Robert z Newminster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Robert z Newminster OSB, SOCist.
opat
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia ok. 1100
Crave w Yorkshire
Data i miejsce śmierci 7 czerwca 1159
opactwo Newminster w Morpeth
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 7 czerwca
Patron cystersów

Robert z Newminster (ur. ok. 1100 w Crave w Yorkshire, zm. 7 czerwca 1159 w opactwie Newminster) – angielski benedyktyn (OSB) i cysterski opat, święty Kościoła katolickiego.

Robert urodził się, w chrześcijańskiej angielskiej rodzinie, pod koniec XI wieku lub na początku XII w Crave (dzisiejsze Gargrave). Pomimo, że rodzina nie była zamożna ukończył studia, które odbył w Paryżu. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został wikariuszem w rodzinnym mieście jednak nie było to jego powołaniem. Wybrał życie kontemplacyjne.

Wstąpił najpierw do benedyktynów w Whitby a następnie, za zgodą przełożonych, przeniósł się do cystersów (SOCist.) w Fountains (1135). W 1138 roku, wraz z grupą 13 zakonników, założył własne opactwo Newminster w Morpeth (Northumberland), poświęcone Przenajświętszej Dziewicy, którego został pierwszym opatem.

Miał być prorokiem i wizjonerem oraz posiadać moc wypędzenia złych duchów. Po śmierci został otoczony kultem. Jest patronem cystersów.

Robert z Newminster nie został nigdy kanonizowany, jednakże w 1656 roku zakon cystersów zezwolił na oddawanie mu czci należnej świętym Pańskim a Cezary Baroniusz wpisał go do Martyrologium Rzymskiego pod dniem 7 czerwca i w tym dniu obchodzone jest jego wspomnienie liturgiczne.

W ikonografii święty Robert przedstawiany jest, gdy poskramia złego ducha wzniesionym krzyżem, trzymając na łańcuchu szatana[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Święty Robert, opat na brewiarz.katolik.pl [02.06.2011]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]