Rodzina wielodzietna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rodzina wielodzietna – pojęcie socjologiczne używane w wielu krajach świata na określenie rodzin z wyższą niż przeciętna liczbą dzieci[1]. Tak też rodzinę wielodzietną definiuje polskie prawo (rodzina, która posiada minimum troje dzieci). W Polsce do jednego ze stowarzyszeń rodzin wielodzietnych można zgłosić się posiadając 3 dzieci[2]. Rodziny wielodzietne w poszczególnych miastach kraju, które wprowadziły Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z systemu zniżek oferowanych przez partnerów programu[3]. Osobny pakiet zniżek, między innymi darmowe wejścia do parków narodowych, oferowany jest również dzięki ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny[4] zaproponowanej przez Prezydenta RP[5] w ustawie odpisanej 22 grudnia 2014 roku[6].. Wprowadzane są również Karty Wojewódzkie[7]. Przykładem rozwiązań systemowych jest Karta Dużej Rodziny w Toruniu[8].

W Polsce jest ponad milion rodzin wielodzietnych. Łącznie stanowią one grupę ponad pięciu milionów obywateli[9]. Posiadanie licznego potomstwa wiąże się z licznymi wyrzeczeniami (zmianą dotychczasowego stylu życia, rezygnacją z wolnego czasu) a także z większymi kosztami finansowymi.

W społeczeństwach rozwiniętych rodziny wielodzietne tworzą własne stowarzyszenia, aby zabiegać o swoje prawa. Większa liczba dzieci stanowi dla społeczeństwa korzyść w postaci możliwości podtrzymania działającego w wielu krajach systemu ubezpieczeń społecznych.

Religie a wielodzietność[edytuj]

Do posiadania licznego potomstwa małżonkowie mogą być zachęcani także przez własną religię.

Kościół katolicki w wielu dokumentach potwierdzał wagę trudu wychowania licznego potomstwa: "Spośród małżonków, co w ten sposób czynią zadość powierzonemu im przez Boga zadaniu, szczególnie trzeba wspomnieć o tych, którzy wedle roztropnego wspólnego zamysłu podejmują się wielkodusznie wychować należycie także liczniejsze potomstwo" (Gaudium et Spes).

Liczne rodziny posiadają także muzułmanie.

W Polsce[edytuj]

W Polsce wydatki, jakie muszą ponieść rodzice na wychowanie jednego dziecka do ukończenia przez nie 20 roku życia to 190 tys. zł. Dla dwójki dzieci, kwota ta wzrasta do 322 tys. zł[10]. Posiadanie potomstwa może nieść ze sobą zalety, których nie da się w żaden sposób zmierzyć. Dzieci to również swego rodzaju inwestycja, ponieważ to one mogą zapewnić opiekę i pomoc finansową dla rodziców na starość.

Posiadając rodzinę wielodzietną często można liczyć na ulgi prorodzinne ze strony państwa jak i przedsiębiorstw. Art. 71 Konstytucji zapewnia rodzinom wielodzietnym szczególną opiekę: "Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych."[11]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]