Rock'n'Roll (miesięcznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rock'n'Roll
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Agora SA

Tematyka

muzyka

Pierwszy numer

styczeń 1990

Ostatni numer

sierpień 1991

Redaktor naczelny

Zbigniew Hołdys, zespół

Liczba stron

32 (później 44)

ISSN

0866-9759

Rock'n'Roll – wydawany w Warszawie przez Agorę miesięcznik muzyczny. Od stycznia 1990 do sierpnia 1991 ukazało się 20 numerów pisma.

Pierwszym i – jak się później okazało - jedynym redaktorem naczelnym był Zbigniew Hołdys, który jednak bardzo szybko odszedł z redakcji. Pismo kierowane było odtąd zespołowo przez redaktorów: Krzysztofa Wacławiaka, Wojciecha Soporka (odszedł wiosną 1991), Filipa Łobodzińskiego, Jana Skaradzińskiego i Wojciecha Staszewskiego (wszyscy ci dziennikarze pracowali poprzednio w miesięczniku muzycznym „Non Stop”). Za szatę graficzną odpowiadali: Jacek Królak (dziś jeden z głównych grafików tygodnikaPolityka”) i Konrad Klee, który odszedł po półrocznym okresie współpracy.

Stałymi współpracownikami pisma byli: Piotr Bratkowski (do jesieni 1990) oraz Sławomir Wierzcholski, Piotr R. Frankowski, Grzegorz Brzozowicz i Robert Kilen. Przez kilka miesięcy na łamach „Rock'n'rolla” pisywali także: Andrzej Gontarz (na przełomie 90/91) i Maciej Majchrzak (ostatni okres pisma).

Duża swoboda twórcza i opiniotwórcza pisma szła w parze z dobrą szatą graficzną. Mniej tam było szalonego eksperymentatorstwa niż w „Non Stopie”, ale merytorycznie „RnR” był prostą kontynuacją „NS”. Niektóre numery do dziś są bezskutecznie poszukiwane przez ówczesnych czytelników.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Archiwalne numery „Rock'n'Rolla”