Robert Metcalfe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Metcalfe
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Robert Melancton Metcalfe

Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1946
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

informatyk, przedsiębiorca

Narodowość

amerykańska

Robert Melancton Metcalfe (ur. 7 kwietnia 1946 w Nowym Jorku) – amerykański informatyk, twórca Ethernetu, współzałożyciel firmy 3Com, autor prawa Metcalfe’a.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W Massachusetts Institute of Technology uzyskał bakalaureaty z inżynierii elektrycznej i zarządzania, na uniwersytecie Harvarda uzyskał stopień doktorski, prezentując pracę na temat przełączania pakietów, napisaną jeszcze w czasie pracy w MIT nad projektem MAC.

W 1973 r., w chwili opracowania Ethernetu – standardu łączenia komputerów na krótkie dystanse – Bob Metcalfe pracował dla laboratorium Xerox PARC. W 1979 r. opuścił PARC i założył firmę 3Com, producenta wyposażenia dla sieci LAN.

W 1990 Metcalfe odszedł z 3Com i przez 10 lat był wydawcą i publicystą, prowadząc własną kolumnę dotyczącą Internetu w InfoWorld. W 2001 został inwestorem i partnerem w Polaris Venture Partners.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1980 r. został wyróżniony nagrodą Association for Computing Machinery, Grace Murray Hopper Award, za wkład w rozwój sieci lokalnych, szczególnie opracowanie Ethernetu.

14 marca 2003 został uhonorowany przez prez. George'a Busha medalem National Medal of Technology za wkład w wynalezienie, standaryzację i komercjalizację Ethernetu – według badań IDC w 2004 na świecie sprzedano 200 mln nowych portów ethernetowych.

W 2022 został nagrodzony Nagrodą Turinga[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]