Przejdź do zawartości

Rodelinda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rodelinda
ilustracja
Muzyka

Georg Friedrich Händel

Libretto

Nicola Francesco Haym

Prapremiera

13 lutego 1725
Teatr Królewski, Londyn

Rodelinda – opera Georga Friedricha Händla. Libretto napisał Nicola Francesco Haym na podstawie wcześniejszego libretta autorstwa Antonia Salviego.

Premiera odbyła się w Teatrze Królewskim w Londynie 13 lutego 1725. Opera odniosła ogromny sukces, po przeróbkach i w innej obsadzie była wystawiana w Hamburgu w 1734 i 1736.

Po raz kolejny została wystawiona dopiero 26 czerwca 1920 w Getyndze, przerywając niemal dwustuletni okres całkowitej nieobecności oper Händla na światowych scenach.

Akcja rozgrywa się w VII w. w Mediolanie, w Lombardii. Tytułowa Rodelinda to żona tamtejszego władcy Bertarida, pokonanego przez Grimoalda. Dramatyczne dzieje tych trojga oraz Eduige, siostry Bertarida, splatają się w opowieść spod znaku „płaszcza i szpady”, kipiącą od namiętności i sensacyjnych zwrotów akcji.

Role[edytuj | edytuj kod]

„Rodelinda” w Metropolitan Opera[edytuj | edytuj kod]

Operę można było obejrzeć 3 grudnia 2011 roku w cyklu „Met Opera HD”. W tytułowej roli śpiewała Renée Fleming; partnerowali jej Andreas Scholl jako Bertarido, Stephanie Blythe jako Eduige, Iestyn Davies jako Unulfo, Joseph Kaiser jako Grimoaldo oraz Shenyang jako Garibaldo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]