Roger Boisjoly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roger Boisjoly (ur. 25 kwietnia 1938, zm. 6 stycznia 2012) – amerykański inżynier, znany z tego, że próbował nie dopuścić do startu promu Challenger.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. i 70. pracował przy systemach podtrzymywania życia w lądowniku księżycowym oraz przy konstrukcji łazika księżycowego[1]. W 1980 roku rozpoczął pracę w firmie Mortin Thiokol (obecnie ATK Launch Systems Group).

Pół roku przed katastrofą promu Challenger napisał notkę dla swoich przełożonych odnośnie złego projektu pierścieni uszczelniających (o-ring) rakiet SRB. Zauważył, że O-Ringi nie były wystarczającym zabezpieczeniem w trakcie pracy SRB oraz jednocześnie traciły swoje właściwości uszczelniające przy niskich temperaturach[1]. Boisjoly powoływał się na wyniki analiz z poprzednich startów z stycznia 1985 roku[1]. Pierwsza notatka została prawdopodobnie zignorowana przez Mortin Thiokol. Roger Boisjoly napisał później nowe notki, które przekazał przełożonym firmy. Przedsiębiorstwo zdecydowało się powołać specjalny zespół, który miał rozwiązać problem O-Ringów. Zespół uznał, że problem z O-Ringiem jest poważny, ale nie krytyczny dla bezpieczeństwa załogi[1].

Kilka dni przed startem Boisjoly wraz z innymi pracownikami Mortin Thiokol próbowali przekonać managerów o odwołanie lotu. Pomimo apelu Mortin Thiokol oraz NASA zdecydowały się przeprowadzić próby startu[1]. 28 stycznia 1986 roku, w momencie zapłonu rakiet SRB, O-Ringi zawiodły. 73 sekundy po starcie promu prawa rakieta SRB (przepalona w miejscu O-Ringów) uderzyła w zbiornik zewnętrzny paliwa. W wyniku uderzenia zniszczył się wahadłowiec, zaś cała załoga zginęła.

Roger Boisjoly zeznawał później jako świadek w komisji, która badała przyczyny katastrofy[1]. W kolejnych latach Boisjoly stał się głównym mówcą kwestii etyki oraz zasad bezpieczeństwa w inżynierii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Roger Boisjoly (1938-2012) (pol.). astronomia.re.pl, 2012-02-07. [dostęp 2016-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-17)].