Roger Revelle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roger Revelle (ur. 1909 w Seattle w stanie Waszyngton, zm. 1991) – amerykański oceanograf.

Studia rozpoczął w Kolegium Pomona (Pomona College) w Claremont, a następnie studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie w 1936 uzyskał tytuł doktora. W tym samym czasie podjął pracę w Instytucie Oceanografii Scrippsów. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Harvarda, gdzie otrzymał stanowisko dyrektora Ośrodka Badań Populacji, gdzie pracował do 1976. Revelle był kierownikiem wielu badań prowadzonych w Instytucie Scrippsów, które doprowadziły do odkrycia rozrastania się dna oceanicznego i odwróceń pola magnetycznego. W 1950 zajął się globalnym ociepleniem klimatu. W 1976 powrócił do San Diego jako profesor nauki i polityki społecznej.

Revelle miał duży udział w budowie kampusu uniwersyteckiego w tym mieście i został pierwszym dziekanem naukowym Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomas F. Malone, Edward D. Goldber G, Walter H. Munk. Roger Randall Dougan Revelle, 1909–1991. „Biographical Memoirs”, s. 315-329, 1998. National Academy of Sciences. National Academies Press (ang.).  (pdf)
  • Roger Revelle's Discovery (ang.). W: Discovery of Global Warming (Website created by Spencer Weart supplements his much shorter book) [on-line]. Spencer Weart & American Institute of Physics. [dostęp 2021-08-20].