Przejdź do zawartości

Robert Kaye Greville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Kaye Greville
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1794
Auckland

Data i miejsce śmierci

4 czerwca 1866
Edynburg

Zawód, zajęcie

ilustrator, przyrodnik

Robert Kaye Greville (ur. 13 grudnia 1794 w Auckland, zm. 4 czerwca 1866 w Edynburgu) – ilustrator, botanik i mykolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Greville urodził się w Auckland na Nowej Zelandii, ale wychował się w Derbyshire, gdzie jego ojciec był anglikańskim proboszczem małej wioski Edlaston i pobliskiej wioski Wyaston. Greville interesował się przyrodą, ale studiował medycynę. Ponieważ nie musiał zarabiać na życie, miał bowiem zapewnione środki utrzymania, zrezygnował ze studiów medycznych i skoncentrował się na przyrodzie – głównie zajmował się mchami i grzybami. W 1816 r. ożenił się. W 1824 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Glasgow. Wygłosił tam wiele wykładów z nauk przyrodniczych[1].

Greville miał też inne zainteresowania. W 1835 opublikował muzykę fortepianową do kościelnej pieśni napisanej przez ks. W.H. Bathursta. Interesował się abolicjonizmem i karą śmierci. W 1836 r. pełnił funkcję prezesa Botanical Society of Edinburgh. Był członkiem honorowym Royal Irish Academy i Howard Society, a także członkiem korespondencyjnym towarzystw historii naturalnej w Brukseli, Paryżu, Lipsku i Filadelfii. Był sekretarzem Przymierza Sabatu i kompozytorem pieśni kościoła anglikańskiego. Pod koniec życia malował pejzaże[1].

W 1828 roku dla uczczenia jego osiągnięć Allan Cunningham zmienił nazwę góry Moogerah w Queensland na Mount Greville. Góra ta znajduje się w australijskim parku narodowym Moogerah Peaks National Park[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1823 roku rozpoczął ilustrację i publikację czasopisma Scottish cryptogamic flora (Flora roślin zarodnikowych Szkocji). Publikował prace z zakresu botaniki i mykologii aż do śmierci. Zgromadził zbiory przyrodnicze, które później zakupione zostały przez Uniwersytet Edynburski[1].

Opisał nowe taksony roślin i grzybów. W ich naukowych nazwach dodawany jest skrót jego nazwiska Grev.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Greville, Robert Kaye (1794-1866) [online], An Australian Government Initiative [dostęp 2020-06-18] (ang.).
  2. Index Fungorum (autorzy) [online] [dostęp 2020-06-18] (ang.).