RoboCop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robocop
Ilustracja
Gatunek

sensacyjny, science fiction

Rok produkcji

1987

Data premiery

17 lipca 1987
30 grudnia 1988 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

102 min

Reżyseria

Paul Verhoeven

Scenariusz

Edward Neumeier
Michael Miner

Główne role

Peter Weller
Nancy Allen
Ronny Cox

Muzyka

Basil Poledouris

Zdjęcia

Jost Vacano
Sol Negrin

Scenografia

William Sandell
Gayle Simon
Robert Gould

Kostiumy

Erica Edell Phillips

Montaż

Frank J. Urioste

Produkcja

Jon Davison

Wytwórnia

Orion Pictures

Dystrybucja

Orion Pictures
Przedsiębiorstwo Dystrybucji Filmów (Polska)

Budżet

$11 000 000

Kontynuacja

RoboCop 2

Nagrody
Oscar 1988: najlepszy montaż dźwięku
Saturn 1988: najlepszy film science-fiction, najlepszy reżyser, najlepsza charakteryzacja, najlepsze efekty specjalne, najlepszy scenariusz

RoboCop (w polskich kinach wyświetlany pod tytułem Superglina) – sensacyjny film science fiction produkcji amerykańskiej z 1987 roku w reżyserii Paula Verhoevena, powstały na podstawie scenariusza autorstwa Edwarda Neumeiera i Michaela Minera. Film doczekał się dwóch sequeli, do których scenariusze napisał autor komiksów Frank Miller. Na postaci cyborga-policjanta oparto wiele gier komputerowych, dwa seriale animowane oraz dwa seriale telewizyjne.

Film otrzymał w większości pozytywne recenzje; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 88%[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w mieście Detroit, opanowanym przez przestępczość i pogrążonym w finansowej ruinie. Bezpieczeństwem miasta i jego rozwojem oficjalnie kieruje korporacja Omni Consumer Products (OCP), mająca pod sobą całą miejscową policję, co w efekcie powoduje wszechobecną korupcję. OCP nie jest zainteresowana odbudową dawnego Detroit, lecz chce w jego miejscu zbudować nowoczesne Delta City. Zanim zaczął się ten ogromny projekt architektoniczno-budowlany, korporacja OCP musiała się uporać z problemem przestępczości w mieście i w tym celu stworzyła program RoboCop[2], który na celu ma stworzenie supernowoczesnego policjanta – efektywniejszego od człowieka, tańszego w utrzymaniu, odpornego na zagrożenia ze strony wszelakich przestępców.

Bohaterem filmu staje się policjant Alex Murphy, makabrycznie rozstrzelany na służbie, którego w wyniku eksperymentów naukowców OCP realizujących program RoboCop udaje się wskrzesić jako cyborga, policjanta-maszynę. Do mechanicznego opancerzonego ciała przeniesiono elementy organiczne takie jak mózg czy twarz zmarłego policjanta. Początkowo RoboCop działa zgodnie z zaprogramowanymi dyrektywami ustalonymi przez korporacje OCP, która wykasowała całą pamięć z poprzedniego życia by uniknąć skandalu oraz zyskać posłuszeństwo „super-policjanta”. Jednak dzięki nachodzącym go wspomnieniom wkrótce odkrywa swoją dawną tożsamość i stopniowo odzyskuje człowieczeństwo. Jego głównym celem staje się wytropienie swoich oprawców i dokonanie na nich zemsty.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RoboCop (1987) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. imdb.com: RoboCop (1987). [dostęp 2009-09-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]