Przejdź do zawartości

Robert McLiam Wilson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert McLiam Wilson
Ilustracja
Robert McLiam Wilson (2018)
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1964
Belfast

Narodowość

irlandzka

Język

angielski

Dziedzina sztuki

literatura piękna

Ważne dzieła
Nagrody

Rooney Prize, Hughes Prize, Betty Trask Award, Irish Book Award

Robert McLiam Wilson (ur. 24 lutego 1964 w Belfaście) – północnoirlandzki powieściopisarz i dziennikarz.

McLiam Wilson zadebiutował powieścią Zaułek łgarza (Ripley Bogle), której akcja rozgrywa się w Londynie, a głównym bohaterem jest bezdomny, pochodzący z Belfastu, Ripley Bogle. Otrzymał za nią nagrodę Rooney Prize i Hughes Prize w 1989 roku oraz Betty Trask Award i Irish Book Award w 1990. Kolejnymi jego powieściami były: Autopsja (Manfred's Pain') (1992) oraz Ulica marzycieli (Eureka Street) – najważniejsza jak dotąd powieść w dorobku Wilsona. Na podstawie tej książki BBC zrealizowało kilkuodcinkowy serial tv który pojawił się na antenie w 1999 roku. Nie został do dziś (2012 rok) wydany w wersji DVD. (1996). Czwarta z kolei, The Extremists, pierwotnie miała ukazać się w 2006 roku, ale data wydania była już kilkukrotnie zmieniana.

McLiam Wilson jest również autorem niebeletrystycznej książki o biedzie: The Dispossessed (1992), tworzył także filmy dokumentalne dla BBC.

Jest żonaty i mieszka w Paryżu. W 2003 r. na zaproszenie Wydawnictwa „Książnica” odwiedził Polskę, goszcząc m.in. na warszawskich Międzynarodowych Targów Książki i Uniwersytecie Śląskim[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Robert McLiam Wilson w Sosnowcu. Gazeta Uniwersytecka UŚ, czerwiec 2003. [dostęp 2022-12-22].