Robert Stroud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Stroud
Robert Franklin Stroud
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1890
Seattle
Data i miejsce śmierci 21 listopada 1963
Springfield
Zawód przestępca

Robert Franklin Stroud (ur. 28 stycznia 1890 w Seattle, zm. 21 listopada 1963 w Springfield) – znany jako Ptasznik z Alcatraz; zasłynął z odkrycia lekarstw dla ptaków podczas swojego pobytu w więzieniu.

W 1903 roku, mając 13 lat, opuścił dom. W 1908 roku w mieście Cordova spotkał 36-letnią prostytutkę Kitty O'Brien, z którą zaczął się spotykać. Pewnej nocy znajomy Charlie Von Dahmer pobił Kitty, a Robert go zabił. 23 sierpnia 1909 roku został skazany na 12 lat więzienia w Puget Sound's McNeil Island.

5 września 1912, Stroud został skazany na dodatkowe sześć miesięcy za ataki i próby uzyskania ze szpitala więziennego morfiny, przeniesiony z McNeil Island do federalnego więzienia w Leavenworth, Stroud zabił strażnika, Andrew Turnerra. 26 marca 1916 roku został skazany na śmierć przez powieszenie na 27 maja i nakazano czekać mu na egzekucję w izolatce. Proces został jednak unieważniony. W późniejszym procesie Stroud otrzymał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Ten proces został także unieważniony po wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego, który nakazał wznowienie procesu. 28 czerwca Stroud został ponownie skazany na karę śmierci przez powieszenie. Sąd Najwyższy interweniował, ale tylko do utrzymania kary śmierci, która została zaplanowana na 23 kwietnia 1920. Matka Strouda zaapelowała do prezydenta Wilsona i jego żony, Edith Wilson. Prezydent wstrzymał wykonanie kary, z zamianą na karę dożywotniego więzienia.

W więzieniu Stroud zaczął czytać i studiować książki na temat ptaków zwłaszcza kanarków. Otrzymał pozwolenie na hodowlę ptaków w celi. Przez lata odosobnienia napisał dwie książki na temat chorób ptaków, szczególnie kanarków. Opracował też lekarstwa na choroby ptaków. Zaczął regularnie korespondować z ornitologiem Della Mae Jones, w wyniku czego w 1931 roku rozpoczęli wspólnie sprzedaż swoich leków.

19 grudnia 1942 roku Stroud został przeniesiony do Alcatraz. Tamtejszy sędzia orzekł, że Stroud miał prawo do pisania i przechowywania rękopisów, ale utrzymał w mocy decyzję naczelnika więzienia o zakazie publikacji. W 1943 roku został zbadany przez psychiatrę Romneya M. Ritcheya, który zdiagnozował go jako psychopatę o IQ na 134.

W Alcatraz uzyskał dostęp do biblioteki więziennej i rozpoczął studia prawa. W 1959 roku, z powodu złego stanu zdrowia, został przeniesiony do Centrum Medycznego w Springfield. Zmarł 21 listopada 1963 roku w Springfield w wieku 73 lat, po 54 latach więzienia, z których 43 spędził w izolatce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]