Robert Pirsig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pirsig2005.jpg

Robert Maynard Pirsig (ur. 6 września 1928 r. w Minneapolis) - amerykański pisarz i filozof. Sławę zdobył publikując książkę Zen i sztuka oporządzania motocykla (wyd. 1974 r., wyd. polskie Rebis 1994), oraz Lila: Rozprawa o moralności (wyd. 1991 r., wyd. polskie Zysk i S-ka 1995).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 6 Września 1928, syn Harriet Marie Sjobeck i Maynard Pirsig. Pochodzenia szwedzko-niemieckiego. Ojciec był nauczycielem w UMLS (Uniwersytet prawa w Minesocie), dziekan wydziału w latach 1948-1955.

Robert M. Pirsig był uzdolnionym dzieckiem (IQ 170 w wieku 9 lat). Miał jednak problem z jąkaniem i problemy z socjalizacją. Robert przeskoczył pare klas, a w maju 1943 został studentem biochemii na Uniwersytecie w Minesocie.

Nie przykładał się do studiów i został z nich wyrzucony, Wstąpił do wojska i odbył służbę w Korei. Nastepnie studiował chemię i filozofię. W 1950 dostał licencjat z filozofii Wschodu którą studiował także w indyjskim Banares Hindu University

W 1953 poznał Nancy James, którą poślubił rok pózniej. W 1958 uzyskał stopień magistra z dziennikarstwa.

Lata 60. były dla Pirsiga okresem ciagnacej sie, leczonej klinicznie depresji i schizofreni. Był leczony terapią elektrowstrząsowa którą opisuje w "Zen i sztuka oporządzania motocykla". książke tą zaczął pisać w latach 60. (spotkał sie z odmową jej wydania od 120 wydawców), aż w końcu James Landis z wydawnictwa William Morrow, zaakceptował jego rekopis i książka ukazała się w 1974. [1]

W poprzedzających latach uzyskała status "kultowej", a sam Robert w 1974 uzyskał nagrode Guggenheima.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

"Zen i sztuka oporządzania motocykla" jest rozprawa filozoficzna umieszczona w ramy "powieści drogi" i ma pewne korzenie w kontrkulturowym ruchu Ameryki lat 60. Na równi z takimi autorami jak Miller, Kerouac, Kesey, czy Huxley eksplorował poznania i metafizyki.

Osią filozofii ktorą rozwinął w drugiej książce "Lila: Rozprawa o moralności" jest Metafizyka Jakości.

Stara się zdefiniować jakość, pokazać ją w perspektywie kultur Wschodu i Zachodu, wskazuje granice ludzkiego doświadczenia i nauki.

Cytaty z "Zen i sztuka oporządzania motocykla" [2]

"Życie tylko dla przyszłego celu jest płytkie; to zbocza dają życie, nie szczyt"

"Na każdy fakt życia jest nieskończoność hipotez"

"Kiedy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywa się to obłąkaniem, religią jeśli cierpi na nie wielu."

Przypisy