Robert K. Massie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Kinloch Massie III (ur. 1 stycznia 1929 w Lexington) – amerykański historyk, pisarz, zdobywca nagrody Pulitzera, znawca dziejów dynastii Romanowów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Kentucky, większą część młodości spędził w Nashville, stolicy stanu Tennessee. Studiował historię Ameryki na Uniwersytecie Yale, a historię współczesnej Europy na Oxfordzie w ramach stypendium Rhodesa. W latach 1959–1964 pracował jako dziennikarz magazynu Newsweek, a następnie w Saturday Evening Post.

Wraz z żoną Suzanne opuścił Amerykę i przebywał we Francji, celem polepszenia opieki nad synem cierpiącym z powodu hemofilii. Choroba syna była źródłem szczególnego zainteresowania Massiego losami Mikołaja II, jego żony Aleksandry i syna Aleksego – również hemofilika. Wkrótce opublikował biografię ostatniego cara Rosji pt. Nicholas and Alexandra, która stała się podstawą filmu pt. Mikołaj i Aleksandra, uhonorowanego w 1971 roku dwoma Oscarami.

W 1975 roku wspólnie z żoną wydał Journey, kronikarski zapis doświadczeń rodziców chorego dziecka na tle różnic w opiece medycznej Stanów Zjednoczonych i Francji.

W 1981 roku Massie otrzymał Nagrodę Pulitzera za Biography for Peter the Great: His Life and World. Na podstawie tej biografii NBC wyprodukowała w 1986 roku miniserial Piotr Wielki, nagrodzony trzema Emmy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]