Przejdź do zawartości

Rodacy Kamraci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rodacy Kamraci
Ilustracja
Państwo

 Polska

Skrót

KAMRACI

Lider

Wojciech Olszański

Data założenia

30 czerwca 2023

Adres siedziby

ul. Twarda 18, 00-015 Warszawa

Ideologia polityczna

nacjonalizm, narodowy radykalizm, panslawizm, militaryzm, eurosceptycyzm, antyamerykanizm, konserwatyzm społeczny, antysemityzm

Poglądy gospodarcze

nacjonalizm gospodarczy

Barwy

     czerń
     biel
     czerwień

Strona internetowa

Rodacy Kamraciskrajnie prawicowa polska partia polityczna określana jako nacjonalistyczna i neofaszystowska[1][2][3], założona w 2023 roku przez Wojciecha Olszańskiego, Marcina Osadowskiego i Michała Kosińskiego. W szerszym znaczeniu – tzw. ruch kamracki lub Kamractwo[4]organizacja ekstremistyczna o charakterze skrajnie nacjonalistycznym założona w 2021 roku przez Olszańskiego i Osadowskiego[5][6][7]. Zarówno partia Rodacy Kamraci, jak i ruch Kamractwo wzbudzają kontrowersje ze względu na głoszone przez nie faszystowskie poglądy (zakazane przez polskie prawo, w związku z czym wobec partii podjęto kilka prawnych prób delegalizacji po jej nieprawomocnym zarejestrowaniu w czerwcu 2023) oraz powiązania jej członków z aktami przemocy, przestępczością zorganizowaną i podejrzeniami o szpiegostwo na rzecz Rosji[8][9].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Olszański ogłosił na początku 2023 roku chęć założenia partii opartej o prowadzony przez niego od 2021 roku nieformalny ruch Kamractwo[10]. Partia została zarejestrowana 30 czerwca 2023 roku[11]. Partia Rodacy Kamraci i ruch kamracki zapowiedziały wystawienie swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, jednakże ostatecznie nie udało im się zarejestrować list w żadnym z okręgów ze względu na problemy organizacyjne[12][13]. Komitet Wyborczy Rodacy Kamraci zarejestrował listy w kilku okręgach podczas wyborów samorządowych w 2024 roku, ale jego kandydaci nie odnieśli w nich żadnych sukcesów[14][15][16]. Ponownie usiłowała zarejestrować listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku, jednak bezskutecznie ze względu na problemy finansowe i organizacyjne[17][18][19]. Partia nie złożyła rozliczenia finansowego w zakładanym terminie, w związku z czym w kwietniu 2024 roku zapowiedziano jej wykreślenie z ewidencji wraz z kilkoma innymi podmiotami politycznymi[20]. Wcześniej, w 2023 roku, prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu o rejestracji partii z czerwca 2023 roku w celu jej delegalizacji w związku z kontrowersjami wokół skrajnie prawicowych poglądów głoszonych przez grupę[21].

Ruch Kamracki

[edytuj | edytuj kod]

Ruch Kamracki (lub Kamractwo) skoncentrował się wokół Wojciecha Olszańskiego i jego najbliższych współpracowników (w tym Marcina Osadowskiego) około 2021 roku[22]. Oparty jest głównie na nieformalnie działających regionalnych stowarzyszeniach (z czego najbardziej znanymi i najliczniejszymi są Bydgoskie Kamractwo Rodaków – działający w Bydgoszczy i okolicach; oraz Krakowscy Rodacy Kamraci – działający w Małopolsce[23]) oraz powiązanych z nimi stowarzyszeń[24]. Ruch jest formalnie zdecentralizowany i nie posiada przywódców na poziomie lokalnym ani centralnym[25], natomiast jego członkowie (zwani kamratami) powszechnie odwołują się do Olszańskiego jako przywódcy ich ruchu i autorytetu[26]. Kamraci używają symboli kojarzonych z polskim nacjonalizmem oraz panslawizmem i prawicowymi partyzantkami niepodległościowymi działającymi w Polsce pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej jak Związek Jaszczurczy czy Narodowe Siły Zbrojne. Popularnymi symbolami i flagami jest m.in. czarna flaga z białym toporłem wpisanym w czerwony krąg[27], swastyka słowiańska[28][29] i symbol wilka[30].

Ruch jest znany z organizowania tzw. marszów kamrackich podczas których dochodziło często do szerzenia skrajnych poglądów takich jak szowinizm nacjonalistyczny, nawiązania do języka i symboliki faszystowskiej, pochwała Polski Ludowej w okresie rządów Władysława Gomułki, antysemityzm czy homofobia[31][potrzebny przypis]. Członkowie marszów i zlotów grupy (m.in. w Grunwaldzie[32] czy podczas antysemickiego marszu w Kaliszu w 2021 roku)[33] byli wielokrotnie aresztowani lub zatrzymywani przez policję w związku z ich niezgodnymi z prawem zachowaniami w trakcie tych zgromadzeń.

Ideologia

[edytuj | edytuj kod]
Marcin Osadowski i Wojciech Olszański

Partia Rodacy Kamraci oraz ruch Kamractwo były opisywane jako neofaszystowskie, antysemickie i wyrażające sympatię wobec PRL-u[34][35]. Sam Olszański oficjalnie odwołuje się do dorobku narodowo-radykalnego Związku Jaszczurczego, z którym się utożsamia[36][37]. Członkowie partii promują i wierzą w teorię spiskową o Judeopolonii[38][39]. Negowali pandemię COVID-19 uznając ją za spisek[40]. Wyrażają wrogość wobec USA[41], Izraela[42] i ukraińskich władz po okresie Euromajdanu (te ostatnie uznając za banderowskie i kontrolowane przez USA[43]) oraz wobec ruchów LGBT[44]. Zarówno liderzy jak i członkowie ruchu uważają się za polskich narodowców, jednak przeważająca część polskiego środowiska nacjonalistycznego i narodowego (w tym partia Konfederacja Wolność i Niepodległość i wchodzący w jej skład Ruch Narodowy) zdecydowanie odcina się od ich działalności, uznając ją za szkodliwą i niebezpieczną oraz ośmieszającą polski ruch nacjonalistyczny[45][46].

Program ugrupowania Kamractwo, przyjęty podczas zjazdu sympatyków ruchu w Grunwaldzie w 2022 roku (później także jako program partii politycznej Rodacy Kamraci)[47]:

  • protekcjonizm gospodarczy w celu uwolnienia polskiej gospodarki od nieuczciwego, zdaniem członków partii, wpływu wielkich międzynarodowych korporacji, przy równoczesnym popieraniu mechanizmów wolnorynkowych;
  • likwidacja podatku dochodowego;
  • Państwo polskie jako państwo narodowe, zapewnienie wszystkim Polakom możliwości nieskrępowanego rozwoju, bogacenia się i kultywowania tradycji;
  • budowa pokojowych i przyjaznych stosunków z sąsiednimi narodami;
  • uproszczenie przepisów prawnych, oparcie prawa polskiego o prawo naturalne;
  • liberalizacja prawa do posiadania broni palnej;
  • umożliwienie podejmowania przez obywateli własnych suwerennych decyzji dotyczących szczepień;
  • oddanie wyłącznej kompetencji rodzicom do prawa do decydowania o edukacji i wychowywaniu dzieci w określonych wartościach;
  • wspieranie polskich rolników i przedsiębiorców jako fundamentu ekonomicznego Państwa Polskiego;
  • wzmocnienie Wojska Polskiego, uniezależnienie militarne od innych państw, zasada wyłącznej wierności Ojczyźnie przez wojsko, zakaz służenia dowództwu zwierzchników sił zbrojnych obcych państw.

Działalność ekstremistyczna

[edytuj | edytuj kod]

Organizacje kamrackie były wielokrotnie obiektem zainteresowania mediów, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji w związku z działaniami członków i sympatyków grupy[48]. Kamratom zarzucano m.in. działalność szpiegowską na rzecz Federacji Rosyjskiej[49], nawoływanie do przemocy wobec Żydów, Ukraińców i homoseksualistów oraz osób o poglądach lewicowo-liberalnych[50][51], a także propagowanie faszyzmu i lewicowo-narodowego reżimu gomułkowskiego[52][53]. Część źródeł opisuje ruch kamracki jako organizację faszystowską, ekstremistyczną lub terrorystyczną[54][55].

W dniu 11 listopada 2021 roku Kamraci zorganizowali tzw. marsz na Kalisz z okazji Święta Niepodległości. W jego trakcie dochodziło do obrażania Żydów, życzenia im śmierci oraz w wulgarny sposób nawoływano Żydów oraz członków ruchu LGBT do wyjazdu z Polski. Na koniec lider ruchu, Wojciech Olszański, spalił kopię XIII-wiecznego statutu kaliskiego gwarantującego Żydom poszanowanie ich praw na terytorium Polski[56]. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w mediach polskich i zagranicznych oraz wywołało reakcję ze strony ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida[57]. Organizatorów marszu po kilku dniach aresztowano, jednak w grudniu 2021 wyszli oni na wolność[58].

Liderzy ruchu, Wojciech Olszański i Marcin Osadowski, byli wielokrotnie aresztowani przez policję oraz skazywani przez sądy za groźby karalne, nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i naruszenia nietykalności cielesnej osób, z których poglądami się nie zgadzali[59]. We wrześniu 2022 roku na e-maile kilku organizacji walczących z organizacjami faszystowskimi (w tym Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych) przyszły pogróżki, które zawierały nawoływanie do dokonywania aktów terroru wobec przypadkowych osób w celu wymuszenia na organach państwa uwolnienia Olszańskiego, przebywającego wówczas w areszcie. W styczniu 2023 roku policja zatrzymała Pawła K., działacza ruchu kamrackiego i lidera tej organizacji w Poznaniu, który od grudnia 2022 roku przygotowywał się do dokonania zamachu na ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wcześniej grożąc mu śmiercią[60][61].

W dniu 1 grudnia 2023 roku na ulicy Sudeckiej we Wrocławiu doszło do zastrzelenia dwóch policjantów siedzących w radiowozie. Sprawcą był przewożony przez nich mężczyzna, podejrzany o dokonanie oszustw finansowych 44-letni Maksymilian Faściszewski, który w wyniku uchybień proceduralnych zdołał przemycić ze sobą do radiowozu broń czarnoprochową i dokonać zamachu na życie policjantów; po zabójstwach uciekł z miejsca zdarzenia, ale został aresztowany. Faściszewski utrzymywał kontakt z członkami Kamractwa za pośrednictwem Internetu oraz wyrażał w mediach społecznościowych nienawiść wobec policjantów, Żydów i Amerykanów, prezentując poglądy zbliżone do członków tego ruchu[62].

W styczniu 2024 roku ABW wykryła spisek w polskiej armii, mający na celu dokonanie przewrotu wojskowego i dokonała kilku przeszukań oraz zatrzymań. W spisek mieli być zaangażowani m.in. członkowie Kamractwa[63].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  2. „Jaszczur” ma już partię. Rodacy Kamraci zarejestrowani przez sąd [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  3. "NEVER AGAIN" Association, Braun’s Hate. Report, 2023, s. 17.
  4. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  5. "Jaszczur" w więzieniu. Kamraci przejdą do historii? [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  6. Marcin Osadowski. Jak bezrobotny lider kamratów zarobił na srebrnego leksusa [online], oko.press [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  7. Dawid Karpiuk, „Kamraci! To jest kij na poselski ryj!” – krzyczy, wymachując pałką. Tłum zaraz chwyta [online], Newsweek, 3 marca 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  8. https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-to-zadanie-dla-sluzb-politycy-komentuja-ustalenia-polsat-new,nId,7612163
  9. Jaszczur straci partię? Prokuratura Okręgowa złożyła apelację na 260 stron [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  10. „Jaszczur” chce mieć swoją partię przed wyborami [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  11. Jawne Partie – Rodacy Kamraci – [13101] [online], jawnepartie.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  12. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  13. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. [online], sejmsenat2023.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  14. Wybory Samorządowe 2024 [online], samorzad2024.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  15. Wybory Samorządowe 2024 [online], samorzad2024.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  16. Wybory Samorządowe 2024 [online], samorzad2024.pkw.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  17. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 [online], wybory.gov.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  18. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  19. PAB, Partia Kołodziejczaka do delegalizacji. Podobnie jak kilka innych [online], wiadomosci.wp.pl, 27 kwietnia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  20. PAB, Partia Kołodziejczaka do delegalizacji. Podobnie jak kilka innych [online], wiadomosci.wp.pl, 27 kwietnia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  21. Jaszczur straci partię? Prokuratura Okręgowa złożyła apelację na 260 stron [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  22. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  23. Kraków Nasze Miasto, Krakowscy Kamraci (pol.).
  24. Ronald Lasecki – Metafizyka i symbolika w ruchu kamrackim | Chrobry Szlak [online], 2 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  25. Ronald Lasecki – Metafizyka i symbolika w ruchu kamrackim | Chrobry Szlak [online], 2 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  26. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  27. Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  28. Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  29. Patostreamer Wojciech O. z zarzutami [online], wirtualnemedia.pl, 18 sierpnia 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  30. Ronald Lasecki – Metafizyka i symbolika w ruchu kamrackim | Chrobry Szlak [online], 2 grudnia 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  31. TVN 24, Fakty.
  32. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  33. Kalisz Nasze Miasto, Antysemicki marsz.
  34. Wyborcza.pl [online], bydgoszcz.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  35. Olszański: Byłem zomowcem PRL-u. Nie wstydzę się tego [online], TVMN.PL, 15 stycznia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  36. Prawicowy patostreamer fantazjuje o gwałceniu posłanki. Nie jest wybrykiem, jest problemem [online], oko.press [dostęp 2024-07-31].
  37. Olszański Wojciech [online], frontstory.pl [dostęp 2024-07-31].
  38. Rodacy Kamraci znów szokują na swoim wiecu. Jest reakcja organizacji żydowskich [online], Onet Wiadomości, 12 listopada 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  39. Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  40. Michał Pawela, Skrajna prawica: od pandemii po wojnę [online], Fakenews.pl, 4 kwietnia 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  41. Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  42. Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  43. Eto nie nasza wajna! W Polsce coraz silniejsza agresja informacyjna przeciwko Ukrainie [online], oko.press [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  44. „Jaszczur” ma już partię. Rodacy Kamraci zarejestrowani przez sąd [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  45. "Oszołomy albo agenci". Konfederacja odcina się od antysemickiego marszu w Kaliszu [online], gazetaprawna.pl, 14 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  46. Jaszczur i Ludwiczek skazani. To nie koniec kłopotów Rodaków Kamratów – Vibez [online], vibez.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  47. rodacykamraci.org » Manifest Ideowy [online], rodacykamraci.org [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  48. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  49. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  50. Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  51. „Jaszczur” ma już partię. Rodacy Kamraci zarejestrowani przez sąd [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  52. Skandaliczne wydarzenia podczas marszu w Kaliszu. "Prokuratura ma wytyczne: nie reagować" [online], fakty.tvn24.pl, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  53. Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  54. Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  55. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  56. Kalisz: Spalono tekst „Statutu Kaliskiego” – przywileju tolerancyjnego dla Żydów [online], portalsamorzadowy.pl, 11 listopada 2021 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  57. Nicole Makarewicz, Antysemicki marsz w Kaliszu. Jest reakcja szefa MSZ Izraela [online], RMF, 13 listopada 2021 [dostęp 2024-08-29] (pol.).
  58. Grupa Wirtualna Polska, Wojciech Olszański spalił tekst "Statutu Kaliskiego". Patostreamer teraz grozi posłom śmiercią [WIDEO] [online], o2.pl, 5 stycznia 2022 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  59. Sąd skazał patostreamera Wojciecha Olszańskiego. „Do kibla z nią' mówił o dyrektorce szkoły [online], wirtualnemedia.pl, 29 stycznia 2024 [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  60. Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  61. Groził zabiciem ministra, miał adresy polityków. Paweł K. zatrzymany [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2024-07-18] (pol.).
  62. Wyborcza.pl [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].
  63. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2024-07-18].