Rock Against Communism

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rock Against Communism, RAC (ang. „rock przeciw komunizmowi”) – ruch w muzyce rockowej.

W zakresie muzycznym zawiera się w dość szerokiej przestrzeni między rockiem klasycznym a black metalem. Tekstowo RAC to zarówno patriotyczne ballady, jak i agresywny black metal. Teksty piosenek często odnoszą się do wartości takich jak ojczyzna, naród a część narodowo-socjalistyczna także do rasy. Nawołują do walki z ruchami lewicowymi.

Scena RAC utożsamiana jest często z poglądami faszystowskimi, nazistowskimi, bądź nacjonalistycznymi. Scena nazistowska RAC posługuje się często cyframi 88, które są skrótem słów „Heil Hitler”, bądź w połączeniu z 14 (14/88) oznaczają Czternaście Słów i 88 Spostrzeżeń opracowanych przez Davida Lane'a. Jednak, mimo że część jej przedstawicieli można określić jako faszystów lub neonazistów, błędne byłoby stwierdzenie, że cała scena propaguje ideologię faszystowską bądź nazistowską.

Nazwa wywodzi się od serii koncertów, zorganizowanych w latach 80. w Wielkiej Brytanii jako reakcja na akcję „Rock przeciw rasizmowi”. Koncerty te były zainspirowane przez Iana Stuarta, lidera zespołu Skrewdriver.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]