Rodzina Hartów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodzina Hartów – pochodząca z Kanady wielopokoleniowa rodzina wrestlerów wywodząca się od Stu Harta, który był zapaśnikiem, wrestlerem, właścicielem organizacji Stampede Wrestling i założycielem szkoły wrestlingu Hart Dungeon. Członkowie tej rodziny występowali w Stampede, a także w World Wrestling Federation / Entertainment i posiadali liczne prestiżowe mistrzostwa. Z rodziną Hartów związana jest też rodzina Neidhartów (przez Jima Neidharta) i Smithów (przez Davey Boy Smitha). Duża część członków rodziny Hartów i Neidhartów urodziła się w Calgary.

Hartowie jako rodzina zostali zbiorowo przyłączeni do trzech galerii sławy: Canadian Wrestling Hall of Fame (od 2001)[1], Prairie Wrestling Alliance Hall of Fame (od 2010)[2] i KocoSports Combat Sports Hall of Fame (od 2012)[3].

Za rodzinny finisher Hartów uważa się Sharpshooter. Używali go między innymi Stu Hart[4], Bret Hart[5], Owen Hart[6] i Natalya Neidhart[7].

Pierwsze pokolenie[edytuj | edytuj kod]

Stu Hart jako niemowlę

Stu Hart urodził się 3 maja 1915 w Saskatoon w prowincji Saskatchewan w Kanadzie. Był zapaśnikiem i zakwalifikował się na letnie igrzyska olimpijskie, ale nie wziął w nich udziału z powodu II wojny światowej, w czasie której służył jako trener w kanadyjskiej marynarce wojennej. Będąc na służbie zapoznał się z wrestlingiem i brał udział w pokazach wrestlingu dla żołnierzy. Po wojnie Stu Hart poślubił Helen z domu Smith. Razem mieli dwanaścioro dzieci, urodzonych między 1949, a 1965. Mieli ośmiu synów - Smitha, Bruce’a, Wayne’a, Keitha, Deana, Breta, Rossa i Owena – oraz cztery córki - Ellie, Georgię, Allison i Dianę. Wszyscy synowie Hartów zostali wrestlerami, a wszystkie córki poślubiły wrestlerów.

W 1984 Stu Hart założył organizację wrestlingu Stampede Wrestling w Calgary w Albercie[8]. Był też trenerem. Utworzył szkołę wrestlingu o nazwie Hart Dungeon, znajdującą się w siłowni w jego domu w Albercie. Trenowała w niej część członków rodziny Hart, a także tacy znani wrestlerzy jak Bad News Brown, Chris Benoit, Edge, Superstar Billy Graham, Chris Jericho i Lance Storm[9].

Stu Hart zmarł w 2008 z powodu dolegliwości związanych z artretyzmem i cukrzycą. Jedna z ulic w Saskatoon nosi jego imię[8].

Drugie pokolenie[edytuj | edytuj kod]

Smith Hart (z lewej), najstarszy syn Stu Harta, z synem, Mike'iem Hartem (z prawej)
Bret Hart, członek rodziny z największą liczbą mistrzostw i osiągnięć wrestlingowych
Owen Hart, najmłodszy syn Stu Harta

Do drugiego pokolenia zaliczają się dzieci Stu i Helen Hartów, czyli synowie - Smith, Bruce, Wayne, Keith, Dean, Bret, Ross oraz Owen – i córki - Ellie, Georgia, Allison i Diana[8].

Smith Hart urodził się 28 listopada 1948 w Long Beach w Nowym Jorku[10]. Został wrestlerem i występował w organizacji swojego ojca, Stampede Wrestling, a później w portorykańskiej World Wrestling Council[8]. W 1978 razem z bratem Bretem Hartem zdobył mistrzostwo drużynowe WWC Caribbean Tag Team Championship[11].Później otworzył własną szkołę wrestlingu o nazwie Hart Brothers Wrestling School w Cambridge w Ontario. Miał dwie córki - Toby i Satanię - i trzech synów - Michaela, Matthew i Chada[8]. Zmarł na raka[12] 2 lipca 2017 w Calgary[10]

Bruce Hart urodził się 13 stycznia 1950 w Calgary[13][14]. Był partnerem tagteamowym Briana Pillmana. Razem tworzyli drużynę o nazwie Bad Company i dwukrotnie zdobyli mistrzostwo drużynowe Stampede Wrestling International Tag Team Championship. Bruce Hart zdobył to mistrzostwo także wspólnie z Daveyem Boy Smithem, Teddy'm Hartem i T.J Wilsonem[8].

Keith Hart urodził się 21 sierpnia 1951 w Calgary[15]. Również był wrestlerem w Stampede Wrestling i trenerem w Hart Dungeon. Trenował takich zawodników jak Lance Storm, Justin Credible, Brian Pillman, Chris Jericho i Johnny Devine. Pracował też jako strażak przez 27 lat, zanim przeszedł na emeryturę w 2006. Potem został zastępczym nauczycielem.

Wayne Hart urodził się w 1953. Był wrestlerem i sędzią i pomagał w rozwoju organizacji Stampede Wrestling[8].

Dean Hart urodził się 3 stycznia 1954 w Calgary[10]. Był wrestlerem w Stampede Wrestling w latach 70. i 80. XX wieku. Zmarł 21 listopada 1990 na niewydolność nerek, w wieku 36 lat.

W 1955 Stu i Helen Hartowie doczekali się pierwszej córki, Ellie. Została ona żoną wrestlera Jima „the Anvil” Neidharta. Razem mieli trzy córki: Jennifer, Kristen i Nattie. Jim Neidhar tworzył wspólnie z Bretem Hartem tag team Hart Foundation oraz wspólnie z Owenem Hartem New Foundation. W World Championship Wrestling jego partnerem drużynowym został Davey Boy Smith.

W 1956 urodziła się druga córka Stu i Helen Hart, Georgia Hart. Poślubiła ona B.J. Annisa, który był wrestlerem, a później strażakiem, a jeszcze później posiadaczem siłowni. To właśnie Annis przekonał Keitha do zawodu strażaka. Razem Georigia i B.J. Annis mieli dwóch synów, Teddy’ego i Matta, oraz dwie córki, Annie i Angelę. Matt Hart zmarł w 1996 w wieku trzynastu lat, z powodu zaburzeń odżywiania.

Bret Hart urodził się 2 lipca 1957. Najpierw był zapaśnikiem. Potem, w 1976, debiutował jako wrestler w Stampede Wrestling. Po tym jak Vince McMahon wykupił organizację, Bret Hart zaczął występować dla World Wrestling Federation, razem z Jimem Neidhartem, z którym tworzył drużynę The Hart Foundation, i z tag teamem British Bulldogs. Bret Hart zdobył najwięcej indywidualnych mistrzostw światowych ze wszystkich członków rodziny, WWF World Heavyweight Championship pięć razy i WCW World Heavyweight Championship dwa razy. Doznał poważnej kontuzji po tym jak został kopnięty w głowę przez Goldberga na gali Starrcade w 1999, w związku z czym przeszedł na emeryturę. W 2002 przeżył udar mózgu i częściowy paraliż. Ze swoją żoną Julie miał czwórkę dzieci. Siostra jego żony poślubiła członka drużyny The British Bulldogs, Dynamite Kida. Magazyn Time umieścił Breta Harta na 32 pozycji na liście najwspanialszych Kanadyjczyków wszech czasów, a CBC na 39 pozycji na swoim odpowiedniku takiej listy. Bret Hart ma drugi dom we Włoszech i grał dżina w musicalowej scenicznej wersji Alladyna[8].

Alison Hart urodziła się 7 grudnia 1959 w Calgary[8][16]. Poślubiła wrestlera Bena Bassaraba i ma z nim dwie córki. Ben Bassarab w Stampede Wrestling tworzył tag teamy z Owenem Hartem i Chrisem Benoit, ale nie został przyjęty przez World Wrestling Federation po przejęciu Stampede.

Ross Hart urodził się w 1961. Był wrestlerem, ale przez większość swojego pobytu w Stampede Wrestling pracował za kulisami[8].

Diana Hart urodziła się 8 października 1963 w Calgary[17]. Poślubiła angielskiego wrestlera Davey'ego Boy Smitha, znanego głównie z występów w tag teamie British Bulldogs. Diana Hart-Smith wygrała konkurs Miss Calgary i często towarzyszyła mężowi w czasie jego występów w ringu. Członkowie rodziny Smitha potwierdzają, że był on uzależniony od leków przeciwbólowych. Było to przyczyną wielu sporów w rodzinie. W pewnym momencie zdesperowana Diana Hart-Smith sama celowo przedawkowała środki przeciwbólowe żeby pokazać mężowi jak wygląda osoba w takim stanie. Para miała syna Harry’ego i córkę Georgię Smith, a potem się rozwiodła. Bulldog zmarł 18 maja 2002 w Kolumbii Brytyjskiej z powodu zawału serca, co, jak wykazała sekcja zwłok, mogło być spowodowane nadużyciem sterydów i hormonów wzrostu[8].

Owen Hart urodził się 7 maja 1965[18] i był najmłodszym synem Stu Harta i Helen Hart. Jego żoną była Martha Hart. W Stampede Wrestling Owen Hart był posiadaczem pasa Stampede North American Heavyweight Championship. W World Wrestling Federation (WWF) tworzył tag team New Foundation z Jimem Neidhartem i inny tag team z British Bulldogiem. Był wielokrotnym mistrzem drużynowym w WWF. Na gali WrestleMania X pokonał swojego brata, Breta Harta. Zmarł 23 maja 1999 z powodu upadku z dużej wysokości. Gdy opuszczał się po linie w czasie wejścia na arenę mechanizm zabezpieczający wypuścił go zbyt wcześnie.To wydarzenie skłóciło ze sobą rodzinę Hartów, która nie mogła ustalić wspólnej reakcji na tę tragiczną śmierć.

Na przełomie XX i XXI wieku zmarli Stu Hart, Helen Hart, Owen Hart, Matt Annis, British Bulldog i przyjaciel rodziny Brian Pillman[8].

Trzecie pokolenie[edytuj | edytuj kod]

Natalya Neidhart, wnuczka Stu Harta, pierwsza kobieta z rodziny Hartów, która została wrestlerką, posiadaczka pasów WWE Divas Championship i WWE SmackDown Women’s Championship

Synowie Smitha Harta i Marii Cruz[19][20], Matthew „Matt” Hart[8][21] i urodzony 26 maja 1981 Michael „Mike” Hart[8][22], występowali jako wrestlerzy w różnych kanadyjskich organizacjach niezależnych[21][22].

2 lutego 1980 Georgii Hart i B.J Annisowi urodził się syn, Teddy Annis. Jako wrestler posługiwał się on nazwiskiem Hartów. Utworzył tag team Hart Foundation 2.0 razem z T.J Wilsonem. W 1998, mając 18 lat, został najmłodszą osobą, jaka podpisała kontrakt rozwojowy z WWF i został wysłany na obóz treningowy Dory Funka Jr. Został jednak zwolniony z powodu problemów z nastawieniem. Później przez krótki czas występował w Ring of Honor i Total Nonstop Action i w różnych organizacjach niezależnych, jednak wszędzie składano na niego skargi z powodu niewłaściwego nastawienia i ostatecznie zwalniano.

British Bulldog i Diana Hart mieli syna, Harry’ego Smitha, który urodził się 2 sierpnia 1986. Uprawiał wrestling przez 12 lat, a w swojej pierwszej walce wziął udział gdy miał 8 lat. Występował w Stampede Wrestling i w Major League Wrestling. Był częścią stajni Hart Foundation 2.0. 4 kwietnia 2006 podpisał umowę na występy w WWE Raw[8]. Od 2012 występuje głównie w Japonii[23]

Ellie Hart i Jim Neidhart mieli córkę Nattie Neidhart, która urodziła się 27 maja 1982. Jest ona pierwszą kobietą z rodziny Hartów, która jest zawodowym wrestlerem. Początkowo występowała w Stampede Wrestling, czasem u boku swojego ojca. Później została zatrudniona przez World Wrestling Entertainment (WWE)[8]. Od tego czasu posługuje się pseudonimem ringowym Natalya Neidhart. Była posiadaczką mistrzostw WWE Divas Championship i WWE SmackDown Women’s Championship[24]. Trenowała też zapasy i mieszane sztuki walki[8]. W 2013 wyszła za wrestlera T.J Wilsona, który jest lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym Tyson Kidd[25]. Kidd debiutował jako wrestler w wieku 15 lat, a od 16 roku życia był związany z WWE[8]. W 2015 przeszedł na emeryturę z powodu ciężkiej kontuzji[26].

Dallas Hart jest najstarszym synem Breta Harta. Trenował wrestling w akademii Lance’a Storma, Lance Storm's Wrestling Academy[8]. 28 stycznia 2016 został głównym zarządcą w firmie Sharpshooter Funding, zajmującej się udzielaniem pożyczek biznesowych[27].

Dalsza rodzina[edytuj | edytuj kod]

W latach 1982–1991 Dynamite Kid był mężem Michelle Smadu[28], która jest siostrą Julii A. Smadu, która była żoną Breta Harta od 8 lipca 1982 do 24 czerwca 2002[8][29].

W 2002 Roddy Piper przemawiając w odcinku Impact! nazwał Owena Harta swoim kuzynem. Wspomniał o tym także w swojej autobiografii[30][31].

Bret Hart oświadczył, że Hartowie zawsze uważali Chrisa Benoit za członka rodziny[32].

Lista znanych członków rodziny Hart[edytuj | edytuj kod]

Pod każdym członkiem rodziny po kolejnym akapicie znajduje się imię współmałżonka (oznaczone punktem) i potomków (oznaczone liczbami)

 1. Stu Harta (ur. 3 maja 1915 w Saskatoon, zm. 16 października 2003 w Calgary)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Canadian Wrestling Hall of Fame, Slam! Sports [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 2. Jason Clevett, Booker T enjoying life away from the spotlight, Slam! Sports [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 3. THE HART FAMILY INDUCTED INTO THE KOCOSPORTS.COM COMBAT SPORTS HALL OF FAME, Koco Sports [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 4. Stu Hart, Cagematch.net [dostęp 2018-05-27] (ang.).
 5. Bret Hart, Online World of Wrestling [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 6. Owen Hart, Online World of Wrestling [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 7. Natalya Neidhart, Online World of Wrestling [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 8. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai Ian Carey, Hart Foundation: The Next Generation, Online World of Wrestling, 20 stycznia 2007 [dostęp 2018-05-29] (ang.).
 9. Grahame Herbert, 10 Best Wrestlers Who Were Trained At The Hart Dungeon, WhatCulture.com, 28 czerwca 2014 [dostęp 2018-05-29] (ang.).
 10. a b c d e f Stu Hart (1915-2003), Find A Grave Memorial [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 11. Caribbean Tag Team Title (Puerto Rico), Wrestling-Titles.com [dostęp 2018-05-29] (ang.).
 12. Smith Hart, Cagematch.net [dostęp 2018-05-27] (ang.).
 13. a b Axel Saalbach, Bruce Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 14. a b Bruce Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 15. a b Axel Saalbach, Keith Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 16. a b Alison Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 17. a b Axel Saalbach, Diana Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 18. a b Axel Saalbach, Owen Hart, Wrestlingdata.com [dostęp 2018-05-30] (niem.).
 19. a b Smith Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 20. a b c d e Bret Hart, Hitman: My Real Life in the Cartoon World of Wrestling, Grand Central Publishing, 8 października 2008, ISBN 978-0-446-54607-2 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 21. a b c Axel Saalbach, Matt Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 22. a b c Axel Saalbach, Mike Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 23. Davey Boy Smith Jr., New Japan Pro-Wrestling [dostęp 2018-05-31] (ang.).
 24. Natalya Neidhart, Online World of Wrestling [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 25. a b Justin Barrasso, WWE’s Natalya Neidhart on WrestleMania, her uncle Bret Hart and husband Tyson Kidd, Sports Illustrated, 20 marca 2017 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 26. Raj Giri, WWE Statement On Tyson Kidd's Injury Suffered In Samoa Joe Match, WrestlingInc, 7 czerwca 2015 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
 27. Roman L., Bret Hart's Son Dallas Named Head Of The 'Sharpshooter Funding' Company, ProWrestling, 30 stycznia 2016 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
 28. Tommy Billington, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 29. a b Julie Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 30. Jack Morrell, 10 Greatest Worked Shoots In Wrestling History, WhatCulture.com, 7 sierpnia 2014 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 31. Rowdy Roddy Piper, Robert Picarello, In the Pit with Piper, Penguin, 5 listopada 2002, ISBN 978-1-4406-7329-0 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 32. Raj Giri, Bret Hart comments on Chris Benoit's death, WrestlingInc, 26 czerwca 2007 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 33. a b c Smith Hart, I regret to announce the passing of the mother of my oldest daughter Tobi and the grandmother to our 3 grand children Jessica Steed, Amanda Steed and Isabelle. Marla was a beautiful woman and the first love of my life. Unfortunately my career in wrestling took me to Japan as a young man which brought a prematute end to our young love. I will be eternally grateful to Marla for the gift of our inspirational and beautiful daughter Tobi. May God grant her peace and may my children and grandchildren find solace in this dark time., Facebook, 7 lutego 2016 [dostęp 2018-05-30] (pol.).
 34. Hart Diana, McLellan Kirstie: Under the Mat: Inside Wrestling's Greatest Family. Fenn Pub, 2001. ISBN 1551682567. Cytat: Smith has had two other children out of wedlock, Matthew with a girl named Leanne Reiger and Chad with a girl named Zoe. When Matthew was born Smith was no longer seeing Leanne. He had moved on to a relationship with Zoe, after first dating her mother. He started sleeping with Zoe when she was just 15 years old. Smith lost custody of Chad when Zoe became a prostitute and gave the baby up to her great aunt, Kathie Pointen and her husband Vern. Smith launched a custody battle and Chad became a foster child with a prominent Calgary gynecologist. In fact, the gynecologist and his wife tried to adopt him, but the aunt fought it and won custody. So Chad now lives with Kathie and Vern.. (ang.){{
 35. a b Heath McCoy, Pain and Passion: The History of Stampede Wrestling, Revised Edition, ECW Press, 14 grudnia 2010, ISBN 9781554902996 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 36. Kevin Martin, Neidhart accused of theft, SLAM! Sports [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 37. Axel Saalbach, Jim Neidhart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 38. Axel Saalbach, Natalya, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 39. Axel Saalbach, Tyson Kidd, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 40. Benjamin Proulx, Assault charges dropped against wrestler Hart, Sherwood Park News, 13 czerwca 2016 [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 41. Axel Saalbach, Teddy Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 42. Axel Saalbach, Bret Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-27] (ang.).
 43. Jade Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 44. Dallas Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 45. Alexandra Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 46. Blade Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 47. Bret Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 48. Axel Saalbach, Ben Bassarab, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 49. Axel Saalbach, Ross Hart, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 50. Axel Saalbach, Davey Boy Smith, Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 51. Davey “The British Bulldog” Smith (1962-2002) -..., Find A Grave [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 52. Axel Saalbach, Davey Boy Smith Jr., Wrestlingdata [dostęp 2018-05-30] (ang.).
 53. Martha Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 54. Oje Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].
 55. Athena Hart, IMDb [dostęp 2018-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Hartów na Online World of Wrestling