Robert Mulligan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Mulligan (ur. 23 sierpnia 1925 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 2008 w Lyme) - amerykański reżyser filmowy nominowany w 1963 do Oscara za reżyserię filmu Zabić drozda.

Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku. W młodości przez krótki czas pracował w redakcji magazynu New York Times, potem studiował dziennikarstwo i literaturę na uniwersytecie Fordham. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w stacji telewizyjnej CBS. Początkowo jako posłaniec, później awansował na stanowisko asystenta produkcji. W 1949 zaproponowano mu wyreżyserowanie serialu Suspense (w wolnym tłumaczeniu na polski Napięcie), którego realizował w latach 1949-1954. Największe uznanie przyniósł mu film Zabić drozda (1962). Film zdobył 3 Oscary, a Mulliganowi przyniósł jedyną nominację do tej nagrody w jego reżyserskiej karierze. Potem nakręcił jeszcze 15 filmów, ale żaden nie odniósł już takiego sukcesu.

Na początku lat 90. wycofał się z zawodu. W ostatnich latach życia ciężko chorował na serce. Zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w mieście Lyme w stanie Connecticut, w wyniku rozległego zawału serca.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]