Robin Hood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik poświęcony pamięci Robin Hooda na zamku Nottingham
Flaga Nottinghamshire z wizerunkiem Robin Hooda

Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.

Legenda[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sherwood (las).

Podania głoszą, że wraz z kompanami zamieszkiwał w lesie Sherwood i walczył przeciw despotycznemu szeryfowi z Nottingham. W większości legend o Robin Hoodzie jest on ułaskawiany przez powracającego do ojczyzny po długiej nieobecności króla Ryszarda Lwie Serce[1].

Według różnych wersji opowieści o Robin Hoodzie w skład jego drużyny wchodzili m.in.: Lady Marion, Mały John, brat Tuck, Allan z Doliny oraz Will Szkarłatny.

Teorie historyczne[edytuj | edytuj kod]

Opowieści o Robin Hoodzie znane są od ponad 600 lat[1].

Za najbardziej prawdopodobny pierwowzór Robin Hooda uznaje się Robina Hode’a, dzierżawcę u arcybiskupa Yorku, wyjętego spod prawa w 1225 r. Według źródeł literackich z XIV-XVI wieku, świetny łucznik, który przewodził grupie ludzi wyjętych spod prawa i ukrywających się w lasach hrabstw Yorkshire i Nottinghamshire (zwłaszcza w lesie Sherwood)[potrzebny przypis]. Sławę miała mu przynieść walka w obronie biednych i uciśnionych, którym rozdawał dobra zrabowane w czasie napadów na zamki i klasztory.

Niektórzy uważają, że mógł być Sasem, który stracił swoje ziemie po najeździe Normanów z 1066 roku[1]. Niewykluczone też, że na legendę o Robin Hoodzie złożyło się życie dwóch lub więcej banitów[1].

Pierwowzór postaci Robin Hooda uchodził za świetnego łucznika, a w muzeum na zamku Nottingham można oglądać eksponowany jego oryginalny łuk i dwie dobrze zachowane strzały.

Robin Hood w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Utwory literackie o Robin Hoodzie oraz prace historyczne na temat jego postaci liczą na całym świecie przeszło 750 pozycji, np. poemat A Lytell Geste of Robyn Hode z 1510 roku, powieść Ivanhoe Waltera Scotta z 1819 roku (wydanie polskie 1821) i wiele innych. Jednak za najsłynniejszą, „wzorcową” uchodzi powieściowa adaptacja legend o Robin Hoodzie dokonana przez Howarda Pyle (Wesołe przygody Robin Hooda).

Powieściowe przygody Robin Hooda stały się tematem licznych ekranizacji filmowych: np. film w reżyserii Douglasa Fairbanksa Starszego z 1922 roku lub film z Errolem Flynnem w roli głównej z 1938 roku (sparodiowany później przez Mela Brooksa w komedii Robin Hood: Faceci w rajtuzach w 1993 roku). Powstało też sporo i wciąż powstają nowe filmy oparte na ogólnym schemacie przygód banity z Sherwood, także np. filmy rysunkowe Walta Disneya oraz utwory muzyczne (muzyka i piosenki do serialu Robin z Sherwood, skomponowane przez irlandzki zespół Clannad i wydane na płycie Legend).

Temat „Robin Hood” ma wiele odwołań w kulturze masowej, zabawach dziecięcych, strojach karnawałowych itd.

Imieniem Robin Hooda nazwano kilka miejsc w północnej Anglii[1].


Filmy i seriale powstałe na motywach legend o Robin Hoodzie[edytuj | edytuj kod]

Dostępne w języku polskim utwory literackie powstałe na motywach legend o Robin Hoodzie[edytuj | edytuj kod]

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Encyklopedia pytań i odpowiedzi (Brian Williams).