Roger Chaffee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roger Bruce Chaffee
Ilustracja
Lieutenant Commander Lieutenant Commander
Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1935
Grand Rapids

Data i miejsce śmierci

27 stycznia 1967
Przylądek Kennedy'ego

Przebieg służby
Siły zbrojne

United States Navy United States Navy

Stanowiska

pilot

Późniejsza praca

NASA

Odznaczenia
Naval Aviator Badge
Medal Lotniczy (Stany Zjednoczone) Congressional Space Medal of Honor (Stany Zjednoczone) NASA Exceptional Service Medal

Roger Bruce Chaffee (ur. 15 lutego 1935 w Grand Rapids, zm. 27 stycznia 1967 na Przylądku Kennedy'ego) – amerykański pilot wojskowy, inżynier, astronauta, komandor podporucznik United States Navy.

Wykształcenie i służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W 1953 ukończył szkołę średnią (Central High School) w Grand Rapids w stanie Michigan. Następnie przez rok studiował na Instytucie Technologii Illinois (Illinois Institute of Technology). W 1957 został absolwentem Purdue University w stanie Indiana, uzyskując licencjat z inżynierii lotniczej. Jeszcze w czasie studiów był słuchaczem kursu przygotowawczego dla oficerów rezerwy marynarki wojennej (Navy Reserve Officers Training Corps – ROTC). Cywilne przeszkolenie lotnicze odbył na lotnisku uniwersyteckim (Purdue University Airport). Po studiach wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W bazach lotniczych Pensacola na Florydzie oraz Kingsville w Teksasie przeszedł szkolenie lotnicze. Latał m.in. samolotami F-9F Cougar. Później był oficerem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo lotów i kontrolę jakości w 63 eskadrze zwiadu fotograficznego (Heavy Photographic Squadron 62) stacjonującej w bazie Jacksonville na Florydzie. W styczniu 1963 na Instytucie Technologicznym Lotnictwa (Air Force Institute of Technology) w bazie Wright-Patterson w Ohio, rozpoczął pisanie pracy dyplomowej w celu uzyskania stopnia magistra.

Do momentu zaliczenia go do grupy astronautów NASA wylatał ponad 2300 godzin, z czego ponad 2000 na samolotach z napędem odrzutowym.

Kariera astronauty[edytuj | edytuj kod]

18 października 1963 został członkiem trzeciej grupy astronautów NASA. Po przejściu podstawowego przeszkolenia został skierowany do Biura Astronautów NASA. Tam w oddziale programu Apollo (Apollo Branch) specjalizował się w systemach łączności pomiędzy centrum kierowania lotem a załogami statków kosmicznych oraz systemach kontrolno-pomiarowych. Pod koniec 1965 został członkiem załogi rezerwowej pierwszego załogowego lotu w ramach programu Apollo. 21 marca 1966 został przeniesiony do załogi podstawowej misji oznaczonej wówczas jako AS-204. Jej pierwotny pilot, Donn Eisele, złamał bark i musiał być zastąpiony sprawnym astronautą.

27 stycznia 1967 zginął w tragicznym wypadku razem z astronautami Edwardem White’em i Virgilem Grissomem w czasie pożaru statku Apollo 1 na Przylądku Kennedy’ego. Dla upamiętnienia astronauty gwiazdę gamma Velorum nazwano (nieoficjalnie) „Regor”, co jest jego imieniem zapisanym wspak.

Roger Chaffee został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]