Rodzina McMahonów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rodzina McMahonów – amerykańska rodzina irlandzkiego pochodzenia znana ze swojego zaangażowania w działalność gospodarczą, sport, rozrywkę sportową i politykę. Od pokoleń członkowie tej rodziny są zarządcami World Wrestling Entertainment (WWE) – amerykańskiej firmy medialno-rozrywkowej zajmującej się przede wszystkim organizowaniem widowisk i produkcją programów telewizyjnych związanych z wrestlingiem.

Do rodziny McMahonów należą między innymi:

Spowinowaceni z rodziną McMahonów są między innymi:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ten rozdział opisuje historię rodziny McMahonów od momentu przybycia do Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze pokolenie[edytuj | edytuj kod]

Roderick McMahon (ur. 1844, zm. 30 października 1888?) i jego żona Elizabeth (ur. 1847, zm. marzec 1917)[1] przybyli ze swoimi dziećmi do Stanów Zjednoczonych z irlandzkiego miasta Galway w 1868 ze swoimi dziećmi[5]. Ich najmłodszy syn urodził się w Nowym Jorku. Krótko po jego narodzinach rodzina McMahonów przeprowadziła się do Amsterdam Avenue[1][6][7].

Roderick McMahon był właścicielem hotelu[5]. Amerykański spis ludności z 1870 roku opisuje go także jako dystrybutora alkoholi, jednak nie precyzuje czy zajmował się on handlem, czy prowadził saloon[1]. Według niektórych źródeł zmarł 30 października 1888[1], jednak jego prawnuk, Vince McMahon, twierdzi, że Roderick McMahon dożył ukończenia studiów przez swoich synów i wydziedziczył ich, uznając, że uczestniczą w skorumpowanym biznesie (promowanie sportu, a w szczególności boksu) oraz zapisał w testamencie wszystko swoim córkom[7][8].

Drugie pokolenie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Jess McMahon.

Wraz z Roderickiem i Elizabeth McMahonoami do Stanów Zjednoczonych imigrowały ich dzieci: córki Mary Lauretta (ur. grudzień 1875) i Catherina (ur. 1877) oraz syn Edward Joseph „Eddie” (ur. 1880, zm. 1935)[5]. 26 maja 1882 w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku urodził się ich najmłodszy potomek, syn Roderick James McMahon. Był on pierwszym członkiem rodziny urodzonym w Stanach Zjednoczonych[1][6][7].

Roderick James McMahon, częściej posługujący się imieniem „Jess”, był najmłodszym dzieckiem Rodericka McMahona i Elizabeth McMahon, a także pierwszym członkiem tej rodziny urodzonym w Stanach Zjednoczonych[7]. Wspólnie ze swoim bratem. Edwardem Josephem „Eddiem” McMahonem, zajmował się sportem od strony biznesowej, w szczególności baseballem i boksem. Nowatorskie było organizowanie przez braci McMahon walk bokserskich między białoskórymi, a czarnoskórymi bokserami, mimo obowiązującej segregacji rasowej. Jess McMahon posiadał drużyny baseballowe New York Lincoln Giants i Star Giants[1]. W 1925 bracia McMahon zostali oficjalnymi organizatorami walk bokserskich na hali sportowej Madison Square Garden[6]. W 1932 Jess McMahon zaczął organizować gale wrestlingu na stadionie Municipal Stadium w wiosce Freeport leżącej w obrębie miasta Hempstead w stanie Nowy Jork[6][7]. W 1935, Eddie McMahon, zmarł z powodu przewlekłej choroby[1]. W 1952 Jess McMahon razem z innowatorskim i odnoszącym sukcesy promotorem wrestlingu, Tootsem Mondtem, założył organizację wrestlingu Capitol Wrestling Corporation. W 1953 organizacja dołączyła do monopolistycznej ligi National Wrestling Alliance[6]. Jess McMahon ożenił się z nowojorczanką irlandzkiego pochodzenia[7], Rosanną „Rosą” z domu McGinn, która przyjęła nazwisko męża[9]. Razem mieli trójkę dzieci[10]. 21 listopada 1954 Jess McMahon zmarł we śnie na udaru mózgu[11][12].

Trzecie pokolenie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Vincent James McMahon.

Jess i Rosa McMahon mieli trójkę dzieci[10]: synów Rodericka Jamesa McMahona Jr. (ur. 21 czerwca 1910)[9] i Vincenta Jamesa McMahona (ur. 6 lipca 1914 w Harlem w Nowym Jorku) oraz córkę Dorothy (ur. 1916)[9][13]. Gdy Vincent McMahon był dzieckiem, jego rodzina przeniosła się do sekcji Far Rockaway, w nowojorskiej dzielnicy Queens. Jess McMahon często zabierał młodszego syna do hali Madison Square Garden, aby ten mógł obserwować kulisy wydarzeń sportowych organizowanych przez swojego ojca. W 1935 Jess McMahon dał młodszemu synowi posadę w biurze w Hempstead w Nowym Jorku, gdzie Vincent McMahon zajmował się promowaniem walk bokserskich, walk wrestlingowych i koncertów muzycznych[10].

Gdy w czasie II wojny światowej Vincent James McMahon stacjonował wraz ze strażą przybrzeżną w Karolinie Północnej, poznał i poślubił kelnerkę Vicky Askew. Razem mieli dwójkę dzieci. 24 sierpnia 1945 narodził im się syn Vincent Kennedy „Vince” McMahon[14]. Vincent McMahon był odtąd nazywany Vince Sr.[15]. Małżonkowie rozwiedli się krótko po narodzinach syna, a Vince McMahon Sr. ożenił się ponownie z kobietą o imieniu Juanita z domu Wynne (ur. 20 grudnia 1916 w Waszyngtonie, zm. 18 stycznia 1998 w Boca Raton w stanie Floryda)[14][16].

Po śmierci ojca 21 listopada 1954[17] Vince McMahon Sr. zastąpił go jako nowy współwłaściciel organizacji Capitol Wrestling Corporation (CWC) i szybko stał się akcjonariuszem większościowym[18]. Jego głównym partnerem biznesowym był współzałożyciel CWC, Toots Mondt[19]. W 1963 McMahon i Toots Mondt wypowiedzieli członkostwo monopolistycznej lidze National Wrestling Alliance (NWA), a następnie przemianowali Capitol Wrestling Corporation na World Wide Wrestling Federation (WWWF)[14]. W 1971 ponownie związali się z National Wrestling Alliance[20]. W 1979 World Wide Wrestling Federation zostało przemianowane na World Wrestling Federation (WWF)[21]. Po czterech miesiącach walki z rakiem trzustki[14] Vince McMahon Sr. umarł 24 maja 1984 w Fort Lauderdale w Hrabstwie Broward w stanie Floryda[19][18][22].

Czwarte pokolenie[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: Vince McMahonLinda McMahon.

Vince McMahon Sr. i Vicky Askew mieli dwóch synów: starszego Rodericka McMahona II[23] i młodszego Vincenta Kennedy „Vince’a” McMahona urodzonego 24 sierpnia 1945 w Pinehurst w Karolinie Północnej[14]. Małżonkowie rozwiedli się krótko po narodzinach młodszego dziecka. Vincent Kennedy McMahon był wychowywany przez matkę oraz ojczyma, Leo Luptona, po którym przejął nazwisko[14]. Poznał swojego rodzonego ojca w wieku 12 lat[24], a jako nastolatek zaczął spędzać więcej czasu z Vince’em McMahonem Sr. i jego drugą żoną, Juanitą McMahon. W latach 60. XX wieku zmienił swoje nazwisko z powrotem na McMahon i przeprowadził się do domu ojca. Vince McMahon Sr. często zabierał syna do pracy, aby ten mógł obserwować kulisy organizacyjne gal wrestlingu. W 1969 dał mu posadę konferansjera w programie WWWF, All-Star Wrestling[14].

W 1979, zanim przejął World Wrestling Federation, kupił arenę Cape Cod Coliseum, na której organizowane były różne wydarzenia związane z rozrywką. W 1981 kupił drużynę hokejową Cape Cod Buccaneers, grającą w lidze Atlantic Coast Hockey League (ACHL)[25]

W 1982 Vincent Kennedy „Vince” McMahon, kupił organizację World Wrestling Federation (WWF) od swojego ojca i jego paterów biznesowych: Phila Zacko, Arnolda Skaalanda i Roberta „Gorilla Monsoon” Marelli[14]. W tym czasie organizacja obejmowała swoim zasięgiem Maryland, Pensylwanię, Nowy Jork, Delaware, New Jersey, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, New Hampshire, Vermont, Maine i Dystrykt Kolumbia[26]. Jako właściciel organizacji Vince McMahon dokonał znaczącej ekspansji. W 1983 wypowiedział członkostwo lidze National Wrestling Alliance[27] i zawarł umowę z USA Network na emitowanie gal WWF w telewizji kablowej. Popularni wrestlerzy z innych terytoriów zaczynali przyłączać się do organizacji w zamian za obietnicę szerszego rozgłosu i wyższej pensji. Nie chcąc zmieniać dotychczasowych praktyk inne należące do National Wrestling Alliance, organizacje zaczęły upadać[28].

Od 1991 do 1993 prowadził organizację kulturystyczną World Bodybuilding Federation[29].

Do 1997 fakt, że Vince McMahon był w rzeczywistości właścicielem WWF był tajemnicą poliszynela. W swoich programach zajmował się przede wszystkim komentowaniem walk i przeprowadzaniem wywiadów[30]. Po ujawnieniu się zaadaptował osobowość złego szefa o pseudonimie Mr. McMahon i zaczął osobiście brać udział w walkach. Swoją pierwszą i zarazem najdłuższą rywalizację w wrestlingu toczył ze Stone Cold Steve’em Austinem[31][32]. W swojej karierze wrestlerskiej zdobył mistrzostwa WWF Championship i ECW Championship, a także wygrał Royal Rumble[33]. W 2001 wykupił World Championship Wrestling, swoją główną konkurencję, za 4,2 miliony dolarów, tym samym czyniąc swoją firmę monopolistą w dziedzinie wrestlingu[34]. Również w 2001 założona przez niego liga futbolu amerykańskiego XFL rozegrała swój pierwszy i jedyny sezon[35]. W 2002 zmienił nazwę WWF na World Wrestling Entertainment (WWE) z powodu przegranej sprawy sądowej o naruszenie znaku towarowego, wniesionej przez World Wide Fund for Nature (również używającej akronimu WWF)[36]

W wieku szesnastu lat Vincent Kennedy Lupton poznał trzynastoletnią wówczas Lindę Edwards, córkę przyjaciółki i współpracownicy jego matki[37]. Pobrali się w sierpniu 1966, a Linda Edwards przyjęła nazwisko męża, wówczas McMahon[37]. W latach 70. doczekali się dwójki dzieci, syna Shane’a i córki Stephanie McMahon[38][39]. Linda McMahon współzarządzała firmą World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / WWE) i okazjonalnie pojawiała się w programach telewizyjnych tej firmy. Zajmowała się sprawami biznesowymi, kiedy jej mąż występował jako wrestler w latach 90. Jest też odpowiedzialna za większość firmowych akcji charytatywnych. W 2009 zrezygnowała ze swojej posady dyrektora generalnego WWE, aby poświęcić więcej czasu polityce. Kandydowała do Senatu w 2010 i do kongresu w 2012, za każdym razem z ramienia Partii Republikańskiej, bez powodzenia i przegrywając z kandydatem Partii Demokratycznej. Jej aspiracje polityczne były jedną z przyczyn przyjęcia przez programy WWE familijnego formatu[37]. W 2016 prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump mianował ją na specjalnie utworzone dla niej stanowisko szefowej administracji ds. małych firm[40].

Starszy brat Vince’a McMahona nie jest osobą publiczną. Według słów samego Vince’a McMahona, Roderick McMahon mieszka w Teksasie i pracuje w branży związanej z przetwórstwem stali. W 2007 planowano występ Rodericka McMahona w programie WWE w związku z fabularnym wątkiem śmierci Vince’a McMahona. Plany te zostały jednak anulowane wraz z całym wątkiem[41].

Piąte pokolenie[edytuj | edytuj kod]

Stephanie McMahon (z lewej) i Triple H (z prawej) w 2018
 Osobne artykuły: Shane McMahon, Stephanie McMahonTriple H.

Pierwsze dziecko Vince’a i Lindy McMahon, syn Shane Brandon McMahon, urodził się 15 stycznia 1970 w Gaithersburgu w Maryland[42]. Pomagał on rodzinie w prowadzeniu firmy World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / WWE) pełniąc różne funkcje przez 20 lat. Był między innymi sędzią i osobą odpowiedzialną za uruchomienie strony internetowej WWF.com. Był też wrstlerem i często brał udział w niebezpiecznych akcjach[43]. Posiadał mistrzostwo WWF European Championship w 1999 i WWF Hardcore Championship w 2000[44]. W 2009 zakończył współpracę z WWE. W 2012 oświadczył, że podjął taką decyzję, ponieważ interesy za bardzo wpływały na relacje z jego ojcem i resztą rodziny. Po rozstaniu się z WWE założył w Chinach firmę świadczącą usługi rozrywkowe YOU On Demand, zajmował się organizowaniem wydarzeń sportowych i został współwłaścicielem sklepu motocyklowego w Brooklynie. W 2016 ponownie związał się z WWE[43], by objąć fikcyjne stanowisko komisarza brandu SmackDown[45]. W rzeczywistości nie pełni funkcji zarządczych w WWE[46].

Drugie dziecko Vince’a i Lindy McMahon, córka Stephanie Marie McMahon, urodziła się 24 września 1976 w Hartford w stanie Connecticut[47]. Była związana z firmą World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / WWE) od 13 roku życia, kiedy pozowała do reklam przedmiotów kolekcjonerskich produkowanych przez tę firmę. W programach telewizyjnych WWF debiutowała w 1999. W fabule programów WWF zaczynała jako archetyp damy w opałach, która z czasem zdobywała coraz większą władzę w korporacji. Okazjonalnie brała też udział w walkach. W 2000 przez krótki czas posiadała mistrzostwo WWF Women’s Championship. W 2016 objęła fikcyjne stanowisko komisarza brandu RAW[48]. W rzeczywistości jest menadżerem marki WWE i członkiem komitetu wykonawczego[46].

14 września 1999 Shane McMahon poślubił Marissę Mazzolę, która przyjęła nazwisko męża jako drugi człon swojego nazwiska. Marissa Mazzola-McMahon odpowiadała za PR firmy WWF i współprowadziła program WWF LiveWire. Między 2004, a 2010 urodziła trzech synów. Po zagraniu kilku niewielkich ról w filmach, między innymi w Król Skorpion, otworzyła własne studio filmowe, Kamala Films, które wyprodukowało film krótkometrażowy Quitters i filmy pełnometrażowe Wizja mordercy oraz O czym wiedziała Maisie[49].

23 października 2003[48] Stephanie McMahon poślubiła wrestlera Paula Michaela Levesque’a, noszącego pseudonim ringowy Triple H[50] i przyjęła jego nazwisko jako drugi człon swojego nazwiska[48]. Triple H był wielokrotnym posiadaczem wielu tytułów mistrzowskich WWE, w tym czternastokrotnym mistrzem światowym[50]. W zarządzie firmy pełni funkcję wiceprezesa wykonawczego do spraw talentu, wydarzeń na żywo i kreatywnych. Jest też członkiem komitetu wykonawczego[46]. Między 2006, a 2010 Levesquedowie doczekali się trzech córek[51].

Szóste pokolenie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Vince’a i Lindy McMahon mają po trójce dzieci. Shane McMahon i Marissa Mazzola-McMahon mają trzech synów: urodzonego 13 lutego 2004 Declana Jamesa McMahona[52], urodzonego 26 marca 2006 Kenyona Jesse „Kenny’ego” McMahona[52] i urodzonego w 10 stycznia 2010 Rogana McMahona[49]. Stephanie McMahon-Levesque i Paul „Triple H” Levesque mają trzy córki: urodzoną 24 lipca 2006 Aurorę Rose Levesque[53], urodzoną 28 lipca 2008 Murphy Claire Levesque[54] i urodzoną 24 sierpnia 2010 Vaughn Evelyn Levesque[55]. 3 kwietnia 2016 wszyscy trzej synowie Shane’a po raz pierwszy pojawili się na emitowanej w telewizji gali WWE. Towarzyszyli ojcu w drodze na ring na WrestleManii 32[56].

Lista znanych członków rodziny McMahonów[edytuj | edytuj kod]

Pod każdym członkiem rodziny po kolejnym akapicie znajduje się imię współmałżonka (oznaczone punktem) i potomków (oznaczone liczbami)

 1. Roderick McMahon (ur. 1844, zm. 30 października 1888?)[1]

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

Roderick McMahon
(ur. 1844, zm. ?)
 
Elizabeth McMahon
(ur. 1847, zm. 1917)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Lauretta
(ur. 1875, zm. ?)
 
Catherina McMahon
(ur. 1877, zm. ?)
 
Eddie McMahon
(ur. 1880, zm. 1935)
 
Jess McMahon
(ur. 1882, zm. 1954)
 
Rose McMahon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roderick James McMahon Jr.
(ur. 1910, zm. ?)
 
Leo Lupton
 
Vicky Askew
(ur. 1920)
 
Vince McMahon Sr.
(ur. 1914, zm. 1984)
 
Juanita McMahon
(ur. 1916, zm. 1998)
 
Dorothy McMahon
(ur. 1916, zm. ?)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roderick McMahon IIVince McMahon
(ur. 1945)
 
Linda McMahon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marissa Mazzola-McMahon
(ur. 1973)
 
Shane McMahon
(ur. 1970)
Stephanie McMahon
(ur. 1976)
 
Triple H
(ur. 1969)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Declan McMahon
(ur. 2004)
 
Kenny McMahon
(ur. 2006)
 
Rogan McMahon
(ur. 2010)
 
Aurora Levesque
(ur. 2006)
 
Murphy Levesque
(ur. 2008)
 
Vaughn Levesque
(ur. 2010)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l A Budding Dynasty, [w:] Tim Hornbaker, Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire, ECW Press, 1 marca 2015, ISBN 978-1-77090-689-1 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 2. WWE Corporate – Governance – Board of Directors, WWE, 24 września 2009 [dostęp 2018-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-24] (ang.).
 3. WWE Corporate – Governance – Board of Directors, WWE, 24 września 2009 [dostęp 2018-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-24] (ang.).
 4. WWE Corporate – Governance – Board of Directors, WWE, 24 września 2009 [dostęp 2018-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-24] (ang.).
 5. a b c d e f The Expansion of Capitol Wrestling, [w:] Tim Hornbaker, National Wrestling Alliance: The Untold Story of the Monopoly That Strangled Professional Wrestling, ECW Press, 2007, ISBN 9781554902743 [dostęp 2018-01-29] (ang.).
 6. a b c d e Jess McMahon: Boxing Promoter and Sire of the WWE, „Sports”, 22 lipca 2016 [dostęp 2018-02-02] (ang.).
 7. a b c d e f g The McMahon Dynasty, [w:] Brian Solomon, Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 8. In the Beginning: The Capitol Years, [w:] Brian Solomon, WWE Legends, Simon and Schuster, 15 czerwca 2010, ISBN 978-1-4516-0450-4 [dostęp 2018-01-30] (ang.).
 9. a b c A Budding Dynasty, [w:] Tim Hornbaker, Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire, ECW Press, 1 marca 2015, ISBN 978-1-77090-689-1 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 10. a b c The McMahon Dynasty, [w:] Brian Solomon, Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 11. Jess McMahon: Boxing Promoter and Sire of the WWE, „Sports”, 22 lipca 2016 [dostęp 2018-02-02] (ang.).
 12. The McMahon Dynasty, [w:] Brian Solomon, Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 13. The Expansion of Capitol Wrestling, [w:] Tim Hornbaker, National Wrestling Alliance: The Untold Story of the Monopoly That Strangled Professional Wrestling, ECW Press, 2007, ISBN 9781554902743 [dostęp 2018-01-29] (ang.).
 14. a b c d e f g h i The McMahon Dynasty, [w:] Brian Solomon, Pro Wrestling FAQ: All That's Left to Know About the World’s Most Entertaining Spectacle, Hal Leonard Corporation, 1 kwietnia 2015, ISBN 978-1-61713-627-6 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 15. McMahon, Vincent James, „Vince Sr.”, [w:] John Grasso, Historical Dictionary of Wrestling, Scarecrow Press, 6 marca 2014, s. 193, ISBN 978-0-8108-7926-3 [dostęp 2018-02-03] (ang.).
 16. Juanita Wynne McMahon (1916-1998), Find A Grave [dostęp 2018-02-03] (ang.).
 17. Jess McMahon: Boxing Promoter and Sire of the WWE, „Sports”, 22 lipca 2016 [dostęp 2018-02-02] (ang.).
 18. a b McMahon, Vincent James, „Vince Sr.”, [w:] John Grasso, Historical Dictionary of Wrestling, Scarecrow Press, 6 marca 2014, s. 193, ISBN 978-0-8108-7926-3 [dostęp 2018-02-03] (ang.).
 19. a b Vincent J. McMahon, WWE [dostęp 2018-02-03] (ang.).
 20. World Wide Wrestling Federation Alumni (1963-1979), Online World of Wrestling [dostęp 2018-04-21] (ang.).
 21. C.J. Bradford, WWE and World Wildlife Fund reach a settlement, Cageside Seats, 22 sierpnia 2012 [dostęp 2018-04-03] (ang.).
 22. Vincent James McMahon, Sr (1914-1984), Find A Grave [dostęp 2018-02-03] (ang.).
 23. a b Roderick McMahon II, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 24. Randy Kennedy, PUBLIC LIVES; World Wrestling Chief: Not the Usual C.E.O., „New York Times”, 6 sierpnia 1999 [dostęp 2018-07-23] (ang.).
 25. 8. The Cape Cod Buccaneers, [w:] Scott Fried, WWE: 10 Non-Wrestling Projects Vince McMahon Poured Money Into, WhatCulture.com, 28 marca 2014 [dostęp 2018-07-25] (ang.).
 26. Graham Flanagan, The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25] (ang.).
 27. The History of the National Wrestling Alliance, Online World of Wrestling, 7 września 2014 [dostęp 2017-11-03] (ang.).
 28. Graham Flanagan, The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25] (ang.).
 29. Wally Downes jr., WWE don Vince McMahon plans XFL return – will it sink like other stinkers?, The Sun, 19 grudnia 2017 [dostęp 2018-07-24] (ang.).
 30. Geno Mrosko, The Montreal Screwjob happened 20 years ago today, Cageside Seats, 9 listopada 2017 [dostęp 2018-02-11] (ang.).
 31. „Stone Cold” Steve Austin, WWE [dostęp 2018-04-15] (ang.).
 32. Mr. McMahon, WWE [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 33. Philip Kreikenbohm, Vince McMahon, Cagematch.net [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 34. Graham Flanagan, The epic story of how Vince McMahon created WWE and conquered pro wrestling, Business Insider, 10 listopada 2016 [dostęp 2018-01-25] (ang.).
 35. Remember the XFL [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 36. Mathaeus Abuwa, Here's why WWE changed its name from WWF, Sportskeeda, 24 października 2016 [dostęp 2018-04-16] (ang.).
 37. a b c 15 Insane Things You Didn't Know About Vince And Linda McMahon's Marriage, TheRichest, 19 lipca 2016 [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 38. Axel Saalbach, Shane McMahon, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 39. a b Axel Saalbach, Stephanie McMahon, Wrestlingdata.com [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 40. Najbogatszy gabinet w historii: 4,5 mld dol. majątku, 23 grudnia 2016 [dostęp 2018-07-15] (pol.).
 41. Nathan Birch, From Trailer Park To Titan Towers: 10 True Facts About The Early Life Of Vince McMahon, UPROXX, 23 kwietnia 2015 [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 42. Nathan Birch, Shane-O-Facts: What You Don’t Know About Shane McMahon, WWE’s Prodigal Son, UPROXX, 3 marca 2016 [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 43. a b Alex Podgorski, Why did Shane McMahon leave WWE in 2009?, Sportskeeda, 27 listopada 2017 [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 44. Axel Saalbach, Shane McMahon, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 45. Shane McMahon, WWE [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 46. a b c Board, Committee and Charters, WWE [dostęp 2018-04-21] (ang.).
 47. Stephanie McMahon: Profile & Match Listing, Internet Wrestling Database [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 48. a b c Stephanie McMahon, Online World of Wrestling [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 49. a b c Laura Amato, Marissa Mazzola-McMahon, Shane’s Wife: 5 Fast Facts You Need to Know, Heavy.com, 3 kwietnia 2016 [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 50. a b Axel Saalbach, Triple H, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 51. Stephanie McMahon, MyHeritage [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 52. a b c Declan James McMahon, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 53. a b Aurora Rose Levesque, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 54. a b Murphy Claire Levesque, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 55. a b Vaughn Evelyn Levesque, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 56. Brendan Morrow, Shane McMahon’s Children: 5 Fast Facts You Need to Know, Heavy, 16 marca 2017 [dostęp 2018-07-16] (ang.).
 57. a b A Budding Dynasty, [w:] Tim Hornbaker, Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire, ECW Press, 1 marca 2015, ISBN 978-1-77090-689-1 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 58. Vicky Askew, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 59. Nathan Birch, From Trailer Park To Titan Towers: 10 True Facts About The Early Life Of Vince McMahon, UPROXX, 23 kwietnia 2015 [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 60. Axel Saalbach, Linda McMahon, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 61. Nathan Birch, Shane-O-Facts: What You Don’t Know About Shane McMahon, WWE’s Prodigal Son, UPROXX, 3 marca 2016 [dostęp 2018-07-15] (ang.).
 62. Axel Saalbach, Marissa Mazzola-McMahon, Wrestlingdata.com [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 63. Kenyon Jesse McMahon, MyHeritage [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 64. Axel Saalbach, Triple H, Wrestlingdata [dostęp 2018-07-14] (ang.).
 65. Juanita Wynne McMahon (1916-1998), Find A Grave [dostęp 2018-02-03] (ang.).
 66. The Expansion of Capitol Wrestling, [w:] Tim Hornbaker, National Wrestling Alliance: The Untold Story of the Monopoly That Strangled Professional Wrestling, ECW Press, 2007, ISBN 9781554902743 [dostęp 2018-01-29] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]