Przejdź do zawartości

Robotnik i kołchoźnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robotnik i kołchoźnica
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe

Typ obiektu

rzeźba

Styl architektoniczny

socrealizm

Projektant

Wiera Muchina

Materiał

stal nierdzewna

Całkowita wysokość

25 m

Data budowy

1935–1937

Data odsłonięcia

1937

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Robotnik i kołchoźnica”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Robotnik i kołchoźnica”
Ziemia55°49′41,64″N 37°38′44,61″E/55,828233 37,645725

Robotnik i kołchoźnica (ros. Рабочий и колхозница) – rzeźba autorstwa Wiery Muchiny, złożona z wykonanych z nierdzewnej stali chromoniklowej dwóch figur – kobiecej i męskiej – trzymających nad głowami sierp i młot.

Rzeźba o wysokości 25 metrów i masie całkowitej 80 ton została wykonana na potrzeby radzieckiego pawilonu na wystawie światowej w Paryżu w 1937. W drodze powrotnej do Moskwy rzeźba została uszkodzona. Po rekonstrukcji dokonanej w okresie od stycznia do sierpnia 1939 monument umieszczono na postumencie przed wschodnim wejściem na Wszechzwiązkową Wystawę Rolniczą (ВСХВ, obecnie Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe – ВВЦ). Ponownej konserwacji poddano ją w 1979.

Rzeźbę określono wzorcem socrealizmu w Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej, jest też symbolem rosyjskiego (dawniej radzieckiego) studia filmowego Mosfilm.

W 2003 rzeźbę rozebrano na 40 fragmentów w celu ponownej konserwacji z zamiarem przywrócenia na dotychczasowe miejsce w 2005. Jednak ze względu na kłopoty z uzyskaniem funduszy na remont prace te znacznie przeciągnęły się w czasie i ostatecznie renowacja pomnika została ukończona 7 listopada 2009. Rzeźba została ustawiona na nowym, wyższym cokole, wzorowanym na cokole z wystawy paryskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]