Rogatka (zapora drogowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rogatka kolejowa w Finlandii

Rogatka – zapora drogowa[1], najczęściej występująca jako zespół urządzeń złożony z napędu rogatkowego i drąga rogatkowego zamykający ruch drogowy na przejeździe kolejowo-drogowym lub przejściu[2].

Przejazd taki oznaczany jest w Europie charakterystycznym ostrzegawczym znakiem drogowym z symbolem odcinka płotu (wersja tego znaku używana w Polsce nosi oznaczenie A-9).

Również każde inne przegrodzenie drogi szlabanem nazywane bywa rogatką i oznaczane charakterystycznym znakiem zakazu (w Polsce oznaczenie B-32) w postaci białej tarczy z czerwonym obramowaniem, z grubą poziomą czarną linią pośrodku, nad i pod którą znajduje się napis (czasem dwujęzyczny) wyjaśniający, jaki rodzaj rogatki znajduje się za znakiem; najczęściej spotykane to: cło/zoll (na granicach państwowych) i pobór opłat (przed płatnymi odcinkami dróg). Spotyka się też czasem znak B-32 z napisem rogatka uszkodzona, ustawiany przez pracowników kolei na tych przejazdach kolejowo-drogowych, na których z różnych przyczyn szlabany są uszkodzone.

Znak zakazu B-32b stój – rogatka uszkodzona
Ostrzegawczy znak drogowy przed rogatką kolejową
Oznaczenie rogatki przed wjazdem na płatny odcinek drogi we Włoszech


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rogatka. sjp.pwn.pl. [dostęp 2015-04-05].
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1744).