Rodacy Kamraci
Państwo | |
---|---|
Skrót |
KAMRACI |
Lider | |
Data założenia |
30 czerwca 2023 |
Adres siedziby |
ul. Twarda 18, 00-015 Warszawa |
Ideologia polityczna |
nacjonalizm, narodowy radykalizm, panslawizm, militaryzm, eurosceptycyzm, antyamerykanizm, konserwatyzm społeczny, antysemityzm |
Poglądy gospodarcze | |
Barwy | |
Strona internetowa |
Rodacy Kamraci – skrajnie prawicowa polska partia polityczna określana jako nacjonalistyczna i neofaszystowska[1][2][3], założona w 2023 roku przez Wojciecha Olszańskiego, Marcina Osadowskiego i Michała Kosińskiego. W szerszym znaczeniu – tzw. ruch kamracki lub Kamractwo[4] – organizacja ekstremistyczna o charakterze skrajnie nacjonalistycznym założona w 2021 roku przez Olszańskiego i Osadowskiego[5][6][7]. Zarówno partia Rodacy Kamraci, jak i ruch Kamractwo wzbudzają kontrowersje ze względu na głoszone przez nie faszystowskie poglądy (zakazane przez polskie prawo, w związku z czym wobec partii podjęto kilka prawnych prób delegalizacji po jej nieprawomocnym zarejestrowaniu w czerwcu 2023) oraz powiązania jej członków z aktami przemocy, przestępczością zorganizowaną i podejrzeniami o szpiegostwo na rzecz Rosji[8][9].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Wojciech Olszański ogłosił na początku 2023 roku chęć założenia partii opartej o prowadzony przez niego od 2021 roku nieformalny ruch Kamractwo[10]. Partia została zarejestrowana 30 czerwca 2023 roku[11]. Partia Rodacy Kamraci i ruch kamracki zapowiedziały wystawienie swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, jednakże ostatecznie nie udało im się zarejestrować list w żadnym z okręgów ze względu na problemy organizacyjne[12][13]. Komitet Wyborczy Rodacy Kamraci zarejestrował listy w kilku okręgach podczas wyborów samorządowych w 2024 roku, ale jego kandydaci nie odnieśli w nich żadnych sukcesów[14][15][16]. Ponownie usiłowała zarejestrować listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku, jednak bezskutecznie ze względu na problemy finansowe i organizacyjne[17][18][19]. Partia nie złożyła rozliczenia finansowego w zakładanym terminie, w związku z czym w kwietniu 2024 roku zapowiedziano jej wykreślenie z ewidencji wraz z kilkoma innymi podmiotami politycznymi[20]. Wcześniej, w 2023 roku, prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu o rejestracji partii z czerwca 2023 roku w celu jej delegalizacji w związku z kontrowersjami wokół skrajnie prawicowych poglądów głoszonych przez grupę[21].
Ruch Kamracki
[edytuj | edytuj kod]Ruch Kamracki (lub Kamractwo) skoncentrował się wokół Wojciecha Olszańskiego i jego najbliższych współpracowników (w tym Marcina Osadowskiego) około 2021 roku[22]. Oparty jest głównie na nieformalnie działających regionalnych stowarzyszeniach (z czego najbardziej znanymi i najliczniejszymi są Bydgoskie Kamractwo Rodaków – działający w Bydgoszczy i okolicach; oraz Krakowscy Rodacy Kamraci – działający w Małopolsce[23]) oraz powiązanych z nimi stowarzyszeń[24]. Ruch jest formalnie zdecentralizowany i nie posiada przywódców na poziomie lokalnym ani centralnym[25], natomiast jego członkowie (zwani kamratami) powszechnie odwołują się do Olszańskiego jako przywódcy ich ruchu i autorytetu[26]. Kamraci używają symboli kojarzonych z polskim nacjonalizmem oraz panslawizmem i prawicowymi partyzantkami niepodległościowymi działającymi w Polsce pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej jak Związek Jaszczurczy czy Narodowe Siły Zbrojne. Popularnymi symbolami i flagami jest m.in. czarna flaga z białym toporłem wpisanym w czerwony krąg[27], swastyka słowiańska[28][29] i symbol wilka[30].
Ruch jest znany z organizowania tzw. marszów kamrackich podczas których dochodziło często do szerzenia skrajnych poglądów takich jak szowinizm nacjonalistyczny, nawiązania do języka i symboliki faszystowskiej, pochwała Polski Ludowej w okresie rządów Władysława Gomułki, antysemityzm czy homofobia[31][potrzebny przypis]. Członkowie marszów i zlotów grupy (m.in. w Grunwaldzie[32] czy podczas antysemickiego marszu w Kaliszu w 2021 roku)[33] byli wielokrotnie aresztowani lub zatrzymywani przez policję w związku z ich niezgodnymi z prawem zachowaniami w trakcie tych zgromadzeń.
Ideologia
[edytuj | edytuj kod]Partia Rodacy Kamraci oraz ruch Kamractwo były opisywane jako neofaszystowskie, antysemickie i wyrażające sympatię wobec PRL-u[34][35]. Sam Olszański oficjalnie odwołuje się do dorobku narodowo-radykalnego Związku Jaszczurczego, z którym się utożsamia[36][37]. Członkowie partii promują i wierzą w teorię spiskową o Judeopolonii[38][39]. Negowali pandemię COVID-19 uznając ją za spisek[40]. Wyrażają wrogość wobec USA[41], Izraela[42] i ukraińskich władz po okresie Euromajdanu (te ostatnie uznając za banderowskie i kontrolowane przez USA[43]) oraz wobec ruchów LGBT[44]. Zarówno liderzy jak i członkowie ruchu uważają się za polskich narodowców, jednak przeważająca część polskiego środowiska nacjonalistycznego i narodowego (w tym partia Konfederacja Wolność i Niepodległość i wchodzący w jej skład Ruch Narodowy) zdecydowanie odcina się od ich działalności, uznając ją za szkodliwą i niebezpieczną oraz ośmieszającą polski ruch nacjonalistyczny[45][46].
Program ugrupowania Kamractwo, przyjęty podczas zjazdu sympatyków ruchu w Grunwaldzie w 2022 roku (później także jako program partii politycznej Rodacy Kamraci)[47]:
- protekcjonizm gospodarczy w celu uwolnienia polskiej gospodarki od nieuczciwego, zdaniem członków partii, wpływu wielkich międzynarodowych korporacji, przy równoczesnym popieraniu mechanizmów wolnorynkowych;
- likwidacja podatku dochodowego;
- Państwo polskie jako państwo narodowe, zapewnienie wszystkim Polakom możliwości nieskrępowanego rozwoju, bogacenia się i kultywowania tradycji;
- budowa pokojowych i przyjaznych stosunków z sąsiednimi narodami;
- uproszczenie przepisów prawnych, oparcie prawa polskiego o prawo naturalne;
- liberalizacja prawa do posiadania broni palnej;
- umożliwienie podejmowania przez obywateli własnych suwerennych decyzji dotyczących szczepień;
- oddanie wyłącznej kompetencji rodzicom do prawa do decydowania o edukacji i wychowywaniu dzieci w określonych wartościach;
- wspieranie polskich rolników i przedsiębiorców jako fundamentu ekonomicznego Państwa Polskiego;
- wzmocnienie Wojska Polskiego, uniezależnienie militarne od innych państw, zasada wyłącznej wierności Ojczyźnie przez wojsko, zakaz służenia dowództwu zwierzchników sił zbrojnych obcych państw.
Działalność ekstremistyczna
[edytuj | edytuj kod]Organizacje kamrackie były wielokrotnie obiektem zainteresowania mediów, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji w związku z działaniami członków i sympatyków grupy[48]. Kamratom zarzucano m.in. działalność szpiegowską na rzecz Federacji Rosyjskiej[49], nawoływanie do przemocy wobec Żydów, Ukraińców i homoseksualistów oraz osób o poglądach lewicowo-liberalnych[50][51], a także propagowanie faszyzmu i lewicowo-narodowego reżimu gomułkowskiego[52][53]. Część źródeł opisuje ruch kamracki jako organizację faszystowską, ekstremistyczną lub terrorystyczną[54][55].
W dniu 11 listopada 2021 roku Kamraci zorganizowali tzw. marsz na Kalisz z okazji Święta Niepodległości. W jego trakcie dochodziło do obrażania Żydów, życzenia im śmierci oraz w wulgarny sposób nawoływano Żydów oraz członków ruchu LGBT do wyjazdu z Polski. Na koniec lider ruchu, Wojciech Olszański, spalił kopię XIII-wiecznego statutu kaliskiego gwarantującego Żydom poszanowanie ich praw na terytorium Polski[56]. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w mediach polskich i zagranicznych oraz wywołało reakcję ze strony ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida[57]. Organizatorów marszu po kilku dniach aresztowano, jednak w grudniu 2021 wyszli oni na wolność[58].
Liderzy ruchu, Wojciech Olszański i Marcin Osadowski, byli wielokrotnie aresztowani przez policję oraz skazywani przez sądy za groźby karalne, nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i naruszenia nietykalności cielesnej osób, z których poglądami się nie zgadzali[59]. We wrześniu 2022 roku na e-maile kilku organizacji walczących z organizacjami faszystowskimi (w tym Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych) przyszły pogróżki, które zawierały nawoływanie do dokonywania aktów terroru wobec przypadkowych osób w celu wymuszenia na organach państwa uwolnienia Olszańskiego, przebywającego wówczas w areszcie. W styczniu 2023 roku policja zatrzymała Pawła K., działacza ruchu kamrackiego i lidera tej organizacji w Poznaniu, który od grudnia 2022 roku przygotowywał się do dokonania zamachu na ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wcześniej grożąc mu śmiercią[60][61].
W dniu 1 grudnia 2023 roku na ulicy Sudeckiej we Wrocławiu doszło do zastrzelenia dwóch policjantów siedzących w radiowozie. Sprawcą był przewożony przez nich mężczyzna, podejrzany o dokonanie oszustw finansowych 44-letni Maksymilian Faściszewski, który w wyniku uchybień proceduralnych zdołał przemycić ze sobą do radiowozu broń czarnoprochową i dokonać zamachu na życie policjantów; po zabójstwach uciekł z miejsca zdarzenia, ale został aresztowany. Faściszewski utrzymywał kontakt z członkami Kamractwa za pośrednictwem Internetu oraz wyrażał w mediach społecznościowych nienawiść wobec policjantów, Żydów i Amerykanów, prezentując poglądy zbliżone do członków tego ruchu[62].
W styczniu 2024 roku ABW wykryła spisek w polskiej armii, mający na celu dokonanie przewrotu wojskowego i dokonała kilku przeszukań oraz zatrzymań. W spisek mieli być zaangażowani m.in. członkowie Kamractwa[63].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ „Jaszczur” ma już partię. Rodacy Kamraci zarejestrowani przez sąd [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ "NEVER AGAIN" Association, Braun’s Hate. Report, 2023, s. 17.
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ "Jaszczur" w więzieniu. Kamraci przejdą do historii? [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Marcin Osadowski. Jak bezrobotny lider kamratów zarobił na srebrnego leksusa [online], oko.press [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Dawid Karpiuk , „Kamraci! To jest kij na poselski ryj!” – krzyczy, wymachując pałką. Tłum zaraz chwyta [online], Newsweek, 3 marca 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-to-zadanie-dla-sluzb-politycy-komentuja-ustalenia-polsat-new,nId,7612163
- ↑ Jaszczur straci partię? Prokuratura Okręgowa złożyła apelację na 260 stron [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ „Jaszczur” chce mieć swoją partię przed wyborami [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Jawne Partie – Rodacy Kamraci – [13101] [online], jawnepartie.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. [online], sejmsenat2023.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wybory Samorządowe 2024 [online], samorzad2024.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wybory Samorządowe 2024 [online], samorzad2024.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wybory Samorządowe 2024 [online], samorzad2024.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 [online], wybory.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ PAB, Partia Kołodziejczaka do delegalizacji. Podobnie jak kilka innych [online], wiadomosci.wp.pl, 27 kwietnia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ PAB, Partia Kołodziejczaka do delegalizacji. Podobnie jak kilka innych [online], wiadomosci.wp.pl, 27 kwietnia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Jaszczur straci partię? Prokuratura Okręgowa złożyła apelację na 260 stron [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Kraków Nasze Miasto , Krakowscy Kamraci (pol.).
- ↑ Ronald Lasecki – Metafizyka i symbolika w ruchu kamrackim | Chrobry Szlak [online], 2 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Ronald Lasecki – Metafizyka i symbolika w ruchu kamrackim | Chrobry Szlak [online], 2 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Patostreamer Wojciech O. z zarzutami [online], wirtualnemedia.pl, 18 sierpnia 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Ronald Lasecki – Metafizyka i symbolika w ruchu kamrackim | Chrobry Szlak [online], 2 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ TVN 24, Fakty .
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Kalisz Nasze Miasto , Antysemicki marsz .
- ↑ Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Olszański: Byłem zomowcem PRL-u. Nie wstydzę się tego [online], TVMN.PL, 15 stycznia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Prawicowy patostreamer fantazjuje o gwałceniu posłanki. Nie jest wybrykiem, jest problemem [online], oko.press [dostęp 2024-07-31] .
- ↑ Olszański Wojciech [online], frontstory.pl [dostęp 2024-07-31] .
- ↑ Rodacy Kamraci znów szokują na swoim wiecu. Jest reakcja organizacji żydowskich [online], Onet Wiadomości, 12 listopada 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Michał Pawela , Skrajna prawica: od pandemii po wojnę [online], Fakenews.pl, 4 kwietnia 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Eto nie nasza wajna! W Polsce coraz silniejsza agresja informacyjna przeciwko Ukrainie [online], oko.press [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ „Jaszczur” ma już partię. Rodacy Kamraci zarejestrowani przez sąd [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ "Oszołomy albo agenci". Konfederacja odcina się od antysemickiego marszu w Kaliszu [online], gazetaprawna.pl, 14 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Jaszczur i Ludwiczek skazani. To nie koniec kłopotów Rodaków Kamratów – Vibez [online], vibez.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ rodacykamraci.org » Manifest Ideowy [online], rodacykamraci.org [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ „Jaszczur” ma już partię. Rodacy Kamraci zarejestrowani przez sąd [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Kalisz: Spalono tekst „Statutu Kaliskiego” – przywileju tolerancyjnego dla Żydów [online], portalsamorzadowy.pl, 11 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Nicole Makarewicz , Antysemicki marsz w Kaliszu. Jest reakcja szefa MSZ Izraela [online], RMF, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-08-29] (pol.).
- ↑ Grupa Wirtualna Polska , Wojciech Olszański spalił tekst "Statutu Kaliskiego". Patostreamer teraz grozi posłom śmiercią [WIDEO] [online], o2.pl, 5 stycznia 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Sąd skazał patostreamera Wojciecha Olszańskiego. „Do kibla z nią' mówił o dyrektorce szkoły [online], wirtualnemedia.pl, 29 stycznia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Groził zabiciem ministra, miał adresy polityków. Paweł K. zatrzymany [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .
- ↑ Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18] .