Rogaszyce (powiat ostrzeszowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rogaszyce
wieś
Ilustracja
Neogotycki kościół św. Bartłomieja w Rogaszycach
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

ostrzeszowski

Gmina

Ostrzeszów

Wysokość

200-250 m n.p.m.

Liczba ludności (2007)

1370

Strefa numeracyjna

62

Kod pocztowy

63-500[2]

Tablice rejestracyjne

POT

SIMC

0206374

Położenie na mapie gminy Ostrzeszów
Mapa konturowa gminy Ostrzeszów, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Rogaszyce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rogaszyce”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rogaszyce”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Rogaszyce”
Ziemia51°23′12″N 17°57′10″E/51,386667 17,952778[1]

Rogaszycewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Ostrzeszów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś Rogaszyce należy do gminy Ostrzeszów i jest największym powierzchniowo sołectwem tej gminy.

W skład sołectwa Rogaszyce, wchodzi tylko wieś Rogaszyce.

Wieś Rogaszyce jest położona w południowej części gminy Ostrzeszów. We wsi ustanowiono integralne mniejsze historyczne części:

 • Dobra
 • Hanobry
 • Królewskie
 • Malinów
 • Wiązownia
 • Żyrów – nazwa ta pochodzi od słowa "żerowanie", gdzie zwierzyna leśna często schodziła się na żer.
 • Źródelnia

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od Rogacza, Rogacze – od jeleni, a dosłownie od poroża.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jak podają księgi fundacji biskupstwa wrocławskiego, parafia Rogaszyce należała do Diecezji Wrocławskiej już w 1300 roku. Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski nr 1432 zawiera wzmiankę datowaną na rok 1360, która wspomina o Rogaszycach. Najwcześniejsze znane doniesienia historyczne mówiące o istnieniu w Rogaszycach kaplicy lub kościoła pochodzą z 3 czerwca 1638 roku, kiedy to spisano dokument o erekcji i uposażeniu nowego kościoła parafialnego w Rogaszycach, dodając, że w miejsce starego i spustoszonego zbudował Jan Mączyński, dziedzic dóbr Rogaszyckich nowy drewniany kościół parafialny, powiększył nowymi ofiarami w ziemi i łąkach dawniejsze uposażenie[3]. Z dokumentu tego jednak jasno wynika, że już przed 1638 rokiem znajdował się w Rogaszycach kościół z uposażeniem. Istnieją także dokumenty, które świadczą o istnieniu szkoły na terenie Rogaszyc już w XVII wieku, wizytacja Rogaszyc odbyta przez księdza Wawrzyńca Joanstona 23 kwietnia 1671 roku donosi o szkole, w której mieszkał nauczyciel i 210 parafianach, którzy uczestniczyli w obchodach Wielkanocy.

Znaczenie historyczne mają następujące obiekty znajdujące się na terenie wsi:

 • murowany kościół z wieżą zbudowany w 1903 roku, ufundowany przez właścicieli ziemskich – Państwa Wężyków;
 • pozostałości po drewnianym wiatraku;
 • dwór Państwa Wężyków wraz z ogrodem.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Rogaszyce jest, w chwili obecnej, ludnościowo drugą co do wielkości miejscowością w gminie Ostrzeszów (za miastem Ostrzeszów), na koniec roku 2007 zamieszkiwało w niej 1370 osób.

Oświata, kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

Szkoła podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Ślady istnienia szkoły w Rogaszycach sięgają XVII wieku (na miejscu obecnego budynku przedszkola). Bardzo dobrze udokumentowana historia Szkoły Podstawowej w Rogaszycach zaczyna się od roku 1927, ponieważ z tego roku pochodzą pierwsze wpisy do kroniki Szkoły Podstawowej Rogaszyce Południe. Jednak kronika ta zawiera oznakowanie „TOM II”, co wskazuje że była prowadzona już znacznie wcześniej. Szkoła ma swoją siedzibę w budynku powstałym w wyniku rozbudowy, prowadzonej pod koniec lat 80.[potrzebny przypis]. Szkoła dysponuje, oddaną do użytku w 2011 roku, salą gimnastyczną.

Do szkoły podstawowej uczęszczają uczniowie z terenu Rogaszyc oraz sąsiednich miejscowości: Turza i Kochłów. W budynku szkoły znajduje się także siedziba miejscowej filii Biblioteki Publicznej w Ostrzeszowie.

Przedszkole[edytuj | edytuj kod]

W Rogaszycach, jako jedynej wsi w gminie Ostrzeszów, znajduje się przedszkole. Na terenie obecnego przedszkola niegdyś istniała pierwsza we wsi szkoła, która została wyburzona, zaś na jej miejscu wybudowano obecny budynek przedszkola. W 2020 r. Przedszkole przyjęło im. "Kolorowe Kredki".

Wiejski dom ludowy i remiza strażacka[edytuj | edytuj kod]

Jedną z organizacji we wsi jest ochotnicza straż pożarna, która ma 20 czynnych członków, w tym dwie kobiety, 50 wspierających i jednego honorowego. Aktualnie OSP Rogaszyce nie posiada własnego zaplecza technicznego.

W 1977 roku mieszkańcy wsi założyli zespół pieśni i tańca. Na początku lat dziewięćdziesiątych doszło do powolnego zaniechania podejmowanych działań i zespół przestał istnieć. W 1997 roku powołano zespół śpiewaczy Ciotki sołtysa, koło zmieniło nazwę na zespół: Rogaszanie. Trzon zespołu stanowiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Koło Gospodyń Wiejskich działa w Rogaszycach od roku 1964.

Na terenie wsi działa także Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które funkcjonuje od roku 2000. Koło skupia w swych szeregach ponad 37 członków.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Klub Sportowy Rogaszyce istnieje z przerwami od 1960 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Klub prowadzi tylko sekcję sportową piłki nożnej. Drużyna seniorów uczestniczy w rozgrywkach klasy A Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu. W chwili obecnej, klub nie odnosi większych sukcesów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 115819
 2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1094 [zarchiwizowane 2022-10-26].
 3. M. Preliński. Wspomnienia o mieście Ostrzeszowie, bliższej jego i dalszej okolicy. „Gazeta Ostrzeszowska”, 1920. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]