Robert Pirsig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pirsig2005.jpg

Robert Maynard Pirsig (ur. 6 września 1928 r. w Minneapolis) – amerykański pisarz i filozof. Sławę zdobył publikując książkę Zen i sztuka oporządzania motocykla (wyd. 1974 r., wyd. polskie Rebis 1994), oraz Lila: Rozprawa o moralności (wyd. 1991 r., wyd. polskie Zysk i S-ka 1995).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 6 września 1928, syn Harriet Marie Sjobeck i Maynarda Pirsiga. Pochodzenia szwedzko-niemieckiego. Ojciec był nauczycielem w UMLS (Uniwersytet prawa w Minesocie), dziekanem wydziału w latach 1948-1955.

Robert M. Pirsig był uzdolnionym dzieckiem (IQ 170 w wieku 9 lat). Miał jednak problemy z socjalizacją, a także trudności spowodowane jąkaniem się. Robert przeskoczył parę klas, a w maju 1943 został studentem biochemii na Uniwersytecie w Minesocie.

Nie przykładał się do studiów i został z nich wyrzucony. Wstąpił do wojska i odbył służbę w Korei. Następnie studiował chemię i filozofię. W 1950 uzyskał licencjat z filozofii Wschodu, którą studiował także w indyjskim Banares Hindu University.

W 1953 poznał Nancy James, którą poślubił rok później. W 1958 uzyskał stopień magistra z dziennikarstwa.

Lata 60. były dla Pirsiga okresem przewlekłej, leczonej klinicznie depresji oraz schizofrenii. Był leczony terapią elektrowstrząsowa, którą opisuje w książce "Zen i sztuka oporządzania motocykla". Książkę tę zaczął pisać w latach 60. Aż 120 wydawców odmówiło jej wydania, w końcu James Landis z wydawnictwa William Morrow, zaakceptował jego rękopis i książka ukazała się w 1974.[1]

W poprzedzających latach uzyskała status "kultowej", autor zaś w 1974 otrzymał nagrodę Guggenheima.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

"Zen i sztuka oporządzania motocykla" jest rozprawą filozoficzną umieszczoną w ramach "powieści drogi" i ma pewne korzenie w kontrkulturowym ruchu Ameryki lat 60. Na równi z takimi autorami jak Miller, Kerouac, Kesey, czy Huxley autor eksplorował w niej poznanie oraz metafizykę.

Osią filozofii, którą rozwinął w drugiej książce "Lila: Rozprawa o moralności" jest Metafizyka Jakości. Starał się w niej zdefiniować jakość, pokazać ją w perspektywie kultur Wschodu i Zachodu, wskazać granice ludzkiego doświadczenia i nauki.

Cytaty z "Zen i sztuka oporządzania motocykla"[2]

"Życie tylko dla przyszłego celu jest płytkie; to zbocza dają życie, nie szczyt"

"Na każdy fakt życia jest nieskończoność hipotez"

"Kiedy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywa się to obłąkaniem; religią – jeśli cierpi na nie wielu."

Przypisy