Rogaining

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rogaining – wytrzymałościowy sport zespołowy łączący bieg lub marsz z orientacją w terenie[1]. Podczas zawodów zespoły (liczące od 2 do 5 zawodników) planują swoją trasę, a następnie starają się w wyznaczonym limicie czasu odwiedzić jak najwięcej punktów kontrolnych rozmieszczonych w terenie i oznaczonych na mapie. Zawody rangi mistrzowskiej trwają 24 godziny (zazwyczaj od południa do południa), możliwe są też krótsze limity czasu.

Rogaining ma również charakter turystyczny - część zespołów rekreacyjnie pokonuje zaplanowaną trasę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rogaining powstał w Australii. Od 1947 Klub Górski Uniwersytetu w Melbourne organizował wielokrotnie zawody mające wiele cech dzisiejszego rogainingu. W kwietniu 1976 powstało Wiktoriańskie Stowarzyszenie Rogainingu w Melbourne, spisano zasady i oficjalnie przyjęto nazwę "rogaining", pochodzącą od imion rodzeństwa Roda, Gail i Neila Phillipsów, jednych z pierwszych organizatorów zawodów w rogainingu.

Podstawowe zasady[edytuj | edytuj kod]

Liczące od 2 do 5 zawodników zespoły mają za zadanie potwierdzić jak najwięcej punktów kontrolnych i wrócić na metę (znajdującą się w tym samym miejscu, co start) przed upływem limitu czasu. Zaliczenie trudnego punktu kontrolnego warte jest więcej niż łatwego, dlatego zespoły mogą przyjmować różne strategie (przykładowo, zespół o świetnej kondycji, a słabiej radzący sobie z mapą, będzie próbował potwierdzić wiele punktów mniejszej wartości). Zespoły poruszają się wyłącznie pieszo, używając mapy i kompasu do orientacji w terenie (zabronione jest używanie w tym celu urządzeń GPS). Zawody są otwarte dla uczestników w każdym wieku, wszyscy rywalizują na tej samej trasie, ale w klasyfikacji wyróżnia się kategorie zależne od wieku i płci członków zespołu. W płaskim terenie 24-godzinne zawody rozgrywane są zwykle na terenie o powierzchni 200-250 km2.

Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata w Rogainingu odbywają się od 1992 roku. Od 2012 planowane jest przeprowadzanie ich corocznie.

Rogaining w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze rozegrane Mistrzostwa Polski w Rogainingu były połączone z Mistrzostwami Czech i odbyły się w czerwcu 2010 w rejonie trójstyku granic polskiej, czeskiej i słowackiej. Zawody zorganizował Czeski Związek Rogainingu i Górskiego Biegu na Orientację we współpracy z wydawnictwem kartograficznym "Compass" z Krakowa.

W roku 2014 Mistrzostwa Polski w Rogainingu odbyły się podczas zawodów Irokez, zorganizowanych przez Compass Team w miejscowości Żelazko na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mistrzami Polski w Rogainingu zostali Leszek Herman-Iżycki i Tadeusz Podraza.

Pierwszy rogaining zorganizowany wyłącznie przez polskich organizatorów (PTTK Oddział Ziemi Strzelińskiej) odbył się w listopadzie 2011 na terenie Wzgórz Strzelińskich. Były to 10-godzinne zawody rozegrane w całości w nocy.

Zawody w rogainingu w Polsce od 2011 roku organizuje PTTK Oddział Ziemi Strzelińskiej. W 2013 roku do grona organizatorów dołączył STK LUKS "POL" Czersk. Dotychczas w latach 2011-14 rozegrano zawody:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N. Phillips and R. Phillips, "Rogaining Cross-Country Navigation", Outdoor Recreation, Australia, 2000, ISBN 0-9593329-2-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]