Robert White (pilot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Michael White
Ilustracja
Robert White w kokpicie samolotu X-15
Major General Major General
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1924
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 17 marca 2010
Orlando
Przebieg służby
Lata służby 1942–1946
1951–1981
Siły zbrojne US Army Air Corps Hap Arnold Wings.svg United States Army Air Corps
Seal of the United States Department of the Air Force.svg United States Air Force
Stanowiska pilot doświadczalny
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
wojna koreańska
wojna wietnamska
Odznaczenia
US Air Force Master Astronaut Badge US Air Force Parachutist Badge
Krzyż Sił Powietrznych  (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Air Force Distinguished Service Medal - dwukrotnie (Stany Zjednoczone)
Distinguished Service Medal  (Stany Zjednoczone)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Srebrna Gwiazda - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Legia Zasługi (USA)
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Bronze oakleaf-3d.svg
Zaszczytny Krzyż Lotniczy - pięciokrotnie (Stany Zjednoczone)
Brązowa Gwiazda  (Stany Zjednoczone) Air Medal (siedemnastokrotnie) NASA Distinguished Service Medal Presidential Unit Citation Air Force Outstanding Unit Award Organizational Excellence Award Prisoner of War Medal Army Good Conduct Medal American Campaign Medal European-African-Middle Eastern Campaign Medal (czterokrotnie) Medal Zwycięstwa II Wojny Światowej National Defense Service Medal (dwukrotnie) Korean Service Medal (dwukrotnie) Vietnam Service Medal (czterokrotnie) Air Force Longevity Service Award (dziewięciokrotnie) Armed Forces Reserve Medal Small Arms Expert Marksmanship Ribbon Korean War Service Medal (Korea Południowa) Medal Honoru Wietnamskich Sił Zbrojnych (Wietnam Płd.) Gallantry Cross Unit Citation z palmą (Wietnam Płd.) Medal „Za kampanię w Wietnamie” (Wietnam Płd.) Medal ONZ za służbę w KOREI

Robert Michael White (ur. 6 lipca 1924 w Nowym Jorku[1], zm. 17 marca 2010 w Orlando[2]) – amerykański wojskowy pilot doświadczalny, generał major United States Air Force. W latach 60. pobił wiele rekordów aeronautycznych i astronautycznych na amerykańskim samolocie eksperymentalnym North American X-15.

Wykształcenie i służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Do służby wojskowej wstąpił w listopadzie 1942 w stopniu podchorążego. Służył w United States Army Air Forces. Skrzydełka pilota otrzymał jako podporucznik w lutym 1944. W lutym 1945 został zestrzelony podczas swojego 52. lotu bojowego nad Niemcami. Dostał się do niewoli, w której przebywał do wyzwolenia w kwietniu 1945.

Aktywną służbę porzucił w grudniu 1945 i został przydzielony do lotniczych sił rezerwowych w bazie Mitchel. W tym czasie rozpoczął studia na kierunku inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie w 1951 uzyskał tytuł licencjata inżynierii elektrycznej.

Do aktywnej służby powrócił w maju 1951, podczas wojny koreańskiej. Początkowo służył w bazie Mitchel. W lutym 1952 został przydzielony do 40 Eskadry Myśliwców w pobliżu Tokio. W sierpniu 1953 powrócił do Stanów i służył w Griffiss Air Force Base w Rome w stanie Nowy Jork.

W czerwcu 1954 został przeniesiony do Edwards Air Force Base, gdzie uczęszczał do szkoły pilotów eksperymentalnych do czerwca 1955[1]. Po jej ukończeniu aż do października 1963 latał jako pilot eksperymentalny, między innymi samolotem X-15[1], na którym odbył 16 lotów[3].

Następnie został wysłany do Bitburga w Niemczech Zachodnich, gdzie służył w jednostkach lotniczych. Do USA powrócił w sierpniu 1965, uczęszczał do Industrial College of the Armed Forces, którą ukończył rok później. W tym samym, 1966 roku uzyskał tytuł magistra nauk ścisłych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami na George Washington University.

W maju 1967 został przydzielony do Takhli Royal Thai Air Force Base w Tajlandii. W trakcie wojny wietnamskiej brał udział w 70. misjach na samolocie Republic F-105 Thunderchief nad Wietnamem Północnym.

W czerwcu 1968 powrócił do Stanów i służył w Wright-Patterson Air Force Base, a w sierpniu 1970 przeniósł się do Edwards Air Force Base i tam został szefem ośrodka testowego sił powietrznych. W listopadzie 1972 służył w Maxwell Air Force Base w Alabamie. W marcu 1975 został szefem sztabu formacji NATO – Fourth Allied Tactical Air Force w Ramstein Air Base w Niemczech Zachodnich, gdzie służył aż do przejścia w stan spoczynku 1 lutego 1981[1].

Astronauta[edytuj | edytuj kod]

17 lipca 1962 w trakcie lotu 62 samolotem X-15 osiągnął pułap 95,9 km, bijąc ówczesny rekord wysokości lotu samolotem[3]. Za przekroczenie w tym locie granicy kosmosu otrzymał skrzydełka astronauty (Astronaut Badge).

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Robert M. White (ang.). W: Veteran Tributes [on-line]. [dostęp 2015-04-26].
  2. Richard Goldstein: Robert M. White, Who Broke Limits in Flight, Dies at 85 (ang.). W: The New York Times [on-line]. 2010-03-23. [dostęp 2015-04-26].
  3. a b Mark Wade: White, Robert (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2015-04-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]