srebro Bordeaux 2006 Druż. na dochodzenie
brąz Manchester 2000 Na dochodzenie

Robert John "Rob" Hayles (ur. 21 stycznia 1973 w Portsmouth) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz siedmiokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Robert Hayles osiągnął w 1994 roku, kiedy na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Victorii zdobył srebrny medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W tej samej konkurencji był dziesiąty na rozgrywanych w 1996 roku igrzyskach olimpijskich w Atlancie, a na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Kuala Lumpur dwa lata później ponownie był drugi. Na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2000 roku zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, ulegając tylko dwóm Niemcom Jensowi Lehmannowi i Stefanowi Steinwegowi. W tym samym roku brał udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney, gdzie był czwarty w tej konkurencji oraz w madisonie, a rywalizacji w szosowym wyścigu ze startu wspólnego nie ukończył. W 2003 roku wspólnie z Bryanem Steelem, Bradleyem Wigginsem i Paulem Manningiem był drugi w drużynowym wyścigu na dochodzenie na mistrzostwach świata w Stuttgarcie, podobnie jak na rozgrywanych rok później mistrzostwach w Melbourne, tym razem w drużynie ze Steelem, Manningiem i Chrisem Newtonem. W Melbourne Rob był także w wyścigu indywidualnym, przegrywając jedynie z Hiszpanem Sergi Escobarem. Kolejne dwa medale wywalczył podczas igrzysk w Atenach: drużyna brytyjska w składzie: Steve Cummings, Hayles, Manning, Wiggins, Newton i Steel zdobyła srebro, a ponadto Robert i Wiggins zdobyli także brązowy medal w madisonie. W indywidualnym wyścigu na dochodzenie zajął tam czwarte miejsce, przegrywając walkę o brąz z Escobarem. Największe sukcesy Hayles odniósł na mistrzostwach świata w Los Angeles w 2005 roku, gdzie był najlepszy w madisonie (w parze z Markiem Cavendishem) i drużynowo na dochodzenie (z Cummingsem, Manningiem i Newtonem). W 2006 roku wystąpił na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Melbourne, gdzie wygrał w drużynowym wyścigu na dochodzenie, a indywidualnie był drugi. Ponadto wraz z Manningiem, Cummingsem i Geraintem Thomasem wywalczył drużynowo srebrny medal na mistrzostwach świata w Bordeaux w 2006 roku. W 2011 roku zakończył karierę.

W marcu 2008 roku został zawieszony po tym jak w jego krwi wykryto nieprawidłową wartość hematokrytu[1]. Po dwóch tygodniach został odwieszony, jednak nie wziął udziału w mistrzostwach świata w Manchesterze oraz igrzyskach olimpijskich w Pekinie.[2]. Jego żoną jest Vicky Horner – była reprezentantka Wielkiej Brytanii w pływaniu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]