Robert II d’Artois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Présentation du livre.jpg

Robert II Szlachetny (ur. wrzesień 1250, zm. 11 lipca 1302) – pogrobowy syn i następca Roberta I - hrabiego Artois, i Matyldy Brabanckiej.

W 1262, w Paryżu poślubił Amicis de Courtenay (12501275), z którą miał 3 dzieci:

Po śmierci żony ożenił się jeszcze dwukrotnie, ale z żadnego z tych małżeństw nie miał dzieci. W 1277 poślubił Agnieszkę de Dampierre (12371288), dziedziczkę de Burbon. 18 października 1298 poślubił Małgorzatę z Hainaut (zm. 1342), córkę Jana II, hrabiego Hainaut.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Robert II był doświadczonym żołnierzem, w 1297 pokonał Flamandów, w bitwie pod Furnes. W lipcu 1302 znowu został wysłany do Flandrii, gdzie zaczął pustoszyć wsie i usiłował podbić miasto Kortrijk. W decydującej bitwie pod Courtrai jego piechota pokonała Flamandów, ale Robert odwołał ją, aby zrobiła miejsce jeździe, która miała wykonać widowiskową, finałową szarżę. Jednak jeźdźcy nie mogli pokonać bagnistego terenu, a tym bardziej przerwać szyków swoich wrogów - wpadli w pułapkę i zostali zmasakrowani. Robert poprowadził rezerwy podczas drugiej szarży, ale podobnie jak za pierwszy razem, wszyscy zostali wybici przez Flamandów. Robert II zginął.

Po jego śmierci, jego córka - Mahaut odziedziczyła Artois, ale jego wnuk - Robert III całe życie bezskutecznie starał się odebrać jej ziemie, które według niego należały się jemu.