Rodzina Czarnej Partyzantki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Symbol gangu

Rodzina Czarnej Partyzantki (ang. Black Guerrilla Family, BGF) – amerykański gang więzienny i uliczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1966 roku w więzieniu San Quentin State Prison w Kalifornii[1]. Założycielem grupy był dawny aktywista Partii Czarnych Panter George L. Jackson[1].

Charakterystka[edytuj | edytuj kod]

Jest gangiem więziennym zrzeszającym Afroamerykanów[1]. Oparty jest na strukturze paramilitarnej[2]. Posiada lidera i komitet centralny[2]. Gang działa głównie w więzieniach w Kalifornii i Maryland[2]. Prowadzi działalność także poza placówkami penitencjarnymi[3]. Źródłem utrzymania BGF jest przede wszystkim przemyt i dystrybucja kokainy i marihuany[2]. Gangsterzy zlecają również kradzieże samochodów i morderstwa[3].

Sojusznikami BGF są Nuestra Familia[2] oraz gangi afroamerykańskie takie jak Crips, Bloods, El Rukns czy Black Gangster Disciples. Członkowie wspomnianych gangów afroamerykańskich często po wejściu do więzienia przyłączają się do BGF[1]. Przeciwnikami BGF są natomiast Aryan Brotherhood, Texas Syndicate, Aryan Brotherhood of Texas i Mafia meksykańska[1].

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

Grupuje od 100 do 300 pełnoprawnych członków[3][2]. Liczbę współpracowników gangu szacuje się nawet na 50 tysięcy osób[3].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Uchodzi za jeden z najbardziej zideologizowanych gangów więziennych w Stanach Zjednoczonych[1]. BGF wierna jest doktrynie marksizmu–leninizmu i maoizmu[1]. Celami ideologicznymi gangu jest zwalczanie rasizmu, walka o utrzymanie godności więźniów oraz dążenie do obalenia rządu USA[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Major Prison Gangs (ang.). dc.state.fl.us. [dostęp 2017-11-08].
  2. a b c d e f Gangs in the United States (ang.). cicad.oas.org. [dostęp 2017-11-08].
  3. a b c d [The Black Guerilla Family - "Czarne Pantery za kratkami" facet.wp.pl] (pol.). facet.wp.pl. [dostęp 2017-11-19].