Robert Smithson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spiralna grobla (Spiral Jetty)

Robert Smithson (ur. 2 stycznia 1938, zm. 20 lipca 1973) - był amerykańskim artystą znanym przede wszystkim ze swojej twórczości w zakresie land artu. Urodził się w Passaic, w stanie New Jersey, studiował malarstwo i rysunek w "Art Students League of New York" w Nowym Jorku.

Kariera[edytuj]

Wczesne prace[edytuj]

Początkowo Smithson utożsamiał się z malarstwem, jego pierwsze wystawione prace to kolaże. Po trzech latach odpoczynku od świata sztuki Smithson pojawia się w 1964 jako zwolennik rodzącego się minimalizmu. Nowa twórczość porzuca zainteresowanie ciałem obecne w jego wczesnych pracach. Zamiast tego zaczyna używać szkło i neony, by badać załamania i odbicia świetlne, na przykład w rzeźbie Enantiomorphic Chambers. Szczególnym jego późniejszym zainteresowaniem stają się struktury krystaliczne i teoria entropii, co zostało uwidocznione w wielu rzeźbach tego okresu. Smithson zaprzyjaźnił się z artystami związanymi z minimalizmem, bądź ruchem "Primary Structures", takimi jak Nancy Holt (którą poślubił), Robert Morris i Sol LeWitt. Smithson był również zainteresowany w wykorzystaniu matematycznych algorytmów w tworzeniu sztuki, co opisał w artykułach dla "Arts Magazine" i "Artforum". W tym czasie Smithson bardziej niż artysta był znany jako krytyk. Niektóre z późniejszych artykułów Smithsona dotyczyły również XVIII i XIX-wiecznych koncepcji architektury krajobrazu, które stały się inspiracją dla jego późniejszych prac.

Dojrzała twórczość[edytuj]

W 1967 Smithson zaczął badać industrialne tereny w okolicach stanu New Jersey i był zafascynowany widokiem ciężarówek wywożących tony ziemi i skał. Efektem tej fascynacji była praca Site/Nonsite (1968), do wykonania której Smithson pobrał z kopalni odkrywkowej kawałki skały z miką oraz łupki, a następnie przedstawił je w galerii w ustawionych geometrycznie zbiornikach, razem z którymi wystawił mapy i fotografie pozwalające zidentyfikować teren, z którego pobrano materiał[1]. We wrześniu 1968 Smithson opublikował na łamach "Artforum" esej promujący prace pierwszych artystów z kręgu land art. Najbardziej znanym dziełem Smithsona jest Spiralna grobla (Spiral Jetty) - grobla o długości 1500 stóp usypana w 1970 roku od brzegu Wielkiego Jeziora Słonego w stanie Utah, zbudowana ze skał, ziemi i soli. Inne prace artysty to "Wylewanie betonu (Concrete Pour, 1969)", "Częściowo zakopany w ziemi drewniany barak (Partially Buried Woodshed, 1970)", "Broken Circle(1971)", "Spiral Hill (1971)".

Smithson zginął w wypadku lotniczym 20 lipca 1973 roku. Pomimo jego wczesnej śmierci i niewielu istniejących prac, Smithson zyskał status kultowego twórcy wśród wielu współczesnych artystów.

Przypisy

  1. Rouille Andre (2005), Fotografia. Między dokumentem a sztuką współczesną, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 2007, ISBN 978-83-242-0629-2, s. 371.

Linki zewnętrzne[edytuj]