Rodzina Addamsów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnej rodziny. Zobacz też: inne znaczenia.

Rodzina Addamsów (ang. The Addams family) – fikcyjna rodzina będąca bohaterami komiksów, filmów i seriali. Ich twórcą był amerykański rysownik komiksów Charles Samuel Addams.

Addamsowie to rodzina masochistów, sadystów, sadomasochistów i potworów. Mieszkają na bagnach w ogromnym, zapuszczonym dworze. Ich dom pełen jest narzędzi tortur, ukrytych przejść i pułapek. Mimo to filmy i komiksy o Addamsach nie są horrorami, ale parodiami horrorów, pełnymi czarnego humoru i zabawnych scen. Addamsowie są w gruncie rzeczy kochającą się rodziną.

Członkowie rodu Addamsów[edytuj | edytuj kod]

  • Gomez Addams – głowa rodu Addamsów. Jest przykładem stereotypowego Hiszpana: dosyć niski, z zadziornym wąsikiem, wieczny optymista i gorący kochanek. Pali cygara, uprawia szermierkę i ma lekką manię na punkcie języka francuskiego. Kocha na zabój swą żonę Morticię, jest dobrym ojcem dla swych dzieci – Wednesday i Pugsleya. Ma nieskończone pokłady energii i paranormalną wręcz zręczność. Również jest masochistą i z radością ryzykuje utratę życia (jeżeli to możliwe) kiedy tylko się da. Boi się bamboszy.
  • Morticia Addams – żona Gomeza. Wysoka i bardzo smukła, ubrana zawsze w czarną suknię. Mimo tego, że nie jest w pełni człowiekiem, jest chyba "najnormalniejsza" w całej rodzinie Addamsów. Nie ma w sobie skłonności sadystycznych, lecz podniecają ją myśli o bólu, który może odczuwać. Najbardziej lubi uprawiać ogród pełen mięsożernych roślin i malować. Jest oddaną żoną, matką i dobrą gospodynią.
  • Wednesday Addams – córka Gomeza i Morticii. Szczupła, wysoka nastolatka. Sadystka, lubiąca męczyć swego brata Pugsleya. Praktycznie nie rozstaje się ze swoją bezgłową lalką imieniem Marrie.
  • Pugsley Addams – syn Gomeza i Morticii. Postać ta przeszła metamorfozę. W starszych filmach i komiksie był masochistą, uwielbiającym zabawy ze swoją siostrą. W najnowszym serialu stał się prawie normalnym chłopakiem, męczonym ciągle przez Wednesday, ale mimo wszystko szczęśliwym w swojej rodzinie. O ile w pierwszym serialu to Pugsley był starszy z rodzeństwa tak w późniejszych odsłonach zwykle albo jest młodszy albo w tym samym wieku co Wednesday.
  • Fester Addams – gruby i łysy brat Gomeza jest najbardziej groteskową postacią w rodzinie. Piroman, masochista i spec od wybuchów. Jest w rodzinie złotą rączką i towarzyszem zabaw Wednesday i Pugsleya. Często sprzecza się z babcią. W początkowej intencji autora miał być wujem Morticii.
  • Babcia – matka Gomeza (w filmie z 1991 Morticia oprowadzając Festera po cmentarzu pokazuje mu grób jej rodziców, Babcia jest zatem matką Gomeza), czarownica i alchemik. Większość czasu przesiaduje w kuchni przyrządzając na zmianę posiłki dla rodziny i magiczne eliksiry. Poza tym jest zwyczajną babcią, zawsze gotowa do wysłuchania i pomocy swym wnuczętom. Jest dosyć niewyżyta i ma wielką słabość do młodych, przystojnych mężczyzn.
  • Lurch – lokaj i kamerdyner rodziny. Jest to przypominający potwora Frankensteina olbrzym. Idealny służący, zawsze gotowy do pracy, zna zwyczaje swych pracodawców. Traktowany bardziej jak przyjaciel rodziny niż pracownik. Bardzo małomówny. Lurch nie jest pełnej krwi Addamsem, jego organy wewnętrzne są różnego pochodzenia.
  • Rączka (Rąsia) – rączka jest ożywioną dłonią poruszającą się na palcach. Jest pomocnikiem Lurcha a Addamsowie traktują ją jak przyjaciela i członka rodziny.
  • Kuzyn To (Coś) – kuzyn To jest niezidentyfikowanym stworzeniem składającym się wyłącznie (lub prawie wyłącznie) z długich, gęstych, intensywnych, brązowych włosów. Zazwyczaj nosi melonik i okulary. Ma ponoć duże powodzenie u kobiet i często przyprowadza swoje nowe dziewczyny, aby zapoznać je z Addamsami. Mówi swoim własnym, charakterystycznym językiem, który Addamsowie zawsze rozumieją.
Flipper rodzina Addamsów

Wybrane filmy z udziałem Rodziny Addamsów[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]